(o voľbách č.2)

Výsledky volieb 2020 sú známe. Zmena pre opozíciu je významná, ale v povedomí stále pretrváva hlas svedomia s nepodareným pokusom o prevzatie moci ulicou (bez volieb). Preto prišiel zákonitý trest, Pyrrhovho víťazstvo.

 

Za posledný rok zaznamenali progresivisti dva úspechy, ktoré ich učičíkali. Víťazstvo ich prezidentskej kandidátky vďaka premyslenej mediálnej manipulácii verejnosti. Verejnosť ešte nezabudla, akú dilemu mali voliči pred 2.kolom prezidentských volieb. Zvíťazila Z.Čaputová, nie so svojim programom či popularitou, ale preto, že v druhom kole to bol súboj, všetci proti Ficovi.

Následne PS-S povzbudená úspechom išli v nádeji do víťazných volieb do EP. Tam ešte žili z úspechu Čaputovej a k tomu pridali svoje krédo, vo všetkom a za všetkým zisk, štát je pre nich zlo a uchyľovali sa ku hanblivému komentovaniu, že Slovensko je v ohrození. Ak k tomu sa pripočíta nezáujem obyvateľov o EÚ a tým aj o voľby do EP, aj tu uspeli. 

Na Slovensku platí skúsenosť, že druhý krát nevstúpiš do tej istej rieky. Vzdialenosť hodnôt, názorov a životných štýlov medzi Bratislavou a regiónmi v dôsledku narastajúcej nerovnosti Slovenska sú stále priepastné v pre zhoršovania rastúcej sociálnej nerovnosti. Bolo im jasné, že s taktikou pri voľbe prezidentky alebo poslancov do EP neuspejú.

Nádejali sa, že dvoj koalícia Progresívne Slovensko a strana SPOLU so stranou exprezidenta Kisku Za ľudí (ZL) navždy vyradia SMER SD z politického boja a získajú moc. Predpokladali, že ak sa nespoja do trojkoalície so stranou Za ľudí, že uspejú všetci traja. Taktika bola, že ZL „ovládne“ voličov v regiónoch a oni zabezpečia zdroje. K tomu všetkému do karát im hralo „optimistické“ volebné odhady v prieskumoch. Pre PS-S bolo iba otázkou „dňa“, ako vysoké bude ich dvoj ciferné percento, ktorým „uchvátia“ (demokraticky) moc.  Pre dotvorenie obrazu exprezidenta treba pripomenúť názor V.Klausa o ňom „Kisku jsem považoval za umělý politický výtvor a platí to pro jeho funkci prezidentskou i parlamentní.“

Aké je víťazstvo Matoviča?

Dvoj koalícia PS/Spolu nakoniec neprekonala 7% hranicu pre vstup do parlamentu. Bývalý prezident A.Kiska dostal sa s odretými ušami na poslednom postupovom mieste do parlamentu, čo je pre neho s neúmerne veľkým egom na dlho ťažko rozdychateľné.

PS-S na cieľovej páske prišlo o vytúžený bonus, byť v parlamente. Nepripravený Matovič sa s malou početnou skupinou verných zostal sám zaskočený, uspel, nie pre svoje zásluhy, ale preto, že snaha PS-S napomôcť Matovičovi s percentami nakoniec sa to obrátilo proti ním. K tomu ešte treba prirátať, že PS sa zachovalo voči strane SPOLU šľachetne ako charita. Pritúlili ich k sebe, chceli viac, a nemajú nič. Treba pripomenúť, že strana SPOLU s Beblavým by sa nikdy nedostala sama do parlamentu. Ich heslo POĎME NA NICH alebo snaha o zriadenie noclahárne v NR SR im ubrali v závere percenta a strhla ich do volebnej priepasti neúspechu.    

Záverečné hodnotenie volieb znie

Slovensko vstupuje do neistoty, prekvapivý víťaz nesie zo sebou Pyrrhovo víťazstvo, SMER SD stratil %, ale zostal nerozložený, akcia schopný a okamžite byť odbornou a konštruktívnou opozíciou zastupujúcou v parlamente ľudí práce. Platí, že tí, ktorí kopali jemu jamu, sami do nej spadli.

Jediná dobrá správa je, že 4K sa dohodla, že „neprirodzené“ zákony v tomto volebnom období nebudú predmetom rokovania, jedinou možnou hrozbou pre vzdelávací systém bude otváranie liberálnych tém novým ministrom školstva za SaS.

Nech Boh pomáha konzervatívnemu a spravodlivému sociálnemu Slovensku.