Aktuality

Čo robia dnešní politici bývalým politikom,

môžu robiť budúci politici dnešným politikom

P.Sabela

Referendum 2023 je neplatné V sobotu 21.1.2023, mali občania Slovenskej republiky po deviatykrát v histórii samostatného štátu možnosť vyjadriť svoj názor prostredníctvom referenda. K urne pristúpilo 1.163.836 voličov, čo predstavuje 27,25%, čím referendum bolo neplatné, lebo neprekročilo hranicu 50%. Koalícia jasá nad nezdarom a opozícia, v tomto prípade hlavne SMER SD, ktorý zobral plnú zodpovednosť za výsledok referenda  s pokorou vyjadril spokojnosť.

Nemyslíme si, že demokracia číselnej prevahy hlasov nahradí múdrosť

(J.Ratzinger)

Vláda začínala ústavnou väčšinou 95 poslancov, hašterením sa „zmenšila“ na 72 poslancov a strana OĽaNO z 55 na 37. Po vyslovení nedôvery národ sa dozvedel prekvapenie od „premiéra Matlovičovej vlády“ Hegera,  „Ideme ďalej, v blízkom čase predstavím víziu, ako vrátiť Slovensku a občanom nádej.“  Paradoxne, tá vláda, ktorá dostala od poslancov nedôveru, v januári sizyfovskou silou vôle chce ju pokropiť živou vodou a dať jej dôveru. Tomuto sa hovorí politická diagnóza.

Demokracia a tradícia od seba oddeliť nemožno, je to jedna a tá istá záležitosť.

(G.K.Chestertona)

 

V končiacom sa roku ako huby po daždi sa nebezpečne zvyšuje deficit štátneho rozpočtu, ktorý bude na dlhú dobu sužovať minimálne nasledujúcu generáciu, aby bol  dovedený do vyrovnaného rozpočtovania. Hrozbou je odvrátenie hroziaceho nárastu energetickej chudoby, ako aj možných hospodárskych škôd. Deficit verejných financií SR by mal v roku 2023 vzrásť na 6,44 % HDP, porovnávajúci z rokom 2022 o takmer 5 %. Zo strany vlády sú súčasné operácie riskantné. Vláda by mala mať cieľ, súboj s infláciou postupne a primerane znižovať.  Ekonomické autority by mali dôrazne tlačiť na vládu, aby  pomáha konsolidovať verejné financie. Tu platí overená pravda, psi brešú a karavána ide ďalej.  

 

Prajem zdravie a pokoj Vám čitateľom a Vašim najbližším v poznaní,

ak nebudete mnoho očakávať,

budú sa Vám zdať aj malé veci veľkými.

Peter Glasnák

Ignorácia je koreňom a pôvodcom všetkého zla

Platón

 „Fašizmus dneška nemá navonok s tým minulým nič spoločného. Žiadne uniformy, žiadne pochody so zdvihnutou rukou. Nie, ten dnešný je moderný, rafinovane zabalený a predávaný pomocou PR ... ale ten duch, ktorý za ním stojí – totálna kontrola, vykorisťovanie, cenzúra, mediálny gleichschaltung, klamstvo, utláčanie, výbojné vojny, ten je rovnaký. Väčšina ľudí to nevidí, je plne oslnený propagandou.“

                      Keby nebolo hlúpych voličov, nebolo by ani hlúpych politikov

(J.Grešák)

V sobotu 29.10.2022 boli po štyroch rokoch znova komunálne voľby 2022, ktoré mali prívlastok dušičkové. Po roku 1989 uskutočnili sa v poradí deviate komunálne voľby. Súčasne s komunálnymi voľbami boli voľby aj do VUC, ktorým bolo zákonom predlžené volebné obdobie 2017-2021 o jeden rok.  Dôvod bol prostý. Súčasne s voľbami starostov a primátorov konali sa spoločné voľby do VUC, kde dlhodobo bývala malá účasť. Aj tu sa ukázalo, že obce a mesta požívajú dôveru vo verejnosti.