Morálka a politika žijú na Slovensku oddelene (Dag Daniš)

 Plat je urážka slušných občanov mesta, aj takto možno začať spomienku na 180 tisícový plat primátora, na ktorý sa nedá len tak zabudnúť. Výročia sú nato, aby sme sa poučili, získali skúsenosť a v budúcnosti sa nešváru vyvarovali. Pozor !!! to sa jedná iba o tých, ktorí žijú v pokore a cnosti ku pravde. Pripomeňme si, čo sa stalo pred rokom.

Na zasadaní mestského zastupiteľstva 14.12.2007 poslanci schválili primátorovi zvýšenie doterajšieho platu a odmeny na dvojnásobok. Po úprave jeho mesačný príjem s účinnosťou od 1.1.2008 činil 180.900.- Sk (plat 120.600 Sk, odmena 60.300 Sk). V tom čase to bol po prezidentovi druhý najvyšší plat v SR. Za zvýšenie platu povedali svoje ÁNO títo 14 poslanci:

RNDr. A.Belousovová (SNS), MUDr. S.Drexler (SZS), Mgr. M.Fúrik (SDKÚ-DS), Ing. Š.Holeščák (ĽS-HZDS), PhDr. P.Holeštiak (SNS), Mgr. R.Kaličák (NEKA), MUDr. J.Kanaba (SMER-SD), Ing. J.Klučka (NEKA), O.Kostková (SNS), Ing. P.Krkoška (NEKA), JUDr. J.Macura (NEKA), MUDr. J.Marec (NEKA), Mgr. V.Strýčková (NEKA), P.Štrba (SZS)

Prvé výročie straty súdnosti primátora by mohlo byť označené aj ako opojenie z moci vládnuť. Nič proti moci, nič proti vládnutiu, ale iba vtedy, ak moc je podriadená morálke. Keby moc vládla ruka v ruke s morálkou, potom by pri hlasovaní nemuselo byť také „dusno“, že sa muselo. Bolo naivne sledovať, že práve 14 poslanci nie ani tak svojou horlivosťou, ale pre svoju statickú oddanosť. Vedeli, čo je pre primátora milé a  odhlasovali plat 180.900- Sk a v zapätí za o pár týždňov zase tí istí poslanci aj vďaka záujmu jednej politickej centrály cez svojho poslanca iniciovali pre zmenu zase zníženie platu. Bolo to prázdne gesto, pretože plat aj po znížení je „primeraný“ a je teraz už iba na úrovni platu premiéra vlády SR  ... a potom sa sám seba pýtam,  prečo sa slzy netlačia do očí ale na jazyk.  Proste „kocúrkovo“ v štáte „čadčianskom“ a ešte si 14 poslanci fandili, ako dobre konajú pre dobro.

Za zvýšenie platu a odmeny primátorovi hlasovali 14 odvážni poslanci, ktorí boli presvedčení, že aj napriek nesúhlasu verejnosti ich hlasovanie bolo správne. Odvahu povedať pravdu mal poslanec Ing. Milan Gura:

 

„ Považujem to za absolútnu nehoráznosť.

Takýto plat je urážka slušných občanov mesta,

ktorí mu dali dôveru, aby ho viedol “

 

Čo dodať ?  Videl som a neveril som, počul som, a neveril som, že moc v človeku robí divy .....

Nie som rád, že mesto Čadca má vo volebnom období 2006 – 2010 dve výročia, ktoré ho nectia !!! Chcem veriť, vlastne mať nádej, že sú posledné a k ďalšiemu kauzám, ktoré nás negatívne na Slovensku zviditeľňujú, už nedôjde !!!  

To ale mestu nehrozí. Ako poznám pána primátora, práve mne nesplní moje prianie, že už žiadna kauza ! Tu ale nejde o mňa, tú je v hre zdravý rozum.