Pred sto rokmi 4.6.1920 podpredseda Slovenskej ligy v Amerike Š.Osuský podpísal pri Paríži 623 stránkovú Trianonskú mierovú zmluvu. Víťazné mocnosti a ich spojenci  podpísali s novým štátom Maďarskom mierovú zmluvu. Bol to významný deň pre národy bývalého Uhorska. Maďarsko podpísalo zmluvu ako nový štát, ktoré nebolo ani právne ani teritoriálne identické so zaniknutým historickým Uhorským kráľovstvom.

 

Trianon v sebe nesie dve posolstva. Maďarom dal do vienka národný štát, pre nás dosiahnutie sna generácii Slovákov. Ľ.Štúr v roku 1848 zdôraznil, že pokiaľ sa náš národ neoddelí od Maďarov, nemá budúcnosť. Neustále upozorňovanie na „nelichotivý stav“ maďarskej menšiny na území okolitých štátov je v rozpore s tým ako sa má slovenská menšina v Maďarsku. Slovenská menšina v Maďarsku prakticky sa vytratila. V čase podpísania mierovej zmluvy v Maďarsku žilo 300 tisíc Slovákov.  

Ján Pavol II pred 30 rokmi navštívil Slovensko.  Pre pozorného sledovateľa  archívnych záberov neuniklo, že po vystúpení z lietadla pápež si pokľakol a pobozkal zem slovenskú, čo vo vatikánskej diplomacii znamená, že to bolo gesto uznania Slovenska.

Druhým detailom, že pápeža v Bratislave nevítali bývalý členovia KSČ - Dubček, Čalfa, Čič a Schuster, vítal ho pred pár mesiacmi väznený disident J.Čarnogurský. Vtedajšia ČTV to v spravodajstve vyriešila netradične, odvysielal sa šot z privítania v Prahe. Kde ho vítal prezident V.Havel. V hodnotení tejto časti histórie netreba byť katolíkom, stačí byť vnímavý, aby pochopil gesto pápeža, že pápež odslúžil omšu v slovenskom jazyku.

Závan nepokojov prišiel aj na Slovensko? Zatiaľ (ne)známi páchatelia sa inšpirovali americkými mestami. V Bratislave Ružinove poškodili pamätník A.Hlinku. Nasprejovali jeho bustu nápisom Roma Lives Matter (Na život Rómov záleží) s preškrtnutým hákovým krížom a súčasne za sprejovali Hlinkovo životné heslo „Za Boha, za národ“. Zaráža, že atak na skulptúru katolíckeho kňaza , ktorý bojoval za práva slovenského národa v Uhorsku a aj Masarykovom Česku-Slovensku, nemá súvislosti s rómskou menšinou u nás nijaké opodstatnenie. Hlinka sa nikdy nevyjadroval nepriateľský vo vzťahu k Rómom a tiež nemal nič spoločné s ideológiou Hlinkových gárd, zomrel pred jej založením. Zaráža „ticho“ oficiálnych miest.

V Prahe sa stal zázrak Mariánsky stĺp, strhnutý davom v roku 1918 sa po sto dvoch rokoch vrátil na Staromestské námestie. Kým okolo nás európski byrokrati stavajú sochy K.Marxa (Trier) či V.I.Lenina (Gelsenkirchen), z úsilia a osobnej námahy majstra P.Váňu a jeho brata s Božou pomocou podarilo sa vrátiť repliku prvej barokovej sochy Panny Márie do historického centra Prahy. Mariánsky stĺp sa znovu stal symbolom obnovy historickej spravodlivosti a nádeje pre novú budúcnosť.        

Tragédia pre Slovensku Vo Vrútkach vnikol násilne do sídla spojenej školy gymnázia a ZŠ 22 ročný mladík. Výsledkom okrem niekoľkých zranení a šoku bolo, že tragicky zahynul zástupca školy Jaroslav Budza, keď bránil ostatných. Pri jeho nekrológu sa ryje do pamäti citát z Jánovho evanjelia „Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov“.  Česť jeho pamiatke!    

Slovensko v Ríme Kaviareň Antico Caffe Greco, ktorá je centrum literátov nesie aj slovenskú stopa. Na stene je umiestnený reliéf Jána Kollára, Jána Smreka a Štefana Žáryho s ich podpismi, ktorí sú v odliatku zlatistého lešteného kovu s nápisom Poeti slovacchi.       

Akých máme poslancov, ktorí, keď padol návrh aby sa pri výročí Trianonu zaspievala v plene NR SR hymna SR, bolo vidieť u mnohých zdesenie. Je zarmujúce zistenie, ak (niektorí) poslanci NR SR sa hanbia zaspievať svoju hymnu na pôde NR SR a tým neprejavili  svoju hrdosť Slovensku. Buď ju nevedia alebo sa cítia už ako „rodení“ Európania a Slovensko pre nich asi nič neznamená? Nedocenili, že Trianon nám garantoval južné hranice, formoval územnú integritu, celistvosť a našu suverenitu. Výsledkom tohto ideového „zápasu“ v pléne bude, že hymna bude znieť vždy pred začiatkom každej schôdze NR SR.      

Kauza diplomoviek ma svoje pokračovanie. Po Dankovi ako blesk z jasného neba prišla kauza Kollár-Krištúfková. Treba si prelistovať články, ako vtedajšia opozícia „rozoberala“ Dankovú kauzu. V článkoch treba prepísať DANKO za KOLLÁR či KRIŠTUFKOVÁ a takou istou silou a smerovaním slova útočiť na oboch. Danko aj napriek veľkému tlaku nebol odvolaný. Aj v tejto kauze nehrozí jeho odvolanie z pôstu predsedu NR SR, okrem strany Za ľudí a SaS.

V prípade odchodu SME rodina z vlády, vláda by mala 78 poslancov, čo by bolo na hrane a to nie je to pravé orechové pre Matoviča.

Pri rozhodovaní pre poslanca prvou autobrzdou bude vedieť si odpovedať, ako by obstála jeho diplomová práca pri verejnom grilovaní. Tu treba pripomenúť, že tu nejde ani tak o vládu, tu je boj „odrovnať“ súčasnú koaličnú najkonzervatívnejšiu vládnu stranu SME rodina. Liberálom a bratislavskej „kaviarni“ vadí jej spojenectvo so Salvinim a Le Penovou a v poslednej dobe im vadí, ako Kollár bráni Maticu slovenskú pred zlostným atakom ministerky školstva N. Milanovou (OĽaNO). Pre úplnosť, názov diplomovky B.Kollára, má názov: „Zmeny klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc“. 

Koalícia si strieľa sama do seba. Matovič ešte v opozícii, R.Ficovi vyčítal, že generálny prokurátor J.Čižnár, zvolený v roku 2013  je spolužiak R.Fica. Súčasnému premiérovi treba pripomenúť, že D.Lipšič kandidoval so svojou stranou NOVA na kandidátke OĽaNO. Preto pozícia D.Lipšica v tomto prípade, nie je dobrou voľbou a Matovič ak si osvojí jeho kandidatúru, bude to spochybnením morálnych zásad OĽaNO, ktoré hlásal pred voľbami.      

Na otvorenie hraníc v EÚ horlivo tlačia južné štáty EÚ ktoré žijú z cestovného ruchu. Aký to paradox. Pripomeňme si. ako nás Brusel „nútil“ urobiť poriadok, aby hranica s Ukrajinou v dĺžke 97 km bola bezpečná. Slovensko investovalo do bezpečnosti veľa, čím táto hranica je jednou z najbezpečnejších v rámci EÚ. Opakom je správanie sa krajín, ktoré sú obmývané Stredozemným morom. Tieto krajiny majú rozhodujúce príjmy z cestovného ruchu, ktoré z nich robí ekonomicky silné krajiny. My chránime východnú hranicu EÚ a oni na úkor bezpečnosti chránia svoj cestovný ruch. Pobrežia sú nechránené a od nás chcú, aby sme prispievali na zabezpečenie hraníc proti nelegálnej migrácii. Ak Maďarsko si chráni svoju hranicu, tak EÚ vrhá politické blesky a hromy na krajinu.

Maďarský parlament schválil zákon, podľa ktorého môže mať človek v úradných dokumentoch zaznačené iba svoje biologické, a nie psychiatrické či iné subjektívne určené pohlavie. (ZA bolo 134 poslancov, 56 proti a 4 sa zdržali). Na FB europoslanec M.Uhrík poznamenal, že „Maďarsko zasadilo tvrdý úder genderovým šialencom.“ Pridá sa aj Slovensko.

V Rumunsku zakázali výuku gender teórie a štúdie. Nový zákon, ktorý rumunskí poslanci schválili, zakazuje „propagovať teórie, ktoré vnímajú gender ako koncept oddelený od biologického pohlavia“.

Gelsenkirchene, centrum priemyselného Porúria, dostane novú dominantu. Okrem sídla klubu Schalke 04 bude v meste stáť dvojmetrová socha V.I.Lenina. Nositelia inštalácie sochy pochádzajúcej z Čiech vychádzali z poznania, že éra pomníkov zobrazujúcich rasistov, antisemitov, fašistov a antikomunistov sa končí, čím nepriamo poukázala na to, že Nemci by sa nemali klaňať sochám takých historických postáv, ako napríklad cisár Wilhelm II., ktorý sa do dejín zapísal ako „militarista, antisemita a antikomunista“.

Poučíme sa na Slovensku? Súdny dvor EÚ dal za pravdu Slovensku v spore so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera, patriaca Pente. Súd po zložitom súdnom procese rozhodol, že Slovensko neporušilo pravidlá štátnej pomoci o hospodársku súťaž, že zdravotné poistenie nie je biznis, ale služba štátu, ktorý má právo sa o svoju poisťovňu starať a nie je možné spochybniť sociálnu a solidárnu povahu tejto činnosti.

Je absurdné, keď pravica včera jajkala, že Smer zakázal zisk zdravotným poisťovniam, média ľudí strašili, ak sa zadlžíme, v prípade keď by Slovensko prehrala súdny spor.  Dnes ako keby niektorí politici boli „resetovaní, včera opozícia a dnes koalícia chce si víťazstvo privlastniť. Znova sa ukázala, ako zraniteľná a neférová je vláda I.Matoviča. Pre úplnosť treba pripomenúť, že v hre bolo trištvrte miliardy eur. Hlavným argumentom bolo, že zákon z roku 2007 spôsobil ZP škodu.

Zášť ministerky kultúry voči Matici slovenskej sa stupňuje. Jednou (trápnou) perličkou sporu je MK SR, ktoré vyprodukovalo blamáž „zásluhou“ vedúceho komunikácie MK SR M.Bystrianského. V najnovšom čísle SNN č.26/2020-2) bol zverejnený článok „Hovorca cenzorom“. Po skončené rokovania, na ktoré pozvala ministerka kultúry N.Milanová predstaviteľov Matice slovenskej, dialóg sa zmenil na konflikt, k čomu (negatívne) prispel mladý hovorca. V hale ministerstva požiadal hovorca MK SR hovorkyňu MS V.Matuškovú, aby mu vopred zaslala tlačovú správu zo stretnutia, vraj „aby sa v ňom neobjavilo niečo, čo pani ministerka nepovedala“. Paradoxne, vo zverejnenom stanovisku MK SR sa objavili aj vyjadrenia, ktoré na rokovaní nezazneli.

Odkiaľ sa vzali maniere nového hovorcu MK SR, voči Matici, ktoré zaváňajú cenzúrou z päťdesiatych rokov komunistickej totality?  ...  že by to bola nová sľubovaná politická kultúra vlády I.Matoviča?