Aktuality

Posledný deň v mesiaci marec mohol byť ale nebol dňom menovania novej vlády. Pani prezidentka sa nechala vtiahnuť do pošetilej hry, v „srandovný“ deň vymenovala vládu,  čím vláde vtisla nelichotivý prívlastok. Takto prvoaprílová (rozpačitá?) vláda utŕžila výhru. Punc originality jej dali Remišová, Kolíková, Sulík, Korčok, Grőhling ale aj Krajniak, ktorí podali demisiu, aby sa za pár hodín sa do nej neokrôchane vteperili a dali jej punc „nekonečnej“ nenahraditeľnosti. Podobne, ako sa to stalo s núteným stavom, ktorí môže trvať až ... do nevidím. 

Nie je nič, čo by ti vláda mohla dať, pričom predtým by ti to vzala

W.Churchil

Covid-19 preniesol zákaz konania bohoslužieb pre verejnosť. Pritom cirkvi na Slovensku sú trpezlivé, v pokoji chcú prispievať k dohode so štátom pri rešpektovaní prijatých opatrení. Problémom zostáva, že napriek žiadostiam biskupov, predstavitelia štátu nevzali do úvahy výnimky pre verejnú pastoračnú službu. Zákaz verejných bohoslužieb  považuje predseda Správnej rady Nadácie A.Tunegu J.Figeľ za porušenie ústavného a medzinárodného práva.

V apoštolskom liste „Candor lucis aeternae“ k 700. výročiu smrti Danteho pápež František dáva do pozornosti živé duchovné korene Starého kontinentu

Každé myslenie je ľahké a pohodlné,

ak sa neberie zreteľ na skutočnosť.

Marcel Proust

Verejnosť chce uveriť, že pandémia je na vrchole končiacej sa druhej etapy. Štatistika každý deň prináša nové čísla o pandémii. Každá strana ich vníma po svojom, každá strana ma pravdu, ale výsledkom je, že vzrastá počet úmrtí. Ku 14.2. v počte hospitalizovaných na milión obyvateľov sme boli na dne, mali sme koeficient 643. Nasledovali Lotyšsko 582, Česko 546, Španielsko 503, Bulharsko 486, ... najlepšie sú na tom Nórsko 16, Fínsko 20, Island 23, Dánsko 53, Kanada 66, pre zaujímavosť USA 202.

     Človek nemôže ísť za svoje možnosti, to vedie len ku kŕčom.

(F.Hrubín)

Žijeme vo zvláštnej dobe, kedy  máme problém si udržať zdravý rozum v čase kedy núdzový stav slúži nie iba obsahu a potrebe ale účelovosti, kedy sme nositelia straty súkromia a istôt, na ktoré sme boli doteraz zvykli. O.Cromwella (1599-1658) sa preslávil svojim citátom, keď zasadá parlament, nemôže si byť nikto istý majetkom a životom. Nie je tu paralela so schvaľovaním neprimeranej poetickej hry účelovosti s núdzovým stavom?

    Nič nie je horšie, ako keď hlupák dostane myšlienku, o ktorej nepochybuje

(K.Kryl 1990)

Čo bolo vieme, čo bude, nevieme. Záver roku 2020 bol začiatkom očkovania, čo vytváralo a vytvára nádej, veriť, že v tomto roku môže skončiť nenormálnosť žitia, ktorý nám vzala pandémia - slobodu, peniaze a dala nám strach do vtedy nepoznaný. Vedzme, že COVIDu  19 sa tak rýchlo nezbavíme, budeme sa musieť naučiť s nim žiť, byť neustále pripravení. Veda bude musieť byť v strehu na nové pandémie. Očkovacie látky neboli ani nebudú všeliekom.