( úvaha o fontáne v meste )

Pri príležitosti otvorenia turistickej sezóny 2009 na Kysuciach som uvažoval o vhodnosti vybudovania Galérie v prírode a umiestnenie umeleckých artefaktov na hrebeni Javorníkov od Makova až po Čadcu s odnožou cez Kysucké Nové Mesto až po Budatínský zámok.

O správnosti umiestniť umelecké diela kysuckých autorov na hrebeni Javorníkov som zapochyboval.  Stále si myslím, že diela by sa mali vynímať v obciach, kde sa autori narodili,   viac ako na hrebeni. Zároveň by to bol hold umelca svojej obci, prinajmenšom tak, ako citlivo je umiestnený kameň na Semeteši od Miroslava Cipára.  

Aj my Čadčania máme v meste svoju (negatívnu) skúsenosť s umiestnením umeleckého diela. Mám na mysli „Noemovu ponorku“ na fontáne, ktorá je súčasťou pešej zóny. Dával som si sám sebe otázku, prečo práve v Čadci, a prečo práve tam „straší“ dielo, ktoré nie je prínosom v dotvorení celkovej scenérie fontány?  

 Poslanci na dvakrát schvaľovali finančné prostriedky v celkovej hodnote cca 2,7 mio Sk. Bol daný prísľub predkladateľom, vtedajším (ale  aj terajším ) vedúcim odboru kultúry, že poslanci budú mať možnosť sa oboznámiť s návrhom diela. Sľubovalo sa, že dielo bude vychádzať z prírodných materiálov Kysúc. Opak bol pravdou v štýle, schváľte financie, a ostatné nechajte na nás. Takýto scenár v sebe skrýva niečo neetické, kde pracovník MsÚ chce byť viac ako poslanci. Mrzí ma, že to zostalo iba pri sľube. No čo, človek sa prejavuje skutkami, a nie rečami. Zase som o niečo múdrejší. Uvádzam to pre vysvetlenie tým, ktorí nejednému poslancovi vytýkali, prečo dali súhlas na dielo, ktoré tam nepasuje.  

Ani po čase nechápem prečo sa pri fontáne neumiestnilo niečo prirodzenejšie, kysucké. Pričom medzi poslancami bola zhoda, že priestor fontány by mal byť dotvorený umeleckým dielom kysuckého autora. Chcem veriť, že toto dielo by sa v Bratislave, v prostredí nadčasovom stretlo s oveľa priaznivejšou odozvou, ale Čadca potrebovala nie nadčasové, ale dielo „svoje“.

Najoriginálnejšie sa javila kamenná guľa z Megoniek v umeleckom zakomponovaní do priestoru. Pritom gule sú jedným z divov Kysúc. Prečo práve táto jedinečnosť je súčasťou parku v partnerskom meste, ktoré na znak úcty zvýrazňujúc naše partnerské kontakty darovalo Mesto Čadca partnerskému mestu TORUŇ? Asi tí, ktorí sa podieľali na tomto záslužnom počine si uvedomovali, že takto najprirodzenejšie reprezentujú Kysuce v partnerskom meste Toruň. A propo? Je ešte Torúň (prirodzeným) partnerským mestom?  

Som presvedčený, že ani Mesto Turzovka by nedalo súhlas umiestniť  „Noemovu ponorku“  do centra mesta, aj napriek tomu, že autor pochádza resp. má korene v Turzovke. Mesto práve naopak, konalo principiálne a múdro, keď v centre mesta urobila niečo prirodzené, umiestnilo tam to, čo ľudí oslovuje, sochu drotára. Dodatočne im za ich prezieravosť vyslovujem svoj obdiv, že to dokázali vyriešiť bez straty kvetinky. Znovu sa ukázalo, že keď dvaja robia to isté, výsledok nemusí byť ten istý.