Veľký svet nemôže ponúknuť viac ako rodina (Dariusz Sputo)

EK zneužila Vianoce pre svoju propagáciu ako ináč, za pomoci  LGBTI a gender politiky. Na FB stránke EK (109167 17711 75582) bolo zverejnené Vianočné prianie „All I want Christmas is LGBTI equality online respect“, čo v preklade znamená „Všetko, čo na Vianoce chcem, je rovnosť LGBTI, online rešpekt a rodová rovnosť“. Na kontroverznú činnosť EK upozornila Kuffova strana KDŽP-Aliancia za Slovensko.      

   

Všetci sme rovní, ale niektorí o niečo viac. Občan sa pýtal Ústavného súdu, prečo o Harabinovej sťažnosti na priebeh volieb ani takmer po roku nerozhodol, zatiaľ čo o Čaputovej sťažnosti ohľadom moratória rozhodol do týždňa. Pritom prideľovanie podnetov sa uskutočňuje na základe náhodného výberu pomocou technických a programových prostriedkov. Informáciu priniesla web stránka hlavné správy

Vojnou najviac trpí civilné obyvateľstvo Mimo klasickej vojny existujú aj nenápadné, prešpekulované alebo v modernom pomenovaní sofistikované vojny. Príkladov je niekoľko. Rozpadne sa napríklad počítačový systém riadenia energetiky vo Venezuele, inokedy sú to sankcie, alebo  neľútostný „boj“ v informačnom a mediálnom priestore, či cielené deformované správy o udalostiach, ktoré by niekto u nás nerád nezverejňoval, ktoré nezapadajú do nášho (slovenského) obrazu. Zamyslime sa, prečo sa stretli napríklad Trump s Lavrovom, o čom debatovali? Je to náhoda alebo premyslený diplomaticky zámer alebo zneistenie protivníka? Faktom zostáva, že sa stretli, už to ma svoju vypovedaciu hodnotu. Tu sa do mysle tlačí historicky overená skúsenosť, že vojny spolu s neriadenou infláciou sú účinným prostriedkom resetovať dlhy. Celý svet žije v deficite, a my o deficite rozpočtu ako o konci sveta. Ak je to ináč, potom čo sa napíše, nech neplatí. 

NAKA potvrdila obvinenie voči Ficovi. Hrozí mu vraj trest odňatia slobody na jeden až päť rokov. Prokuratúra zrušila jeho obvinenie z podpory extrémizmu. Čaká sa ešte na vyjadrenie špeciálnej prokuratúry, ktorá rozhodne v najbližších dňoch. Politológ Baránek  o „kauze“ povedal: „Toto obvinenie je absolútny nezmysel a paškvil, ktorý treba roztrhať a hodiť do koša“.                 

Dôstojná mzda v Česku v hrubom podľa prepočtu je 31.463 Kč (1.250 €), v Prahe 36.850 Kč (1.450 €). Viac ako polovica Čechov na ňu nedosiahne. Pre predstavu, 170 tisíc ľudí v Čechách poberá minimálnu mzdu. Tu aj po zvýšení, budú musieť vyjsť z menej ako polovičnej čiastky umožňujúc im pokryť obyčajný materiálny štandard.

V Čechách už niekoľko mesiacov pôsobí iniciatíva Milión chvíľok pre demokraciu za odstúpenie A.Babiša. Najväčšia demonštrácia bola v predvečer 30.výročia Nežnej revolúcie za účasti do 300 tisíc ľudí. Iniciatíva vyčíta A.Babišovi kauzu Bocianie hniezdo a jeho zatiaľ neoverený údajný konflikt záujmov, z ktorého  ho obviňuje EK, ale aj údajne jeho minulosť spojená so spoluprácou s ŠTB, čo A.Babiš odmieta. 

Rozsiahle demonštrácie navodzujú otázku, odkiaľ a koľko stoja demonštrácie. Ukazuje sa, že organizátori nie sú horliví dobrovoľníci, ale profesionálne dobre platený tím. Iba za jeden zo sledovaných mesiacov iniciatíva minula 1.934 mio Kč (77 tisíc €), kde sú aj mzdy či odmeny najužšiemu tímu 15 organizátorov. Vynára sa otázka, či organizátori Za slušné Slovensko robia za „vatikánsku“ menu, alebo tak ako v Čechách aj oni netrú „biedu“, aby na ulici bez volieb povalili legitímnu vládu?

 „Skorumpovaný udavač“  povedal A.Babiš a pokračoval „berie peniaze od štátu, od ministerstiev a robí politiku“, mal na mysli Transparenty International. Silné slová, platia aj na Slovensku?     

Krym zamestnáva súčasnú diplomaciu na západe. Západ útočí, tlačí, dáva moratória. NATO zase svojou horlivosťou je na čele úsilia o zvyšovanie napätia v Európe. Výsledkom je skľučujúce straty na oboch stranách. Súdny človek by aj prijal súčasné konanie západu, keby ... ? Ak proti Rusku, prečo potom aj proti obsadeniu Golanských výšin, Západnej Sahare, alebo Zakarpatskej Rusi či Kosove? 

Tak sa zarába pri drogách, banky majú neprimerané vysoké zisky, a to často nie vďaka poskytovaniu úverov, ale vďaka poplatkom, poukázal R.Fico. Banky pôsobiace na Slovensku majú podľa neho rekordné zisky. Navrhuje, aby banky boli  dodatočne zdanené vo výške 130 mio €. Znamená to, aby ich odvod sa zvýši z 0,2 na 0,4 %, ktoré sa premietnu v sociálnych opatreniach.

Ziskovosť bánk na Slovensku je nadpriemerná. Na Slovensku rentabilita vlastného kapitálu bánk je na úrovni 11 %. „Tak sa zarába pri drogách a pri drogách a pri obchode s bielym mäsom“, povedal R.Fico. Priemerná ziskovosť v EÚ je okolo 6.5 %.     

V čase, keď banky trhajú rekordy, u nás minister financií hľadá peniaze pre štátny rozpočet. Takáto informácia je pre smrteľníka nepochopiteľná a deprimujúca. Pre predstavu odvody boli • 2014/560 mio • 2015/626 • 2016/742 • 2017/611 • 2018/639 • 2019/700 odhad • 

Ruskí oligarchovia sa dohodli s Ruskom, že do roku 2024 investujú do domáceho hospodárstva 70 biliónov rubľov (bilión €). Táto transakcia bude mať oporu v zákone „O ochrane a stimulácii vkladov kapitálu a rozvoji investičnej činnosti“

 J.Tymošenková o predaji pôdy na Ukrajine „Zostaneme bez pôdy, bez jedla rovnako, ako Madagaskar. Pretože štát, ako Madagaskar, sa vydal rovnakou cestou“ uviedla v rozhovore pre domácu TV 112 Ukrajina.      

Nedá sa nepripomenúť, môžeme odpustiť  ale nie zabudnúť na etickú traumu, ktorá sa odohrala 14.12.2007 na zastupiteľstve. Poslanec HZDS navrhol, aby sa zvýšil (neúmerne) plat primátora z dôvodu, že pracuje !!!??? Každý rozumne zmýšľajúce človek práce zostal vo „vytržení“ či suma 6004 € nerúcala dôveru ku samospráve, v porovnaní na vtedajšiu priemernú mzdu na Slovensku. Je zaujímavé, tak ako politika stavia medzi občanov politickú nevraživosť, ktorú si osvojili liberálny demokrati, nie na výber najschopnejších, ale cieľom politicky si legitimizovať moc. Výsledkom sú neprirodzené myšlienkové postupy.    

Spor o počte vlkov, medveďov, diviakov sa vedú diskusie. Zabúda sa na poľovníkov, ktorí starnú a hrozí, že za chvíľu bude zvierat viac ako poľovníkov. Nemalo by sa potom zvyšovať na ohrozený druh dotácia? Na Kysuciach preukázal monitoring šeliem, ktoré boli zverejnené v kalendáre KYSUCE 2020. Celkom bolo počas sčítania zaznamenaných 108 čerstvých stopových dráh šeliem, z toho 44 stopových dráh rysa, 60 vlkových a 4 medvedích. Pre spresnenie, u rysa to bolo 19 dospelých a 4 mladých jedincov, u vlkov 13 jedincov v štyroch  svorkách.         

V západnej časti Rakúska v Bregenzerwalde žije viac kráv ako ľudí. Zatiaľ čo v 22 obciach žije 30 tisíc obyvateľov, kráv je tam 35 tisíc.

Farba roku 2020 podľa fa PANTONE už po dvadsiaty krát vyhlásila farbu roku, ktorá bude klasická modra (classic blue 19-4052. Farba v sebe navodzuje v našej blízkosti klud, sebaistotu a dôveru. Je ako obloha po zotmení, oáza v neistej dobe bez pevných medziľudských spojení. Táto modrá  tak v skicároch odevných dizajnérov, v domácich doplňujúcich i vo vzhľade technologických vychytávok nahradí farbu roku 2019 - koralovú.     

Bonmot:

Tradičná rodina nikdy neexistovala, je to len súčasť hybridnej vojny“ (Magda Vášáryová)