Úvahy

Problém totalitarizmu zostáva. Hlavnou hrozbou demokracie nie je skutočnosť, že existujú totalitné štáty, ale totalita je v človeku samom, jeho postojoch a v inštitúciách, ktoré spôsobili víťazstvo autority a vznik závislosti od vodcov.

John Dewey

Dôvera Slovákov s vládou je podľa Eurobarometra druhá najnižšia zo všetkých krajín EÚ. Rok 2021 pre Slovensko písal katastrofický scenár, keď 84% obyvateľov je s ňou nespokojná. Dôvera ku vláde v roku 2021 je podľa prieskumu Trendu (č.50-51/2021) je nasledovná: 0 % (nula !!!) nikto nie je spokojný (svetový unikát ?), historicky sa už nedá toto prekonať. Iba 5% sa domnieva, že vláda urobila veľa dobrého, ale aj zopár chýb, 17%  opýtaných je presvedčených, že vláda neposunula krajinu príliš dopredu, 67% je presvedčená, že je to jedna veľká improvizácia a 11% nevyjadrila sa.

(zamyslenie o Vianociach 2012)

Zberateľ vzácnych obrazov mal syna, ktorému chcel odkázať diala majstrov. Maľby od Renoira, Remrandta aj Picassa zdobili steny ich rodinného domu. Jedného dňa však syn musel narukovať.

V závere oka sú chvíle pripomínajúce rozdielnosti našich žití, ktoré žili naši rodičia a akých podmienkach žijú naši vnuci. Pozorne si prečítajme text, sledujme aké myšlienky nás budú napadať.  Možno budeme prekvapený, aký je nás život „krutý“, keď sa pachtíme za vecami, ktoré mnohokrát ani nepotrebujeme.

prekvapila seba ale hlavne Slovensko, keď rozhorčená prezidentka Z.Čaputová po návšteve ružinovskej nemocnice s poliklinikou reagovala na politické dianie na Slovensku. Boli v tom osobné, ale cielene účelové odporučenia na stav, v ktorom sa Slovensko nachádza. Povedala „Prehrávame boj s covidom, a to hlavne v tom zmysle, že sme najhorší na svete v počte novo nakazených ľudí na milión obyvateľov. To, čo potrebujeme, je prestať šíriť bludy a tliachať o covide a počúvať odborníkov.“

Slováci majú svoj sviatok 16.11.2021, či sa to niekomu páči alebo nie. V tento deň vysokoškoláci v Bratislave zorganizovali podobný odpor ako bol v Prahe 17.11. 

            Problémom s klimatickými zmenami je kapitalizmus  –  systém založený na zisku.      

A.Bekmatov

V poslednej dobe ako jedna mater mienkotvorné média o energetických a klimatických  problémoch. Zabúdajú, že nedávne vrcholové stretnutiach svetových štátnikov hovorili aj  o možnej obnove fosílnych surovinách a to všetko v rámci plnenia programu uhlíkovej neutrality do roku 2050.