Pred pár rokmi neakceptovateľný pojem „ekologické prasa“, dnes vo forme a obsahu je  „nám blízke“, aspoň pre tých, ktorí sú opojení klimatickými aktivistami.   

 

Zamýšľať sa o aktivitách blicerky a ekologickej aktivistky G.Thunbergovej, ktorá  rozdeľuje ľudí na dva nezmieriteľné tábory, je možné, ale v sebe nesie mnohé ale ...  Mladá Švédka je symbolom spojenia jej nevyzretosti a mladíckej horlivosti s úprimnosťou, ktorá bojuje proti ekologickému „ZLU“. Druhí upozorňujú, že Gréta je premyslená PR akcia a všetko, čo sa v deje s pomocou jej pozadia, treba vnímať v širších súvislostiach.

Šestnásť ročná Švédska G.Thunbergová má slávu v génoch.Pochádza z rodiny, kde sa netrela bieda. Jej matka M.Ernmanová je známa operná speváčka, ktorá súťažila aj na speváckej súťaži Eurovizii (Moskva 2009). Medzi predkami Gréty bol S.Arrheniius  ktorý získal Nobelovu cenu za chémiu (1903). Jej otec je popredný švédsky herec.

Jej matka M.Ernmanová svoju duševnu nemocnú dcéru (to o sebe hovorí Gréta sama, že má OCD, Aspergerov syndróm a ďalšie problémy) posadila na ulicu s tabuľkou práve v ten týždeň, kedy publikovala svoju knihu „Scény zo srdca“ o svojej rodine.

Všetko začalo 20.8.2018. Vtedy žiačka deviatej triedy rozhodla sa nechodiť do školy do konania švédskych parlamentných volieb 9.9.2018. Urobila tak po horúčavách v Európe v roku 2018 a požiaroch vo Švédsku v tom roku. Jej požiadavkou bolo, aby Švédska vláda znížila uhlíkové emisie podľa Parížskej dohody a protestovala pred budovou Riksdagu každý deň počas školských hodín s nápisom "Skolstrejk för klimatet" (školský štrajk za klímu).

Pre britský The Guardian sa vtedy vyjadrila: „Švédsko malo práve skúsenosť s najhorúcejším letom vôbec. Blížili sa voľby, ale nikto nehovoril o klimatických zmenách. Preto som sa rozhodla sedávať pred švédskym parlamentom, aby som žiadala našich politikov považovať zmeny klímy za to, čo predstavujú: za najväčšiu vec, ktorej čelíme,"

O dievčine posedávajúcej pred parlamentom sa svet dozvedel vďaka I. Rentzhogovi, ktorý jej urobil kampaň. To ale nebol žiadny náhodný okoloidúci. Rentzhog je zámožný realitný magnát a šéf PR agentúry.

Pred svojim „zlatým“ PR aktivitou absolvoval kurz vo výcvikovom tábore Climate Reality v Denveri u Al Gora. Rentzhogova spoločnosť „We Don’t Have Time“ z mladej dievčiny vytvorila svojho maskota a začal zarábať veľké peniaze. Ďalšia „kariéra“ na ňu iba čaká, možno v podobe filmu o nej.  

Preto sa nečudujme, že mladá Greta žije v ekologickom PR vákuu, keď jej matka jej vštepuje do hlavy, že ona ma dar vidieť „zlé“ CO2, čo vychádza z komínov.

Jej myšlienky sú v rozpore z názorom vedcov, že CO2 je kľúčovou živinou pre životné prostredie a ekosystém Zeme, keďže väčšinu CO2 produkuje práve príroda. CO2 je „hnojivom“ rastlín a dokáže premeniť pusté púšte na lesy. Každý, kto vraj útočí na CO2, v skutočnosti útočí na prírodu ako takú.

Je známe, že v ére dinosaurov rástli stromy vyššie ako mrakodrapy. Vegetácia mohla byť taká masívna práve vďaka hladine CO2, ktoré bola asi 5 krát vyššie ako sú dnes (výskum R.A. Bernera).

Naopak doba ľadová spôsobila vplyvom chladu ukladania CO2 do morí a oceánov.  V atmosfére nastal nedostatok uhlíku, vegetácia bola pod vyživená. Vyvinuli sa odolné rastliny – trávy, cukrová trstina, kukurica, ktoré sú k prostrediu odolnejšie. Pokiaľ dnes hovoríme o uhlíkovom znečistení, možno zajtra sa bude voda považovať za znečisťovateľa prírody.

Výsledkom tvarovania mladej aktivistky sú povzbudenia novodobých mystifikátorov v jej mediálnych výstupoch.  

Nech príkladom manipulácie je upravený text zľudovenej nemeckej piesne, ktorú v rámci podpory Gréty a jej hnutia Fridays for Future. Je to text, ktorý naspieval dievčenský spevácky zbor z nemeckého Dortmundu a bol odvysielaný stanicou WDR.

Sila piesne nie je úplná, pokiaľ nevidieť ich na priamo pri spievaní šotu na internete. Dívať sa na zbor, ktorý je v nevedomosti speváčok vo veku od osem do trinásť rokov, ako rozjarene spievajú, že ich babičky sú ekologické prasatá je drastickým ponížením seniorov. 

Slova textu piesne:

Moja babička jazdí nasypať sliepkam na motorke, na motorke, na motorke

To je tisíc litrov benzínu Super každý mesiac

Moja babička je staré ekologické prasa

Moja babička hovorí, že motocykel je skutočne v pohode, v pohode, v pohode

Používa motorku v pečovateľskom dome ako invalidný vozík

Moja babička je staré ekologické prasa

Moja babička jazdí v SUV k lekárovi, k lekárovi, k lekárovi

Prejde dvoch dedov s chodítkom, moja babička je staré ekologické prasa

Moja babička každý deň vypráža bravčové kotlety, bravčové kotlety

Pretože zľavnené mäso ju nestojí takmer nič

Moja babička je staré ekologické prasa

Moja babička, už nelieta, polepšila sa, polepšila sa, polepšila sa

Na miesto toho sa plaví desať krát do roka, polepšila sa

Moja babička nie je ekologické prasa

Moja babička už nie je žiadne ekologické prasa!

Záver piesne je v znamení autentického výroku G.Thunbergovej, ktorá sa vyhráža: Nedovolíme, aby vám to prešlo. 

Dôvetok: Čo sa to deje na matičke zemi. Svet sa nevie dohodnúť (s veľmocami) v New Yorku, Paríži či Madride. Zástanci čistoty podnebia by najradšej klimatických skeptikov  (V.Klaus, V.Kremlík ...) vyhnali zo zemegule, lebo to čo oni tvrdia je v protiklade z ich dobre premysleným PR, lebo oni sú proti záujmom lobistov a ich ziskov.                

Svojou nevinnosťou vnášajú nebezpečné zlo medzi generácie. Nie je takéto vzplanutie výsledkom západného blahobytu, kde rodičia pracovali (dreli), aby ich deti mohli študovať a cestovať, oni dnes nezvládajú svoj blahobyt v sebe?