(O Vianočnom futbalovom turnaji, o jeho úspechu, o vianočnom „darčeku“ organizátorom od mesta, ale aj o sľube primátora, ktorý sa nenaplnil)

Kto by nepoznal mená ako Marek Hamžík, Martin Škrtel, ktorí šíria pozitívny obraz o Slovensku v najrenomovanejších futbalových ligách Európy. Kto by nechcel poznať hrdých pokoriteľov futbalového Albiónu – futbalistov MŠK Žilina – Petra Pekárika, Mária Pečalku, ale aj Benjamína Vomáčku  alebo Tomáša Hlubočana, ktorého futbal zavial do ruského Petrohradu. Ale vidieť ich osobne v akcii, možnosť sa s nimi odfotiť už nie je taká samozrejmosť. V Čadci áno, lebo tam sa cez vianočné sviatky deje jeden zázrak – futbalový. Spomínaní futbalisti sú osobne prítomní na autogramiáde a divákom ukázali niečo zo svojho futbalového kumštu.

Turnaj v halovom futbale ako Štefanský pohár - Memoriál M.Piteľa si v nedeľu 28. decembra 2008 zapísal svoje 13. pokračovanie. Možno práve týmto magickým číslom si organizátori vykoledovali od mesta nečakaný vianočný „darček“, ale o tom neskoršie. Novinkou bolo, že sa  hralo na umelom trávniku, bola nainštalovaná veľká obrazovka, a v sérii 8. turnajoch budú mládežníčke družstva bojovať o JUNIOR TROFEJ.

Turnaj je príkladom, že aj na Kysuciach môže vzniknúť dielo, ktoré pretrvá. Z regionálneho turnaja  sa stal vyhľadávaný turnaj celoslovenského významu, cenený aj v odborných kruhoch. Hlavným garantom turnaja je Ing. Milan Gura, podnikateľ a súčasne poslanec Žilinského samosprávneho kraja a poslanec zastupiteľstva v Čadci.  Dušou celého podujatia a hlavným organizátorom je Mgr. Edo Gábriš. 

Od roku 1991 sa pravidelne vo vianočnom čase koná kultúrno – spoločenské podujatie Kysucké Vianoce. Organizátori na čele s vtedajším riaditeľom Domu kultúry Miroslavom Ďuricom zaumienili si, aby  v čase vianočného obdobia ponúkli verejnosti možnosť ešte väčšmi ako po iné dni v roku možnosť prichádzať v hojnejšom počte na podujatia, spájať ľudí, aby spolu komunikovali. Lebo umenie je komunikácia, ale komunikácia nie je umenie.  

Od vzniku turnaja bol kmeňovým podujatím Kysuckých Vianoc a vždy sa hrdil na oficiálnom plagáte podujatia. A práve magické číslo 13 bolo dôvodom, že mesto cúvlo a nedalo tento turnaj na plagát Kysuckých Vianoc. Asi náhoda to nebude, a bude mať svoje účelové vysvetlenie, pre verejnosť,  samozrejme utajené. Môžeme sa iba domýšľať aké boli dôvody, že organizátori z MsÚ a Domu kultúry takto uvažovali a konali.

 

·         Nebolo miesto na plagáte?

·         Nedopatrením sa podujatie nedostalo do oficiálneho scenára podujatia?

·         Administratívnym rozhodnutím? nedopatrením?

·         Pod lampou býva tma, a pravá ruka nevie čo robí ľavá?

·         V pozadí bola nevraživosť a závisť?

·         Bolo to na vedomí príkaz niekoho? Riaditeľky Domu kultúry? Vedúceho oboru školstva  a kultúry? Primátora?

·         Hlavný garant turnaja ing.Milan Gura je opozičným poslancov a hlavný oponent káuz mesta?

·         Alebo omnoho prozaickejšie , že ak v roku 2007 ešte „nedorazili“ na oddelenie kultúry organizačné zmeny, tak turnaj bol na plagáte. Ale ak v roku už nastal čas „volebný“ a organizačné zmeny nastali, tak turnaj tu nebol. Nie je táto verzia najpravdepodobnejšia?  

Možno si organizátora Kysuckých Vianoc neuvedomili, že ak nezverejnia konanie turnaja na plagáte, neuškodí to samotnému futbalu. Turnaj sa naďalej zveľaďuje. Naopak svojou neokrôchanosťou upozornili na seba, že sa nesnažia spájať, že mesto nemá záujem o takéto veľké podujatie. Potom ako si má verejnosť vysvetliť slová primátora pri jeho slávnostnom príhovore po zložení sľubu 2. januára 2007, kedy povedal: Zároveň vás chcem požiadať všetkých o šírenie dobrého mena o našom meste „?

Práve Vianoce ako sviatky, ale aj ako široko koncipované spoločenské podujatie by malo spájať, a nie rozdeľovať. Prečo Mesto Čadca cez Vianoce nie je príkladom, že moc a politika si dajú pohov, že aspoň cez sviatky slušnosť bude pracovnou metódou všetkých ľudí v meste. Ale na to musia byť vždy dvaja. Obyvatelia mesta sú na to pripravení, aj napriek kauzám, ktoré v štáte „čadčianskom“ sú od roku 2007 ako na bežiacom páse. Čo ale sa nedá vrátiť späť je, že organizátori ešte väčšmi si uvedomili že „ 13 “ im priniesla faux pas práve od tých, o ktorých nepochybovali, a mysleli si, že sú spojenci nedeliteľní v zodpovednosti pri propagovaní mesta - vedenie mesta, odbor školstva  a kultúry MsÚ a Domu kultúry.

Na rozdiel od nich, organizátori futbalového turnaja v čase vianočnom konajú verejné dobro. A práve za to by im mala byť udelená medaila za odvahu, akou riešia všetky problémy, aby 3.000 návštevníkov podujatia bolo spokojných, aby uverili, že aj Čadca môže byť na hviezdny okamih centrom slovenského futbalu. Lebo mesto nie je iba o príjmoch a výdajoch, ale aj a to hlavne o komunikácii, spájaní ľudí, a vytváraní hrdosti k nemu. Bez tejto „miazgy“ bude mesto ako bez pupočnej šnúry. Ako to napraviť? Sú dve možnosti, vymeniť obyvateľov, alebo vedenie? 

..... na koniec myšlienka na rozmýšľanie 

Nech tento nebezpečný precedens má svoju vypovedaciu hodnotu, aby sa v meste už nikdy neopakovalo situácia , ako pri 13. ročníku, čo v konečnom dôsledku bolo namierené proti jej obyvateľom. Aby organizátori, ktorí chcú spájať, mali vždy podporu u mesta, bez ohľadu na vzťah k organizátorom alebo jednotlivcom, bez ohľadu na politickú príslušnosť, .... Nech sa jedná o športové kluby a spolky, ale aj napríklad o miestnych hasičov, záhradkárov, verejné školské podujatia, spevácke zbory, mažoretky, ochotnícke divadlo.... lebo všetci mnohokrát dobrovoľní funkcionári sa svojou mierou podieľajú na živote mesta, na sociálnych väzbách, na zveľaďovaní mesta a mnohokrát aj na propagovaní mesta.