Počnúc „morovými ranami“, ktoré sa zachovali v biblii až po dnešnú pandémiu COVID-19 sa nič nezmenilo. Epidémie boli, sú a aj budú. Príroda je zdatným hráčom. V každodennom dejinnom zápase najnovšia technika sa snaží uchovať život vo svete v rovnováhe, ale nie vždy sa to darí. U nás pandémia sa paralyzuje strachom a smrťou, vtedy sme ochotní si uvedomiť svoju slabosť ale aj neschopnosť. Ak pandémia pominie, zabudneme a budeme znova žiť  svojim „bujarým“ žitím s peniazmi pre peniaze. Vždy by sme mali mať na pamäti, elementárne právo človeka na ochranu vlastného života a nedopustiť obmedzenie ľudských práv.  

        

Bocelli svoj koncert venoval talianskemu obyvateľstvu, ktoré v dôsledku pandémie COVID 19 musí sa prispôsobovať  karanténe. K svojmu koncertu na pozvanie mesta a milánskeho Dómu vyslovil svoje posolstvo „V deň, keď oslavujme dôveru v život, ktorý víťazí, mi bolo cťou a potešením odpovedať „SI“. Svojim emocionálnym vystúpením, vďaka YouTube z prázdnej milánskej katedrály vytvoril rekord v sledovanosti. Sólový koncert sledovalo 2,8 mio divákov. Miláno je metropolou regiónu Lombardsko. V kraji ku 15.4. zaznamenali 21.645 úmrtí, nakazených je 105.418 ľudí, v intenzívnej starostlivosti 3.079 pacientov a 27.273 osôb je hospitalizovaných.

R.Rafaj z Inštitútu národnej politiky trafil podstatu problému. Vládne ekonomické opatrenia pre malých podnikateľov (SZČO) a veľké nadnárodné spoločnosti majú spoločného menovateľa, najbohatší bohatnú. Upozorňuje na „veľkohubé“ pumpovanie financií v záujme záchrany ekonomiky a zamestnanosti, ale až na prvom mieste na zastavenie poklesu globálnej ekonomiky. Za toto hospodárenie dostanú účet ľudia práce, ako je inflácia, verejné škrty, pôžičky od „charity“ alebo zvýšenie bankových poplatkov.   

Ischgl je dedinka v Tirolsku, „získala“ symbol nezodpovednosti a egoizmu. Dnes pripomína novodobý príbeh Sodomy a Gomory. Keď vypukla kríza COVID-19, miestne úrady to zatajili. Zatvorili bary, ale nie reštaurácie a lanovky. Ako rýchlo sa šíril vírus, miestne ale ani tirolské inštitúcie nekonali. Dôvod? Bola to strata zisku cez Veľkonočné sviatky. Prvá správa prišla o výskyte koronavýrusu až z Islandu kde bol jeden postihnutý a potom zo Švédska, kde ich bolo šesť. Všetci boli na lyžovačke v Ischglu, dnes sa hovorí o stovkách.

Ja som baník, kto je viac Všetky reštaurácie a bufety sú z rozhodnutia hlavného hygienika zatvorené. Ľudia mimo parlamentu majú obmedzenia, ale pani poslanci si žijú na výslní, pre nich je otvorený poslanecky bufet samozrejmosťou. Toto navodzuje pointu tradovanú za socializmu, „ja som baník, kto je viac“, treba vymeniť baníka za poslanca a všetci sme rovní, vlastne poslanci sú viac ako ľudia práce.

Premiér dostal otvorený list od mamičiek, ktoré sa cítia urazené. V nedeľu 25.4. v obci Bystrany uviedol ako „príklad pre celé Slovensko“ jednu z tamojších osád. Mamičky píšu, že je zarážajúce, kedy v čase pandémie dáva Slovensku za príklad marginalizovanú skupinu obyvateľov. „Nevieme či to nechcete vidieť, alebo to ozaj nevidíte, ale práve táto  skupina ľudí, ktorých nám dávate príkladom, práve oni žijú z našej práce, z našej solidarity. Mali by ste ďakovať všetkým pracujúcim Slovákom, že ich „živia“. Myslím, že Vaše veľké poďakovanie by malo smerovať tým ľuďom, čo zostávajú doma bez toho, aby ich strážila armáda, tie čo nekričali „dajte nám rúška“ ale kúpili si ich za 3-násobne ceny alebo si ich ušili, aby ochránili seba aj ostatných, tým čo zostali so svojimi deťmi doma na OČR a ešte dodnes nemajú ani tých 55% svojho platu, zatiaľ čo marginalizovaná skupina nepostrehla žiadnu zmenu svojich príjmov.“

Čo to urobil Matovič? Vláda z 21.3. odmietla krvné rýchlo testy, ktoré objednala Pellegriniho vláda za 8,90 €/kus. Podľa Matoviča sú zbytočné a predražené, všetky „pôjdu do Dunaja“. Čuduj sa svete, Matovičová vláda od tej istej firmy ich odkúpil o 1 euro za kus drahšie. Je pravda, že trh s cenami môže urobiť divy, ale v tomto prípade Dunaj sa stane horkým sústom vo vzťahu ku Číne. Pamäť je nebezpečná, lebo si pamätá.

Sulík sa teší  Dôvod? Bezplatná železničná preprava dôchodcov nad 62 rokov mala byť dočasne zrušená ... zatiaľ sa tak nestalo. Vláda hodila pokusný balónik, čakala na odozvu verejnosti, potom by pokračovala salámovou metódou rušenia ostatných sociálnych opatrenia minulej prosociálnej koalície.

Obmedzenie práv seniorov môže viesť ku generačnému konfliktu, je to krôčik, aby  ľudia nad istú vekovú hranicu neboli liečení, povedal bývalý poslanec K.Farkašovský. Bude to v dôsledku napr. rozšírenia obmedzeného nakupovania pre občanov nad 65 rokov, čo môže spôsobiť stratu úcty, osobných slobôd  a kastovníctvo. 

Na dovoz Slovákov, ktorí zostali v zahraničí po vyhlásení pandémie, zabezpečovalo MZ SR na svoje náklady dovozy autobusmi odkázal bývalý poslanec Farkašovský, rebelom „Buďte radi, že ste doma, vážte si svoj domov, vážte si svoje Slovensko, že sa o vás postaralo“. 

Aspoň niečo, minister školstva zaplatí za to, že predstúpil pred novinárov 31.3. bez rúška. Označil svoje správanie za ľudské pochybenie, za ktoré sa ospravedlnil. Vyhlásil, že pokutu zaplatí.

Je EÚ v ohrozené koronavírusu? Podľa najnovšieho prieskumu, takmer polovica Talianov podporuj odchod Talianska z EÚ - Italexit. Oproti prieskumu pred pandémiou sa počet euroskeptikov zvýšil o 20%.

Jedna rada Sulíkovi, politické strany sú na to, aby po sformulovaní a schválení programového vyhlásenia vlády postupovali jednotne. Vo vláde môže byť diskusia, ale prijatím uznesenia musí každý minister  konať a hovoriť jednotne a neohovárať pri každej vŕbe. Sulíkovi sa nepáčilo rozhodnutie vo veci obmedzení na Veľkú noc. Ak verejne povedal, urazil Matoviča už nehovoriac, že dal najavo, že je to úbohé „sulikovské“. Z logiky veci vyplýva, ak vláda rozhodla posilniť policajtov vojakmi na kontrolách po celom Slovensku, čím dala najavo, že  kontrola bude kontinuálna. Keby vojaci neboli vyčlenení, policajti úlohu náhodnej kontroly zvládnu, tak ako každý deň vykonávajú cestné kontroly. 

Takto Sulík pokračuje na svojej trápnej trúchlo hre. Začalo to položením vlády, pokračovalo sociálnym bonmotom, že on v nedeľu rád čerstvé rožky, alebo že po Veľkej noci by sa patrilo otvoriť auto predajne. Verejnosť nedočkavo očakáva ďalšie balóniky, ktoré budú testovať súdržnosť vlády.

SIM karty s možnosťou, aj keď je to zákonom povolené ich „čítať“, v konečnom dôsledku je to posilňovanie policajného štátu. Opatrenia, aj keď sú zdôvodnené, politici by nemali podľahnúť lobistom. Pripomeňme (zabudnuté?), že je to dočasné ... aj sovietske vojska tu boli dočasne 23 rokov. 

Šok pre „kaviareň“? Podľa prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza, krízu s koronavírusom zvládol lepšie Pellegrini ako Matovič.       

New York Times napísal, že Čechom a Slovákom v boji proti COVID 19 pomáhali návyky získané počas 40 rokov komunistickej nadvlády. Masová mobilizácia v oboch krajinách posilnila to čo odborníci považujú za kľúčový faktor v boji proti akejkoľvek epidémii – solidaritu. Sociológ M.Vašečka  pridal jahôdku