Česká Asociácia nezávislých médií (ANM) udeľovala Krameriovu cenu za rok 2020. Cenu udeľuje porota mediálnych odborníkov každoročne od roku 2016 na počesť zakladateľa novodobého českého novinárstva Václava Mateja Krameria, žijúceho na prelome 18. a 19. storočia. Pre cenu je príznačné, že sa udeľuje publicistom, esejistom, spisovateľom i filozofom, ktorí sa vo svojej tvorbe vyznačujú nezávislosťou myslenia od politického mainstreamu a oficiálnych názorových prúdov.

 

Medzi ocenenými boli české osobnosti – filozof a publicista J. Keller, spisovateľ B.Kuras, scenárista a spisovateľ J.Habas Urban a žurnalista, moderátor a pesničkár I.Hoffman. Zo Slovenska ocenení boli

  • G.Murín autor literárneho faktu, za investigatívnu publistiku,
  • Ľ.Huďo novinár a mediálny kritik, za aktívnu tvorbu v oblasti mediálnej kritiky
  • Ľ.Števko publicista a komentátor novinár, za aktuálnu publistiku a literatúru faktu.

Predsedom ANM je publicista S.Novotný, členovia sú šéfredaktor denníka MF Dnes J.Plesl, šéfredaktor portálu Prvnizpravy.cz R.Pekárek, člen Rady Českého rozhlasu T.Kňourek a publicista a niekdajší diplomat a minister J.Bašta.

Nezávislého žurnalistu Ľ. Huďa poznáme z portálu Infovojna a z Kulturblogu, bol ocenený za aktívnu tvorbu v oblasti mediálnej kritiky. Svojho času odišiel zo spravodajstva Slovenskej televízie, pretože odmietol znášať cenzúru.

G.Murín  je slovenský prírodovedec, biológ, spisovateľ, esejista, publicista, dramatik a scenárista.

Ľ.Števka poznajú slovenskí aj českí čitatelia ako spoluautora knižných bestsellerov Vojna v tieni Majdanu, ktorý je analytickým pohľadom na známy prevrat na Ukrajine v roku 2013, a Prepisovači dejín, kde ako kľúčový autor rieši súčasný fenomén politicky motivovaného prepisovania histórie a sochoborectva. Obidve knihy vyšli dvojjazyčne, pričom druhá patrila medzi najpredávanejšie knižné tituly minulého roka na Slovensku. “Byť nezávislým je dnes veľký prepych,” priznal pri preberaní Krameirovej ceny.

Ukazuje sa, že v boji za slobodu slova a práva na vlastný názor sa dnes spájajú české a slovenské žurnalistiky, čo je dobré znamenie. Ukazuje sa, že alternatívne média sú na dobrej ceste byť kritickým oponentom mienkotvorným (“oficiálnym“) médiám, ktoré nie sú súčasťou hlavného mediálneho prúdu, čím vytvárajú “ostrovy pozitívnej deviácie“.

Je to dôležité, lebo aj dnes prebieha zápas o slobodu slova, napríklad ešte aj dnes mnohí sa boja prísť na slávnostné ocenenie, lebo boja sa prísť o svoju existenciu. Ich "previnením" zostáva, že sú to tí, ktorí "rušia kruhy".

Je paradoxné, že jedinú úplnú informáciu o podujatí na Slovensku priniesol portál www.napalete.sk.