Tí, ktorí dostali mandát vládnuť,

nech žijú v presvedčení,

že štyri roky vládnutia nie je to isté, ako večnosť

Programové vyhlásenie vlády (PVV) je dokument koalície, ktorá sa uchádza o dôveru v NR SR. Je to východiskový programový materiál pre činnosť vlády na roky 2020-2024. Dokument má 121 stránok a je k dispozícii na stiahnutie z internetu.  

 Schvaľovanie PVV sa nevychýlilo zo štandardu v minulých rokoch. Pravidelne to bol názorový stret predkladateľa, koalície s opozíciou. Nech niektoré výroky politikov a politológov vypovedajú o nezmieriteľných ideologických postojoch, ktoré na štyri roky „vykopali“ hlbokú ryhu medzi nich. 

PVV je najlepším v histórii Slovenska (I.Matovič )

Najdlhšie programové vyhlásenie v dejinách Slovenska, mnoho sľubov, dobrých nápadov aj hlúposti. Program je finančné nereálny a niektoré sľuby už boli porušené (M.Beblavý)

Nepodporím PVV z dôvodu, že sa doň dostal prísľub zaviesť unitárny systém zdravotného poistenia.  (J.Cigániková)

Vyhlásenie je zbytočne dlhý vo väčšine nekonkrétny dokument. Len ilustruje, ako neprofesionálna sa u nás politika vlastne robí. Načo toho nasekali na 121 strán, keď možno nebudú vládnuť ani rok? (J.Draxler)

Dosiahnuť vyrovnaný rozpočet znie skoro ak žart. Situácia po pandémii bude zrejme oveľa menej predvídateľná, narastie nespokojnosť s verejnou mocou a budú nás čakať aj celoeurópske výzvy. (B.Fábry politológ)

Viacero zo sľubov konzervatívnych vládnych strán ako OĽaNO či SME rodina nie je súčasťou PVV. Nepozdáva sa mu, že cirkvi dostali svoju odrážku na 121-strane po odrážke  Audiovizuálny priemysel ako posledné. Poukázal, že pred voľbami zachraňovali  strany počatý život mnohí politici, konkrétne riešenia v PVV chýbajú. (A.Hlina)

Vládne vyhlásenie je najdlhšie v doterajšej histórii, nie je jeho plus, ale skôr podozrenie , že za slovami je málo myšlienok a ešte menej riešení. (A.Hrnko)

Vláda sa zaväzuje, že bude konať v zmysle psej povinnosti každého občana, lebo v opačnom prípade sa dostane sa do konfliktu nielen s desiatimi Božími prikázaniami, ale aj s elementárnou morálkou. (A.Hrnko)

Ku PVV povedal, že prezidentka nie je ani kráľovná, ani absolutistická panovníčka. Ak Naď blúzni, že je to „najlepšie programové vyhlásenie v dejinách Slovenska“, tak by som mu nedal strážiť ani vrátnicu v kasárňach (E.Chmelár)

Do PVV sa dostalo veľa dobrého, SME rodina bude dobrý partner (B.Kollár)

Program je nekonzistentný, všeobecný a finančne nekrytý (KOZ)

Zásadné výhrady možno mať v časti justície, kde je evidentná snaha ovládnuť justíciu. Odvolanie nominantov vlády a parlamentu napriek judikátu Ústavného súdu, ktorí môžu byť vymenení až po uplynutí ich 5 ročného mandátu (R.Michel politológ)    

Program Matovičovej vlády je tak ambiciózny, že je nereálny (I.Mikloš)

Schválené PVV sa úplne vymklo koronarizácií (P.Pellegrini)

Ciele, ktoré si nová vláda stanovila v PVV sa nedajú splniť za štyri roky jedného volebného obdobia. Odporúča, aby k občanom by bolo vhodné pristupovať s väčšou úctou. Vytvárame ľudí druhej kategórie. Neplatí téza, že sa tu za 30 rokov nič neurobilo. Lebo keby to platilo, tak by vláda v týchto politikách nepokračovala (I.Radičová)

Nechcem byť zlým prorokom, ale budem rád, ak sa v najbližšom čase podarí sa úroveň nášho zdravotníctva aspoň udržať (R.Raši)

Vraj je najrozsiahlejšie, aké kedy bolo. Čo však z toho, keď je plné ošúchaných fráz  a nekonkrétnych sľubov. Napríklad v oblasti zdravotníctva sa vládny program tvári , akoby tu koronakríza nebola. Sľubuje zvyšovanie platov, zrušenie doplatkov za lieky, výstavbu nemocníc ...  (R.Raši)

Text PVV je neprofesionálny a bez finančného krytia (SMER SD)

Osobný dôvetok ku PVV

 - papier veľa znesie

- niekedy menej znamená viac

- samochvála smrdí

- účet hostinského sa robí až pred záverečnou

- tí, ktorí dostali mandát vládnuť, nech žijú v presvedčení, že štyri roky vládnutia nie je to isté, ako večnosť

Programové vyhlásenie vlády 2020 bolo v NR SR schválené, za hlasovalo 93 poslancov zo 141 prítomných, z toho poslankyňa J.Cigániková (SaS) nepodporila PVV. Dôvodom bolo, že nemôže súhlasiť s takým PVV, ktoré obsahuje zavedenie unitárného systému zdravotného poistenia.