Nič nie je horšie, ako keď hlupák dostane myšlienku, o ktorej nepochybuje

(K.Kryl 1990)

Čo bolo vieme, čo bude, nevieme. Záver roku 2020 bol začiatkom očkovania, čo vytváralo a vytvára nádej, veriť, že v tomto roku môže skončiť nenormálnosť žitia, ktorý nám vzala pandémia - slobodu, peniaze a dala nám strach do vtedy nepoznaný. Vedzme, že COVIDu  19 sa tak rýchlo nezbavíme, budeme sa musieť naučiť s nim žiť, byť neustále pripravení. Veda bude musieť byť v strehu na nové pandémie. Očkovacie látky neboli ani nebudú všeliekom.

Ak príde ďalší nový vírus a my budeme nejednotní s mľandravou neodbornou vládou, potom následky budú hrozivé atakujúce hranice znesiteľnosti.

Na celoplošnom testovaní pardón na skríningu od 18.1. do 26.1.2021 sa zúčastnilo testovania 2.949.017 obyvateľov, z toho infikovaných bolo 36.547 čo predstavuje 1,24%, v okrese Čadca 0,65 %. V meste Čadca za tri dni na 11 odberných miestach organizované mestom otestovalo sa 6.842 obyvateľov, odhalilo 27 infikovaných z toho 4 boli z iných okresov, čo znamená 0,37%. 

Covid 19 zaznamenal na Vianoce 2020 zásah do života miest a obcí. Na základe zákazu zhromažďovania v čase núdzového stavu mesta a obce odstúpili od polnočnej „zábavy“, od konania ohňostroja. Ak pominieme pandemické opatrenie, mesta a obce si vydýchli, lebo táto tiež zábava prinášala viac zla ako dobra. Každým rokom sa stávalo do 35 vážnych úrazov. Ak do toho vstúpi alkohol, potom sú drastické úrazy - odtrhnutie časti palca alebo ruky. Nech mementom je obec Rybník, kde horlivosť a alkohol priniesla explóziu pyrotechniky a výsledkom bola zbytočná smrť. Prajme si, aby závan COVIDu otvoril debatu o zmysle konania ohňostrojov a jeho predaja súkromným osobám. Pripomínajme si odkaz M.Quoista, že smrť je len krok, no je to krok, ktorým prejdeme z provizória do stálosti, z času do večnosti.

Slovo robí chlapa Študentská rada VŠ vyzvala premiéra, aby sa vzdal magisterského titulu tak, ako sľúbil. Matovič po zverejnení kauzy diplomovej práce ešte v septembri 2020 vyhlásil, že nemá najmenší problém sa titulu vzdať  a spraví tak, keď to v zákone bude možné. NR SR prijala koncom roku zákon o vysokých školách, ktorou sa absolvent mohol vzdať  nadobudnutého titulu. Zákon platí od 1.1.2021 a Matovič  vyzýva, aby dodržal  svoje slovo a titulu sa vzdal. Neskoršie sa začala utápať vo svojej pravde, keď mestu a svetu vydoloval „pravdu“ že si počká, ako to bude riešiť jeho „plagiátorský“ kamoš, minister školstva. Preto stojí za povšimnutie, že sa začína šuškať o obmedzení autonómnosti vysokých škôl, Frustrácia spoločnosti s nečestnými praktikami proti akademickej pôde polarizujú už tak ubolenú demokraciu.

Rakúska ministerka, ktorá študovala na Slovensku nastavila nášmu premiérový zrkadlo pravdy, alebo že by hanby? Keď bola usvedčená s plagiátorstva, vzdala sa funkcie !!! Ak dvaja robia to isté, nie je to isté. Že by v susednom Rakúsku mali iné parametre pre politikov žijúcim ešte v slobode slova a demokracii?   

NAKA ohlásila odchod 10 % príslušníkov. Informáciu priniesla TV Markíza. Dôvody sa uvádzajú odchod do výsluhového dôchodku po odpracovaní predpísaných rokov a odchode do súkromného sektora. Ak pripomenieme, že ku 31.12. odišlo zo služby cca 1500 členov policajného zboru, asi to nebude náhoda?                          

Ministerka spravodlivosti zriadila nezávislú komisiu na vyšetrila úmrtie M.Lučanského. Zámerom je stlmiť beznádej, ktorá ovládla krajinu. Starší vedia, že komisie sa ustanovujú vtedy, keď ako v tomto prípade ministerka nevie ako ďalej.  Bývala ministerka vnútra Saková si kladie otázku, načo má byť v komisii, keď stráca čas,  keď sa dozvedá pod rúškom „utajenia“ a „mlčanlivosti“ to, čo majú média a ešte dokonca skôr? Exposlanec Paška na zriadenie komisie  v kauze Lučanský povedal, že je to „dymová clona“. Ponúka paralelu s prípadom J.Chovanca, u ktorého verejnosť  mohla vidieť kamerový záznam.  A propo, ak sa jednala iba o občana SR Chovanca zo zatknutia v Bruseli, tak zábery boli až na hranici únosnosti, nevhodné pre mladých. Asi to čo tam je možné, u nás je to v režime utajenia.

Slovenská advokátska komora svojho kandidáta do komisie vyšetrujúcej Lučanského smrť nemenovala na protest kvôli prebiehajúcim väzobným stíhaniam jej členov.

Pobyt vo vyšetrovacej väzbe nie je ani nebude kúpeľným pobytom. Čo ale by malo byť vo vyspelej demokratickej krajine (my sa k ním asi počítame?) mala by byť štandardom EÚ v 21. storočí. Asi jedno pripomenutie. V Nórsku Brevik zastrelil desiatky ľudí, na ktoré nadštandardný štát s pokročilou demokraciou mu vytvára nadštandardné podmienky, vo väzení ktoré u nás nemajú ani študenti v Mlynskej doline.

Máme demokraciu, ale necitlivú voči tým, ktorí narazili „na zákon“, my ich nechceme prevychovať ale chceme opak prevýchovy?

Samospráva predčí výkonnú moc Manželka zosnulého M.Lučanského požiadala ministra, aby dovolil vyvesiť čiernu zástavu počas smútku ... stalo sa to až na poslednú chvíľu v deň pohrebu. Tu sa v holej nahote ukázalo rozdiel medzi ministerstvom a samosprávou. Ak v meste či obci zomrie pracovník obecného úradu, už nehovoriac o poslancovi či primátorovi alebo starostovi, je nepísaným zákonom, že je vyvesená na budove obecného úradu v od času skonu po deň pohrebu čierna vlajka. Nebožtík slúžil mestu a mesto mu takto vzdalo poslednú pozemskú poctu.

Apropo, ak zomrie M.Lučanský (zatiaľ za nejasných podmienok) vo väzbe - na neho sa ma prihliadať ako na nevinného a štát zodpovedá a ma ho chrániť aj vo väzbe.

Apropo, ak je pravda, že k nemu nepustili kňaza, bolo povinnosťou príslušného orgánu, cez hovorcu to vyvrátiť a povedať pravdu. Pre ateistu je to ťažké pochopiť, že aj odsúdený ma právo na spoveď poprípade posledné pomazanie. Veriaci vníma zomierajúceho ako nesmrteľnú dušu. Takáto maniera hovorí o človeku ako o technokraticky slúžiacemu v službe štátu. Pritom SR by mala posilňovať nádej EÚ v každodennom živote, uznávať ľudské osoby aj vo väzení v čase väzby.

Aká je digitalizácia domácnosti? Nech čísla poodhalia úroveň digitalizácie našich domácnosti. V čase rýchlej potreby skvalitniť dištančné vyučovanie doma v čase pandémie, 90 tisíc žiakov na Slovensko nevlastni notebook.

Čo sa týka internetu, Slovensko necti, že 18% domácnosti nemá internet. Za nami v EÚ sú iba Srbsko, Grécko, Bulharsko a Bosna - Hercegovina. Najlepšie je Nórsko s 2%. Priemer v EÚ je 10%. Bez neho za nezaobíde stavebníctvo, odpadové hospodárstvo či turizmus.    

Prečo média sa pohoršujú sa nad Pellegrinim a nežiadajú milióny eur od Kisku za jeho lety do Popradu?

Po 70 rokoch končí IKEA s vydávaním svojho ročného katalógu. Dôvodom je presun zákazníkov na internet. Počet výtlačkov bol 200 mio v 32 jazykoch.

Americkým digitálnym firmám sa v Európe stále ťažšie „dýcha“. Google a Amazon  dostali od úradu na ochranu osobných údajov  CNIL vo Francúzsku pokutu dovedna 135 mio € za vnucovanie cookies návštevníkov svojich stránok. Dočkáme sa toho aj na Slovensku?         

Povedali

  •  Čím viac paragrafov je potrebné dopĺňať ústavu, tým menej stabilná je spoločnosť. (I.Radičová)
  •  COVID 19 bude zväčšovať už tak veľké rozdiely medzi štátmi EÚ. V súčasnosti je v objeme fiškálnych opatrení proti vírusu na HDP je Slovensko s hodnotou 5% v EÚ tretie od konca pred Rumunskom a Bulharskom.
  •  Jedine štátna DSS môže všetky svoje zisky investovať do penzii svojich klientov !!! (V.Baláž ekonóm)

... a na záver

    •   Západná demokracia perom karikaturistu M.Havlíčka. Sused susedovi - predstavte si sused, rozhnevaní stúpenci Trumpa prenikli do budovy kongresu ... zasiahla polícia ... všetci západní politici odsúdili násilie  páchané rozhorčenými trumpovými stúpencami ... to je ako cez kopirák, sused ... počúvajte ... v Bielorusku rozhnevaní stúpenci Tichanovskej prenikli do budovy parlamentu ... zasiahla polícia  ... všetci západní politici odsúdili  násilia, páchané ... Lukašenkom. 

  •  Matematik R.Kollár pripomína, ako vláda ignorovala odporúčania odborníkov: Budeme naozaj skúšať nezmysli až kým sa ukáže, že geniálny vodca mal celý čas pravdu a ostatní by mali ísť kopať hroby?
  •  Postreh od Mira Havlíčka - traja kamoši diskutujú o súčasnej situácii ... v novinách sa píše, že Bielorusko sa nesmie stať druhou Ukrajinou ... jeden z nich, že čože tak zrazu ... veď tvrdili, že Ukrajina je úspešný príbeh ....