Myšlienka na august : Tento skepticizmus je plne oprávnený. Európu ovládol tupý a bezcieľny materializmus, ktorý je neschopný motivovať mužov a ženy, aby zakladali rodiny a mali deti. V niektorých štátoch sú oblasti, kde komunity moslimov žijú izolovane v akejsi nezávislosti od miestnych zákonov, ako keby boli kolonisti, a nie členovia našich národov. Globalizácia robí vyhliadky.

V Tanzánii tragicky zomrela slovenská etnologička a laická misionárka Emília Biháriová zo Smoleníc. Zomrela v pondelok 12.8. pri autonehode v tanzánskom regióne Tabora, kde počas leta vykonávala vedecký výskum etnika Datogov. Bola doktorandkou na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty UCM v Trnave. Mottom jej života bolo „darovať svoj život a nepremárniť ho“, nech nám ostatným dáva posilu v našich životoch. Česť jej pamiatke!

Klesajúce demografická krivka je vážnym varovaním. V polovici šesťdesiatych rokov pripadli na Slovensku na jednu matku 3 deti, dnes jedno. U prvorodičiek priemerná vek bol 22-23 rokov, dnes 27. Bezdetné manželstva boli vtedy 4 zo sto, dnes je to štvrtina  !!! Tu sa ukazuje, aká je rozporuplná priepasť medzi rodinou realitou a plánmi sľubovať a nerealizovať rodinnú politiku u nás. Ani Európa nie je bez viny. Demografická kríza  je výslednicou, že naša civilizácia odsúva demografiu mimo diania. Európa stagnuje a začína degradovať, čím Európa vymiera a vytvára priestor pre imigráciu. 

Najväčší platový rozdiel na Slovensku je medzi Bratislavou a Sninou. Ukázala to analýza platy.sk. Kým priemerný plat v okrese Snina je 789 € v hrubom, mzda v Bratislave 1499 €. Na Slovensku mnohých  mesačný príjem nestačí a musia mať viac zamestnaní. Týka sa to pätiny pracujúcich, každého desiateho dôchodcu a každého ôsmeho rodiča, ktorý sa stará o dieťa do troch rokov

Vo Viedni od leta 2020 bude len 20% nových domov môcť kúriť vykurovacím olejom alebo plynom. Ide o súčasť opatrení v súvislosti s bojom proti klimatickej kríze. Viedeň má rozvinutú sieť diaľkového vykurovania v Európe. Hlavné mesto bude tento spôsob vykurovania podporovať, spolu s obnoviteľnými zdrojmi energie, akými sú napríklad solárna energia či biomasa.

Nové metódy kúrenia by do roku 2030 mali znížiť emisie uhlíka v meste o 112-tisíc ton. Pre porovnanie je to viac ako tisíc jázd autom na Mesiac a späť. Viedeň má 1,9 mio obyvateľov, v roku 2028 bude mať viac ako 2 mio. To spôsobí, že ročne bude potrebné vybudovať 10-tisíc nových bytov. Na systém diaľkového vykurovania je vo Viedni napojených približne 70 % nových domov, čo predstavuje zhruba tretinu všetkých obydlí v meste.

Falošné platidla V prvom polroku 2019 na území Slovenska zadržali 661 ks falzifikátov eurobankoviek, minci za to obdobie bolo 567 ks falzifikáto. Na rozpoznanie minci poslúži magnet, euromince nominálnych hodnôt euro a dve eurá majú magnetický stred. Pri dvoj eurovej minci venovať pozornosť aj nápisu na hrane. 

Počet bankrotov od roku 2006, kedy platí inštitút osobného bankrotu do konca júla tohto roku bolo 31.477 Slovákov. Od začiatku januára do konca júla tohto roku 9.472 bankrotov, z toho v júli 1.589 obyvateľov, čo je historicky najväčší počet osobných bankrotov v jednom mesiaci. Dôvod bankrotu je vysoké zadlženie, dlžník nemá žiadne úspory a človek sa do bankrotu dostane výpadkom príjmu dlhodobejšou nezamestnanosťou alebo zdravotnými problémami.

Svet hore nohami? Tristo tisíc korún stojí havlová lavička v Brne, tá pražská je dvakrát drahšia. Absurdné na cene nie je ani tak cena, ale štruktúra ceny, asi polovička zo sumy zaplatí brnenská radnica  za „licenciu za použitie mena bývalého prezidenta“. Slovensko nedočkavo čaká, koľko by stála lavička exprezidenta Kisku?                    

Praha zažila výnimočný okamih 14.8. prešla Tatiana Mosio Bongonga (35) z pravého brehu Vltavy na ľavý, od pražskej fakulty na Letnú, aby zahájila 16.Medzinárodný festival nového cirkusu a divadla LETNÁ. Prejsť z pravého na ľavý breh Vltavy nie je problém. Oba je jediná, ktorá videla Vltavu z lana zaveseného vo výške 35m nad riekou. Bude to repríza, keď vlani po lane bez istenia prešla nad parížskym kopcom Montmartrom k bazilike Sacré-Cour.             

Salvini chce vysťahovať nelegálne rómske tábory. Spracúva sa správa o prítomnosti rómskeho obyvateľstva v regiónoch Talianska s cieľom zlikvidovať preplnené a nelegálne existujúce tábory. Po overení existencie ilegálnych táborov bude vypracovaný plán na ich vysťahovanie. Podľa odhadov v Taliansku žije do 180 tisíc Camminantov,  Sintov a Rómov. Pritom Taliansko ma najmenej početnú skupinu populácie týchto etník.    

Harabín homofóbom roka, mu udelená organizáciou Inštitút ľudských práv (Human Rights Institute) anticena. Udelenie bolo za jeho výrok, ktorí uviedli autori udelenia ceny „Nie je možné, aby na základných školách učili naše deti dvaja homosexuáli, čo je v rozpore s ústavou“.

K oceneniu sa vyjadril Harabín  „Výrok je samozrejme vytrhnutý z kontextu tak, aby vyhovoval slniečkárom. Povedzme si teda, v akej  súvislosti daný výrok zaznel. Mojím cieľom bolo upriamiť pozornosť na fakt, že počas experimentálneho školského predmetu životológia napríklad na ZŠ v Pezinku prednášali žiakom o svojom živote dvaja partneri homosexuáli. Tvrdím - a bez najmenších pochybnosti sa nemýlim, že je to v rozpore s Ústavou SR. Za tento pravdivý výrok ma ocenili ako homofób roka.“ 

Hnutie LGBTI by si malo pridať nové písmenko. Po zmene pohlavia je u liberálov nový trend, zmena na iný živočíšny druh. Nórka Ayla Kirstinová sa cíti ako kôň. Na sociálnych sieťach sa preslávila videami ako cvála po lúke. Kým v minulosti by podobných ľudí zatvárali na psychiatrii, dne je to na Západe úplne bežné. Na príklade mladej Nórky môžeme vidieť, ako sa salámovou metódou pod zámienkou tolerancie a inakosti posúvajú hranice nemožnosti.      

Konečne, futbal sa dočkal.  Stáročia existujúci chlapčenský spevácky zbor v Berlíne pôjde k súdu. Dôvod? Do zboru neprijali deväťročné dievča. Dievčatá hurá, dosť bolo čisto mužských futbalových klubov. Nech boxerskí fajšmakri sa už tešia, kedy bude muž boxovať so ženou.

Lukratívna ponuka váhajúcim, ktorá sa nemôže odmietnuť. Ak niekto prepásal šancu poslať svoje meno na Slnko na palube solárnej sondy PARKER, ktorá analyzuje Slnko s viac ako milión mien, je tu ďalšia možnosť pre zmenu na Mars. Stačí vyplniť on-linový formulár na stránke NASA „Send Your To Mars“ a vaše meno sa dopraví na červenú planétu rover, ktorá vyrazí v 2020.

Bonmot mesiaca:  Žalude po páde preferencií skúšajú to s haluškami (o hnutí Za ľudí).