Ruský prezident Vladimír Putin v rozhovore pre denník Financial Times ostro odsúdil liberalizmus, ktorého myšlienky sa už podľa neho prežili. Názory šéfa Kremľa okamžite skritizoval predseda Európskej rady Donald Tusk, podľa ktorého je už naopak prekonané autoritárstvo, kult osobnosti a vláda oligarchov.

V.Putin poskytol pred odchodom na samit G20 v Osake, povedal:.

• Liberalizmus už prežil a jeho zástancovia už „jednoducho nemôžu nikomu nič diktovať, ako sa to pokúšali počas posledných desaťročí“.

• Ideológia liberalizmu je v rozpore s tým, čo si želajú ľudia po celom svete. „Liberálna myšlienka zastarala. Dostala sa do sporu so záujmami väčšiny populácie“. Rovnako multikulturalizmus sa už podľa neho stal neudržateľným.

• Kritizoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, že sa v čase vrcholiacej utečeneckej krízy rozhodla otvoriť hranice pre masový prílev migrantov. Išlo o „kardinálnu chybu“, ktorá nebrala do úvahy záujmy domáceho obyvateľstva.

• „Idea liberalizmu predpokladá, že netreba robiť nič. Migranti môžu beztrestne zabíjať, drancovať a znásilňovať, pretože treba chrániť ich práva, ktoré im prináležia ako migrantom.“

• Pozitívne sa vyjadril o prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Označil ho za „talentovaného“ človeka a uviedol, že k Trumpovmu zvoleniu prispelo rozčarovanie mnohých Američanov z globalizácie, a nie nejaké zásahy zo zahraničia.

• Trumpove snahy o stavbu múra na americko-mexických hraniciach sú podľa neho možno príliš radikálne, ale Trump sa podľa neho aspoň pokúša nájsť riešenie problému nelegálnej migrácie. Stúpenci liberalizmu naopak nerobia nič.

Zásadný nesúhlas s vyjadreniami ruského prezidenta na okraji samitu v Osake vyslovil šéf Európskej rady D.Tusk:

• „Ktokoľvek tvrdí, že liberálna demokracia zastarala, ten tvrdí, že sa prežili slobody, že sa prežil právny štát a ľudské práva.“

• Sú to „základné a živé hodnoty“, na ktorých stojí EÚ. „Čo považujem za skutočne zastarané je autoritárstvo, kulty osobnosti a vládnutie oligarchov, aj keď sa niekedy môžu zdať efektívne.“