Duchovnú realitu môže človek cítiť jedine v prítomnom okamihu (Rupert Sheldrake)

 

Ťaživá situácia dôchodcov núti ich pracovať. V auguste 2020 pracovalo 248 tisíc dôchodcov, z toho 145 tisíc poberateľ starobných dôchodkov, 1379 predčasných a 101 tisíc invalidných dôchodcov.   

MMF Slovensko zaradili na posledné miesto Podľa vynaložených financií súvisiacich s  pandémiou do októbra 2020, Slovensko vydalo s ňou 2,5 mld $ (458 $/obyvateľ), zatiaľ čo Maďarsko 6,2 mld $ (634 $/obyvateľ), Česko 10,3 mld $ (963 $/obyvateľ), Poľsko rozdelilo 38,7 mld $ (1018 $/obyvateľ) a Rakúsko 36,6 mld $ (4131 $/obyvateľ). Pritom Slovensko má schválenú schému výdajov 2 mld €. Ministerstvo práce sa „pochválilo“ že dokázalo minúť až 586 mio.          

Pokľaknite na Slavíne, odkázal B.Kollár, predseda NR SR futbalistom. Úvod stretnutia s Írskom poznamenal kľaknutie na znak podpory hnutiu Black Lives Matter (BLM), ktoré stojí za rasovými nepokojmi a vyrabovanými obchodmi v USA. B.Kollár nepochopil, prečo mali futbalisti potrebu uctiť si túto organizáciu. Ak sa chcú futbalisti miešať do politiky, prečo neurobili podobné gesto, keď zabili nášho občana v Belgicku. Vtedy by to dávalo zmysel. Ak už majú potrebu sa pred niekým pokľaknúť, nech idú na Slavín alebo Duklu, tam sú pochovaní tí, ktorí nás oslobodili.      

Kde sme? Minister I.Korčok predniesol prejav o základných otázkach nášho medzinárodného postavenia a zahraničnej politiky. Spomenul, že my sme (tj Slovensko) súčasťou Západu. Ján Čarnogurský st. pripomenul, že sme v strede, nie na Západe. Toto  „pričlenenie“ podľa neho treba vnímať nie iba zemepisne, ale aj v historických tradíciách,  skúsenostiach, kultúrnej príslušnosti ako aj záujmov. Tisíc rokov sme patrili do Uhorského kráľovstva a z našej strany nezaznel signál, že chceme ísť preč. Do Československa sme si pomohli sami navzájom s Čechmi.   

Ak dvaja robia to isté nie je to isté. Čo sa týka druhej vlny pandémie je ako cez kopirák podobná tej prvej, Stravovacie prevádzky a bufety môžu byť otvorené s podmienkou, že vydaj jedla bude možný, keď jedlo bude zabalené aj konzumovať a piť je možné iba na terasách. Prekvapenie sa konalo v parlamentnom bufete NR SR. Okrem „ľudových“ cien, bufet  nie je uzatvorený, zostáva v normálnom režime. Predseda parlamentu „vrtákom“ odkázal, že toto zariadenie nie je reštaurácia. Dodal, že poslanci nemôžu ostať o hlade. Ďalej dodal, aby „ukľudnil“ verejnosť“, keď poslanci sedia vedľa seba (bez 2 m odstupov) v poslaneckých laviciach, ale tí istí poslanci môžu sedieť pri konzumácii jedla, aj napriek platnému zákazu. 

V návale práce predseda pozabudol, že 150 poslancov NR SR nebýva v jednej budove v Bratislave, ale sú z celého Slovenska. Ak sa zídu v utorok, tak oni asi sa domnievajú, že ich (poslanecká) imunita ich ochráni od COVID 19.   

Zaujímavé je, ak sa jedná o  poslancov, netrápia sa, ale v momente, že je „ohrozený“ ich jedalniček, tak ako to bolo napr. so Sulikovými rožkami v nedeľu, alebo Sulík nemal na verejnom priestranstve rúško (v Čechách tak prišiel o funkciu minister zdravotníctva). Čo sa musí na Slovensku stať, aby sa to konečne začalo riešiť? V týchto prípadoch sú poslanci pri hlasovaní o sebe ako jedna mater, bez posudzovanie ideológie a straníckej príslušnosti. Platí, všetci sme rovní, ale niektorí viac !!!!    

Tam kde on chce - v Hongkng to vrie. Na jar 2019 komunistická vláda ČLR vystupňovala tlak na miestne demokratické sily. Ukazuje sa, že komunistické zákony budú nadradené zákonom ostrova. Je obava, že koniec slobodného Hongkongu sa blíži. Tu možno si vedieť odpovedať na otázku, kde si sadne grizly v miestnosti? Tam kde on chce.

Rozpočtový schodok USA vo fiškálnom roku 2020, ktorý sa skončil 30.9.2020 v porovnaní s vlaňajším rozpočtom sa strojnásobil a dosiahol rekordné maximum. Dôvodom je pandémia COVID 19, ktorá znížila príjmy a výdavky neúmerne rástli. Rozpočtový deficit stúpol o 218% na rekordných 3,1 bilióna $ (2,64 bilióna €).  Rozpočtové príjmy v uplynulom fiškálnom roku klesli o 1,2% (3,42 bilióna $ ) a výdaje o 47,3 % (6,55 bilióna $).   

„Výrok“ „čierny muž vynašiel žiarovku, nie Edison „ je a asi a už na vždy zostane najpozoruhodnejším výrokom J.Bidena, kandidáta na funkciu prezidenta USA. Vrhá to zle svetlo na školy, ktoré vyštudovali Bidenovi poradcovia, alebo na Bidena samostatného, pretože by to znamenalo. že buď je hlúpi alebo účelovo klame.    

Je dobré, že je to iba v Japonsku? Daija Seto, japonský plavec, ktorého suspendovala tamojšia federácia na rok, iba za to, že mal mimomanželský pomer, čím porušil  kódex športového správania sa. Keby to platilo u nás, asi by sme mali úbytok aktívnych športovcov (česť výnimkám). Ak sa niekto domnieva, že je to odtrhnuté od života, potom prečo sa rozdávajú tisíce kondóm medzi športovcami na olympiádach.     

... na záver postreh z rozpravy v EP od Mira Havlíčka. Stredobodom rozpravy troch  seniorov bola smrť Jozefa Chovanca v Belgicku, ich záver bol, keby sa to stalo na letisku v Moskve, potom by to nebola rozprava, ale schvaľovanie sankcií