Pred 10 rokmi sme zažívali po roku 1929 najväčšiu ekonomickú krízu. Banky v úsilí maximalizovať zisk stratili zábrany. Priniesli nové deriváty, ktoré neprehľadne premiešali rozličné úvery do investičných balíkov, ktoré mali rozložiť riziko. Takto sa začal masívny morálny hazard, ktorý neskoršie viedol ku masívnemu morálnemu hazardu - krachu. Krach gigantickej americkej banky Lehman Brothers viedol k panike. Objem obchodovania poklesol o 90% a svet bol pred kolapsom. Dopadom iba v USA bolo, že roky 2008-2009 stratilo prácu v priemere 800 tisíc ľudí. Nezamestnanosť mladých ľudí do 25 rokov bola na päťdesiat percentnej hranici.

Chamtivosť bánk a nekompetentnosť investičných bankárov sa sanovala z verejných zdrojov. Vlády si uvedomili, že bankové kolosy nemohli skrachovať. Paradoxne 20 mio domácnosti nezvládli splácanie hypoték a takto prišli o svoje nehnuteľnosti.

Z verejných zdrojov to boli škrty v sociálnych výdajoch a zvýšenie zdanenia. V Británii pomer rozpočtových škrtov k zvýšeniu daní bol v pomere 4:1, tj náklady za morálny hazard dopadli štvornásobne na bežných občanov, ktorí v tom boli nevinne. Iba zlomok nákladov išiel na autorov krízy !!! Vo Francúzsku prudko narastajúci verejný dlh z dvoch tretín vykryli zvýšením daní pre najvyššie príjmové vrstvy a len tretina  sa realizovala rozpočtovým škrtom.

Po desiatich rokoch zostala pachuť zo spôsobu ako sa to riešilo. V plnej nahote vyplávalo na povrch, že existuje jediný model solidarity - a to najchudobnejších s najbohatšími. Nikde okrem Islandu neboli bankári, ktorí spôsobili krízu trestne stíhaní. Masívny prílet peňazí zachránil bankový sektor. Ich zisky sa rýchlo dostali na predkrízovú úroveň.

Poučením je, že morálny hazard sa stal normou, ktorá sa toleruje. Politicky „význam“ krízy bol, že sa radikalizovala pravica s jednoduchými sľubmi obnovovať bezpečnosť a základné istoty. V USA viedla k radikálnej voličskej vzbure, ktorej prejavom bol nárast popularity extrémnej pravice Tea Party, ktorá nakoniec  vyniesla do kresla prezidenta antisystémoveho kandidáta D.Trumpa. Vo Francúzsku bol veľký nárast Marine Le Penovej.

Riešenie krízy nebolo férové, ani spravodlivé a v nijakom prípade neznamenal rovnomernú  či aspoň pomernú participáciu na súčasnej prosperite. Ekonomicky bola kríza zvládnutá, ale politické náklady na jej riešenia sa ešte len črtajú a a môžu byť veľmi nebezpečné.

Zdroj: Literárny týždenník č.35-36/2018