Myšlienka na september: Musíme zastaviť šírenie univerzalistickej ideológie, ktorá sa vtiera vo forme akéhosi pseudonaboženstva s vlastným pevným Credom a Anathemou a paralyzuje politicky život Európy. Práca na obnove sa začína teologickým sebapoznaním.

ŽSR spravuje železničnú infraštruktúru, zaznamenali pokles bezpečnostných incidentov. V kategórii „Nehoda na priecestí“ bolo za prvých šesť mesiacov tohto roka zaznamenaných 19 nehôd, oproti v roku 2018 to predstavuje pokles o 11 nehôd. Zodpovednosť za ich vznik bola vo všetkých prípadoch pripísaná užívateľom železničných priecestí vodičmi cestných vozidiel, cyklistom alebo chodcom. Celkovo boli na priecestiach za prvý polrok usmrtené dve osoby, teda o osem osôb menej ako v predchádzajúcom období.

Z.Čaputová ako prezidentka v New Yorku v OSN a na podujatí Globsecu bránila liberálne hodnoty. V OSN podrobila kritike populizmus a uprednostňovanie národných záujmov pred “celosvetovým dobrom”. Najlepší spôsob ako byť vlastencom nespočíva v národnom sebectve, ale v spolupráci povedala. Paradoxne, časovo sa jej prejav prekrýval prejavom D.Trumpa  v OSN na podobnú tému. Obaja sú stúpencami západnej cesty, ale v prejavoch to už nebolo také jednoznačné.

Budúcnosť nepatrí globalistom, ale vlastencom, vyhlásil D.Trump na pôde OSN. „Cesta k mieru, pokroku, slobode, spravodlivosti a lepšiemu životu začína doma“. Pripomenul, aby štáty dbali o svoje pevné hranice a so susedmi mali obojstranné obchodné dohody. Budúcnosť patrí silným nezávislým štátom. „Globalizmus vyvíjal tlak na minulých lídrov, čo zapríčinili ignoráciu národných záujmov svojich krajín.“

Dehonestovaný Štefánik v bratislavskej Rači. Na kamennom múre bol zdeformovaný monument a bola zosmiešnená jeho tvár. Bol to cielený zámer, pretože neďaleko od MRŠ zostala neporušená tvár T.G.Masaryka, ktorí v minulosti sa nechal počuť, že slovenský národ nie je. Opýtajme sa, či by u našich západných susedov a boli nečinní, keby bol „umelecky“ dehonestovaný TGM? 

Slovensko má oficiálny vlajkový stožiar po vzore mnohých európskych štátoch, ktoré  si ctia svoje štátne symboly a svoj patriotizmus prezentujú navonok. NR SR chýbal priestor na prezentáciu svojich hodnôt a vlastenectva. Počas parlamentných prázdnin sa vybudoval 30m vysoký stožiar na umiestnenie najväčšej vlajky Slovenskej republiky. Po oznámení, verejnosť spontánne reagovala, začala sa spolupodieľať formou finančných darov na jeho výstavbu. Vyzbieralo sa 60 tisíc €, čím príspevok pokryl všetky náklady. Treba oceniť vyše 100 prispievateľov za ich aktívny prístup pri prezentácii slovenských štátnych symbolov.

V súvislosti s výstavbou stožiaru sa stal poľutovaniahodná situácia. Protestujúci farmári pred budova NRSR vysypali hnoj. Vyjadrili nesúhlas s výstavbou stožiara. Podľa nich sa ma predseda SNS zaoberať dôležitejšími otáznikmi. „Statoční a hrdí“ farmári pozabudli na niečo podstatné. Ak už majú námietky, mali presnejšie sa vyjadriť, či im vadí slovenská zástava alebo, či to robia len akosi klasickí poetickí aktivisticky? Na verejnosť sa prehupla informácia, že farmári zakladajú politickú stranu. Ak je to pravda, tak nech Boh ochraňuje Slovensko. Na celej poľutovania hodnej akcii zaráža, že pre niektoré média vykydaný hnoj bola pozitívna informácia, a nie primitívne konanie. 

Odchod poslancov z MOST-HÍD Poslanci M.Fedor (SDKÚ-DS, SIEŤ, MOST-HÍD) a K.Cséfalvayová (SIEŤ, MOST-HÍD) 3 dní ukončili svoje pôsobenie v MOST-HÍD.  Dôvodmi bolo, že strana neriešili podstatné problémy. Obaja dali prísľub, že čo sa bude týkať vládneho vyhlásenia, budú súčinní v hlasovaní. Zaráža, že bez zábran sa stále viac ujíma poslanecká turistika. Prečo? Asi (niektorí poslanci) boli pohltení ľubivou  hojnosťou moci a finančným „prilepšením“, a myslia si, že sú jediní vyvolení viesť Slovensko?

Slovensko má siedmu najnižšiu  minimálnu mzdu v EÚ, ktoré majú zavedenú. Zvýšenie z 520 € na 580 € v hrubom (v čistom 430 €) Slovensko sa posunie o tri priečky, pred Poľsko, Estónsko  Lotyšsko. Na Slovensku minimálnu mzdu poberá 4 % Slovákov (217 tisíc ľudí).  Vo V4 Maďarsko 446 €, Česko 519 €, Poľsko 532 €. Pre zaujímavosť Grécko 684 €, Portugalsko 700 €, Malta 762 €, Slovinsko 887 €, Španielsko 1050€, Francúzsko 1521 €, Nemecko 1557 , Belgicko 1549 €, Holandsko 1616 €.           

Anketa o sympatiách zahraničnej osobnosti vo verejnom živote v Česku získala slovenská prezidentka Z.Čaputová, vyplynulo to z prieskumu agentúry STEM. Ak je ochota odkúpiť Grónsko, ak je obľúbenosť prezidentky u našich západných susedov stála, a Česko by prejavilo záujem o našu prezidentku, 77% voličov, ktorí ju nevolili, boli by možno aj ZA. Problém by bol s cenou, ale aj to by sa dalo vyriešiť, ak by ČR veľmi chcela aj zo zatvorenými očami by sme ju mohli „darovať“.

Zaráža, že Vysoká škola múzických umení v Bratislave odmietla zapožičať svoju kinosálu pre organizáciu Pochodu za život na premietanie filmov. Čo na tom, že VŠMU zapožičala nedávno sálu festivalu Inakosti, ktorý sa definuje ako „festival pre lesby, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí (LGBTI menšina), ich rodičov, deti a priateľov“. VŠMU to zdôvodnila, že organizátori chceli sálu využiť na prezentovanie svojich „ideologických východísk“. Ak by to bola škola súkromná, dalo by sa to pochopiť, ale štátna škola? Takto VŠMU dala znať, že je typom „novej“ progresívnej školy, ktorá ma blízko k myšlienkam bratislavskej liberálnej kaviarne ... a propo nie je náhoda, že na tribúne Za slušné Slovensko väčšina rečníkov sú herci?

 „Vezmeme podvodníkom nelegálny majetok“, toto ma bývala poslankyňa z OĽaNO, dnes už členka strany ZA ĽUDÍ na svojom bilborde. Nebolo by na to nič divné, V.Remišová je bojovníčka proti korupcii. Zaráža, že poslankyňa si „vystrelila“ zo svojho predsedu. Keby bol exprezident „čistý“, netrúsili by sa podozrenia s pozemkovými kauzami šéfa strany, ktorého stále preverujú orgány činné v trestnom konaní, vyznieva tento nápis čudne, kontraproduktívne a „smiešne“... a Slovensko sa smeje jej naivite údajne budúcej ministerke vnútra.

Demokratická strana v USA zvažuje, že by sa černošským občanom finančne odškodnili za dobu otroctva, ktoré skončilo v roku 1865. Odškodné Afročernochom by bolo 500 mld dolárov. 

Austrália odmietla rozmiestnenie amerických rakiet na svojom území. Dôvodí, že by sa dostala do zložitej situácie vo vzťahu s dlhoročným spojencom USA a hlavným obchodným partnerom Čínou.

USA chce kúpiť Grónsko. Nie je to po prvý krát takáto ponuka. USA odkúpili od Francúzska 20% dnešnej rozlohy USA (1803) za 15 mio $, od Ruska kúpili Aljašku (1867) za 7,2 mio $,  USA kúpili v oblasti dnešného panamského prieplavu pás územia, podobne to bolo v Mexiku, ale do dnešných dni spor nie ukončený.  Kúpiť Grónsko chceli USA kúpiť už v roku 1867. V roku 1946 ponúkali USA 100 mio. Ostrov ma politicko - bezpečnostný ale aj ekonomicko - nerastný rozmer. V súčasnosti majú USA na ostrove vojenskú základňu v Thule. Aby to nebolo jednoduché, Grónsko sa v súčasnosti snaží o samostatnosť.

Šport s politikou sa neráčia, futbalová reprezentácia vyhrala v Maďarsku, ale stále doznievajú emotívne momenty zo zápasu. Počas slovenskej hymny okrem urážlivých nápisov bol piskot maďarského publika. Vrcholom „večera“ bol piskot a bučanie zo sektoru divákov z lístkami zo Slovenska. V tomto sektore boli priaznivci z juhu Slovenska spolu s domácimi maďarskými divákmi, oblečení v čiernom. Za toto extempore mali sme najbližší zápas s Walesom odohrať bez divákov, čo by bolo nespravodlivé. Nakoniec odvolanie SFZ bolo vyslyšané, zákaz sa zrušil a zostalo iba pri pokute.

Zaráža ale iná skutočnosť. Takéto (nebezpečné) vyhrotenie situácie nie je ani pre jednu krajinu žiaduce. Preto by mali členovia MOST-HÍD vo verejných funkciách ísť príkladom a v pravý čas sa vyjadriť, čo by uspokojovalo rozvášnené skupiny. Ticho bol B.Bugár, pravidelne chodiaci na zápasy do Dunajskej Stredy, tak isto aj A.Ersék. Podobne sú na tom minister spravodlivosti G.Gál či štátny tajomník MO SR R.Ondrejcsák, alebo štátny tajomník MK SR K.Rigo. Ani jeden z nich neodsúdil správania divákov, vlastne svojich rodákov.

Slovan privilegovaný? Po niekoľko ročnom pôsobení hokejového mužstva Slovana Bratislava v KHL požiadalo SZĽH o možnosť byť zaradený do hokejovej extraligy. Ak sa stratené dieťa vracia do lona hokejového Slovenska, je to povzbudzujúce, všade dobre ale doma najlepšie. SZĽH mal byť nad vecou, mal zaradiť Slovan bez pardonu do nižšej súťaže, do Slovenskej hokejovej ligy. Takto rozhodnutie SZĽH bolo “na vode“ a stalo nebezpečným precedensom pre budúcnosť. Je pravda, že na výbore SZĽH vyzval všetkých o súhlas (nie je to alibizmus zo strany SZĽH?) Nemali mužstva extraligy vopred diplomaticky vylinkované, aby sa kladne vyjadrili, aby sa vyhli neľúbosti SZĽH?