Od roku 2016, kedy sa konalo referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ liberálna propaganda strašila katastrofickými prognózami o vystúpení, čo všetko zlé prinesie jej obyvateľom. Vytváral sa dojem, že brexit je omyl, že britskí voliči naleteli ruskej propagande. Ľudia sa dožadovali reparátu, stalo sa. Voľby 12.12.2019 ukázali ráznu odpoveď, britské voľby vyhral brexit ... a EÚ prehrala.

Výsledky volieb

Voľby 12.12.2019 vygenerovali poslancov do 650 členného parlamentu pri 67,3% účasti. Výsledky sú nasledovné: • Konzervatívci získali 365 mandátov, najväčšie víťazstvo od roku 1987(43,6% - 13.966.565 hlasov)  • Labouristi 203 mandátov - od roku 1935 najväčšia strata (32,2% - 10.295.607 hlasov) • SNP (Škótska národná strana) 48 mandátov (3,9% - 1.242.372)  • Liberálni demokrati 11 mandátov (11,6% - 3.696.423) • Sinn Féiu (Severoírski unionisti) 8 mandátov  • DUP (Demokratická unionistická strana) 8 mandátov  • Plaid Cymru (Waleská strana) 4 mandáty  • Zelení jeden mandát • Aliancia - Strana Sev.Írska jeden mandát  • Sociálni Demokrati a LP jeden mandát •

Dejinná úloha Británie v Európe

Odchod Veľká Británia je porážkou Bruselu a jeho politiky. V.Británie v EÚ hrala dôležitú úlohu, bola v protiváhe politík Nemecka a Francúzska. Po brexite bude narastať vplyv Nemecka a Francúzska v EÚ, čo nič dobrého nevešti. 

Predpokladá sa, že Veľká Británia podpíše obchodnú zmluvu s EÚ. Omnoho väčšiu úlohu budú zohrávať obojstranné zmluvy s 27 členskými štátmi EÚ. Odchodom sa začne prehlbovať spojenectvo s USA a s 52 členskými krajinami Commonwealthu.

Ak EÚ robila (skryto) všetko preto, aby odchod z EÚ bol utlmený aj vďaka cielenej propagande, čím by odrádzala štáty, ktoré uvažujú o odchode z EÚ. EÚ mala a má strach  z možnej atomizácie. Teraz bude sa s napätím očakávať , čo sa stane so Severným Írskom a Škótskom.

Obe Írska sa pravdepodobne spoja, budú mať zvláštny štatút vo vzťahu k Veľkej Británii. Komplikované to bude v prípade Škótska. Ak by EÚ podporovala vstup samostatného Škótska do EÚ, bude narážať na otázku, čo s Katalánskom? Nebude potom nasledovať delenie Belgicka či Talianska?    

Tu možno treba pripomenúť  „odvekú“ pravdu V.Klausa. Európa jednotná, ale iba za podmienky obojstranných zmlúv medzi štátmi EÚ.

Predvolebná kampaň

Od roku 2016 väčšina médií šírila o odchode rôzne proeurópske konšpirácie, nech to bola údajne dôsledná ruská hybridná vojna či polopravdy (fake news). Briti údajne mali byť manipulovaní, klamaní, mali jednať bez dostatočného rozmyslu. 

Je dobre, že Angličania nesledovali slovenskú či českú TV, preto nevedia, ako je to, keď z brexitu sa urobí „dráma“ strachu. Vystúpenie V.Británie z EÚ je návodom krajinám, ktoré sa pohrávajú z výstupom z EÚ. Preto EÚ na plný plyn chrlili tie pravé a správne informácie. V TV spravodajstvách z Británie zase dominovali reportáže o masových demonštráciách (boli, ale ... ) odporcov brexitu a ich vyjadrenia zaplňovali stránky (bohužiaľ) aj našich médií.

Debakel Bruselu

Odozva EÚ nikoho neprekvapila. Diplomatické formulované informácie stále to isté do kola. EÚ po voľbách sa snažila zoslabiť utŕženú „hanbu“ prekrývanou začínajúcou chimérou uhlíkovej neutrality.

Pre pochopenie stredoeurópskeho vnímania brexitu pomôžme si s vyjadreniami v Čechách, ako tam sa pozerali na výsledok volieb.

Najvýraznejšie boli dva krajné protichodné názory. Jeden názor člena Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie V.Petrova znel „Boh opäť zachraňuje kráľovnú. I v tomto šialenom svete, kedy sa zdá, aby si zachovali vlastnú identitu, práva a suverenitu, za ktoré ich predkovia bojovali a umierali“.

Druhý pohľad je, že šéfredaktor Britských listov J.Čulík varoval na poplach. Stávajúci premiér Johnson nie je podľa Čulíka demokrat, ale autokrativny politik a populista, ktorý ohrozuje demokraciu vo Veľkej Británii.

Medzi týmito dvoma názormi zaujali ešte dva náhľady. Na Facebooku dominovala fotografia troch redaktorov ČT, ktorý z Anglicka referovali o voľbách z ich (veľmi) skleslou sklamanou (bezradnou?) mimikou.

Zaujal aj niekdajší člen Zelených a bývalý sociálny demokrat J.Patočka, ktorý neskrýval sklamanie nad tým, ako Briti volili. Keď dali prednosť klaunovi, mal na mysli B.Johnsona. Podľa neho, vlastne bude lepšie, ak opustia EÚ. Program labouristov nie je ani rozhadzovací, ani nezodpovedný, práve naopak.

Odozva medzi politikmi

Donald Trump blahoželal B.Johnsonovi k „veľkému víťazstvu“. „Británia a Spojené štáty americké teraz po brexite môžu slobodne uzavrieť masívnu novú obchodnú dohodu. Táto dohoda má potenciál byť omnoho väčšia a lukratívnejšia ako akákoľvek dohoda, ktorá by sa mohla uzavrieť s EÚ. Oslavujte, Boris“, napísal Trump na Twiteri.    

Ursula von der Leyenová predsedníčka EK varovala, že časové rozpätie jedného roku stanovené na zaistenie obchodnej dohody s Britániou, ktorá má podľa plánu z EÚ vystúpiť koncom januára 2020, je príliš tesné. Dodala, že chce, aby boli vzťahy s Britániou "čo možno najbližšie".

Charles Michel predseda ER je pripravený vyjednať s Britániou o dohodách o voľnom obchode. Michel podľa agentúry Reuters očakáva, že britský parlament čo najrýchlejšie schváli brexitovú dohodu, ktorú Johnson dohodol s Bruselom.

Angela Merkelová zablahoželala B.Johnsonovi k víťazstvu vo voľbách. Kancelárka sa teší na ďalšiu spoluprácu s Johnsonom ktorá bude v záujme úzkeho partnerstva oboch krajín.

Emmanuel Macron zablahoželal Johnsonovi k drvivému víťazstvu v predčasných parlamentných voľbách. Požiadal o jasné stanovisko k opakovanému odkladaniu odchodu Británie z EÚ. Prezident dúfa, že britský parlament čo najrýchlejšie schváli dohodu o brexite. Zároveň varoval Britániu pred "neférovou" hospodárskou súťažou po brexite.

Vladimír Putin podľa hovorcu Kremľa pochybuje, že by sa po volebnom víťazstve Johnsona zlepšili vzťahy medzi Moskvou a Londýnom. Putin zablahoželal Johnsonovi po volebnom víťazstve jeho Konzervatívnej strany a vyzval ho na konštruktívny dialóg. "Som si istý, že rozvoj konštruktívneho dialógu a spolupráce v rôznych oblastiach by bol v úplnom záujme našich krajín a celého európskeho kontinentu," uviedol Putin vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Mateusz Morawiecki, poľský premiér verí, že víťazstvo Johnsona prinesie stabilitu na politickej scéne vo Veľkej Británii. Dúfa, že čoskoro sa otvorí nová kapitola, kapitola, ktorá bude znamenať prehĺbenie spolupráce v oblasti obchodu, bezpečnosti a politiky.  

Theresa Mayová bývalá britská premiérka je presvedčená, že B.Johnsonovi sa do konca budúceho roku podarí uzavrieť obchodnú dohodu s EÚ. Mayovú veľmi teší úspech konzervatívcov v predčasných voľbách. Tu treba pripomenúť, že pre bývalú premiérku Mayovou protivníkom nebol Brusel, ale vlastní poslanci.

Peter Pellegrini Po predčasných parlamentných voľbách v Británii bude pre EÚ kľúčové zachovanie jednoty aj počas ďalších rokovaní. "Nie je to dobrá správa pre EÚ, je to prvýkrát v histórii, kedy nás opustí krajina," uviedol slovenský premiér P.Pellegrini.

Andrej Babiš český premiér varuje, že víťazstvo Johnsona je "zlá správa pre Európu". Zdôraznil, že je to obrovský úspech pre Borisa Johnsona. Je to charizmatický líder, povedal Babiš. "Vyhral a oni teraz odídu, bohužiaľ.“

Václav Klaus mladší napísal list premiérovi B.Johnosonovi  „Vážený pán ministerský predseda, dovoľte mi, aby Vám hlboko po blahoprial k vašemu veľkému volebnému úspechu. Ja, moje politické hnutie i všetci slobodne zmýšľajúci ľudia v našej zemi dnes oslavujú tento významný úspech britských konzervativcov. Je to veľmi povzbudivé pre tých, kto veria v národné štáty, suverenitu a slobodu, čo v dnešnej Európe sme ťažko skúšaní.“ napísal Klaus ml.

Nigel Farage líder Strany brexitu a europoslanec  N.Farage povedal "ak sa podarí uskutočniť brexit, tak sme odviedli dobrú prácu. Ak však bude dohoda o brexite B. Johnsona schválená bez zmien, nebudem ju môcť podporiť" povedal ďalej Farage.

Stefan Löfven "Je to veľmi jasný výsledok, zajtra ráno sa nezmení." Dodal, že tento výsledok súčasne znamenať, že "s naším rozchodom pohneme sa vpred".

Jonathan Bartley líder britskej strany Zelených povedal, že ak sa prognózy výsledkov volieb potvrdia, bude to veľmi zlá noc pre klímu (ako tému) a progresívnu politiku. Zelení uzavreli dohodu s Liberálnymi demokratmi a Waleskou stranou (Plaid Cymru), že podporia spoločného kandidáta, aby tábor politických strán podporujúcich zotrvanie Británie v EÚ mal šancu získať vo voľbách viac hlasov. Bartley dodal, že Zelení oslovili aj labouristov, ktorí sa však k tejto dohode nepripojili, čo "viedlo k predvídateľným výsledkom".

Záver

Prvoradou úlohou pre EÚ po brexite by malo byť, či bude mať dosť síl bojovať s veternými mlynmi robiť skostnatelú mocenskú politiku, ktorá neplodí reformy pre ľudí na úkor neproduktívneho „vymýšľania“ stále nových uznesení podporujúce rôzne nestráviteľné - izmy.

Prvou previerkou bude vysporiadanie sa s uhlíkovou neutralitou. V prípade, že bude EÚ bez vízie opojená politikou „davu“, môžeme na ňu doplatiť. Nezabudnime, že propaganda ma svoje mantinely, ktorá nevyrieši všetko. Nech príkladom sú vianočné britské voľby. Pravda vždy na koniec sa dostane na povrch, vo Veľkej Británii zvíťazila.