Každé myslenie je ľahké a pohodlné,

ak sa neberie zreteľ na skutočnosť.

Marcel Proust

Verejnosť chce uveriť, že pandémia je na vrchole končiacej sa druhej etapy. Štatistika každý deň prináša nové čísla o pandémii. Každá strana ich vníma po svojom, každá strana ma pravdu, ale výsledkom je, že vzrastá počet úmrtí. Ku 14.2. v počte hospitalizovaných na milión obyvateľov sme boli na dne, mali sme koeficient 643. Nasledovali Lotyšsko 582, Česko 546, Španielsko 503, Bulharsko 486, ... najlepšie sú na tom Nórsko 16, Fínsko 20, Island 23, Dánsko 53, Kanada 66, pre zaujímavosť USA 202.

Po druhom kole nás čaká tretie. Nadýchnime sa, vyvarujme sa chýb z leta 2020.  Mobilizujme sa, aby sme ju zdolali bez straty kvetinky. Nezabúdajme, že vírus bude sa stávať stále viac „sebavedomejší“ ako bol v máji. Dnes máme nové agresívnejšie vírusy, britský, juhoafrický ...  nezabúdajme, že aj lyžiarske strediska v Talianku z januára minulého roku pre nás sú epidemiologičku hrozbou, tak ako dnes Seychely či Zanzibar. Od decembra 2020 vycestovalo podľa CK 30 tisíc ctiteľov tepla, najviac do afrických destinácii. Takto neuvedomujúc si, napomohli rozkolísať verejné zdravie. A propo, dnes nemôžeme cestovať z okresu do okresu, ale z Hornej Dolnej  do Zanzibaru áno !!!

Všetko sa deje za vlády, ktorá v počiatkoch sa viezla na pozitívnej pellegriniho koncepcii boja proti covid-19. Neskoršie vláda nerešpektovala odborníkov, podcenila leto, a dnes žne žatvu. Výsledkom „atómového“ celoplošného testovania bolo polarizovanie spoločnosti. Za náklady vynaložené na toto testovanie sa mohli postaviť 2-3 regionálne nemocnice.

Počty mŕtvych sa pohybujú v priemere 73 ľudí denne. Vláda nepožíva vo verejnosti autoritu. Naproti tomu obce a mesta svojimi postojmi a každodennou prácou ukazujú svoju opodstatnenosť. Spätne sa ukazuje, že zriadenie samosprávy v roku 1990 bol politicky správny krok, bol historickým predelom a obce a mesta sa stali tmelom v spoločnosti.

Tu treba pripomenúť úsilie mesta Čadca. Prehlbujúca sa pandémia prinútila vládu spolupracovať s mestami a obcami. Niekoľko krát vláda chaoticky a s časovým oneskorením informovala samosprávy o úlohách. Mesto Čadca vedome si situácie konalo nešírilo paniku, ale konštruktívne riešilo problémy. Takto mesto preukázalo spoločenskú zodpovednosť. Od 31.10. náklady mesta s testovaním boli vo výške 44.300 €. 

Neprekvapuje, že väčšina „ľudových“ politikov bez argumentu kritizovali samosprávy, lebo to bolo jediné možnosť, ako si do nich „kopnúť“. Preto nedivme, že štát pri požívaní dôvery je o tri konské dĺžky pozadu. Pritom politici (ministri) sa hádajú o slovíčka, podstata im uniká medzi palcami.

Hovorí sa, že národ si zaslúži takú vládu, akú si zvolil. Voľby v prestupný deň roku 2020 sa konali v atmosfére strachu, ktorý plodil chaos, ľudia politickým ľubivým slovám uverili a výsledkom je najslabšia vláda od roku 1993. Preložené do reči R.Fica, ktorý nazval premiéra na tlačovke v TA3 „Slovensko v zajatí blázna“. Z tohto porovnania, súčasná vláda svojou improvizáciou je vhodná leda tak na smetisko dejín. 

Obraz, ktorý si vytvorila vláda za rok vládnutia je všetko iné, len nie  budovanie sebavedomého a slušného Slovenska. Pozor, nezamieňať si so „slušnou“ ulicou, ktorá položila základ pre dnešnú bezduchú politiku.

Treba pripomenúť, ako koalícii v NR SR sa podarilo „uvariť“ opozíciu v nechutnom politickom „guláši“. Koalícia potrebovala schváliť za každú cenu núdzový stav. Neštítila sa „igelitovou“ stenou oddeliť infikovaných poslancov od neinfikovaných. Takto predseda parlamentu dal do pohybu zvrátenosť, kedy infikovaní vedome infikovali zdravých. Otázka je, či takéto konanie nebolo na hranici zákona? 

Ak vláda nemá dôveru, je zrelá na predčasné voľby. Druhý problém je, ako sa dokomolil zákon o „večnosti“ núdzového stavu, ktorý obmedzil niektoré ľudské práva a vlial ľuďom skepsu, nedôveru ... ale aj škrípanie zubov. Tu je príhodné pripomenúť slova M.Foucaulta, že epidémie sú snom mocných, vrátane farmaceutických korporácii. 

Verejnosť desí, že v návrhu na predlženie núteného stavu, v dôvodovej správe k zákonu podmieňuje ukončenie nútenej správy zaočkovaním 60 až 80 % občanov !!! Dnes je zaočkovaných iba 8 % populácie. EÚ objednala nové vakcíny, ale dodanie je v nedohľadné. Matovič bol vo Francúzsku, ale ČR dostane od Francúzska 100 tisíc vakcín a my iba 20 tisíc. Do júna máme dostať 2 mio vakcín Sputnik. Prvých 200 tisíc Sputnika vyvolali vládne prekáračky. Preto súdny človek na Slovensku sa bojí, čo sa bude diať, ak príde celá zásielka vakcín do skladov v Šarišských Michaľanoch. 

Trefne glosoval súčasnú stav politológ Baránek „Sme svedkami najväčšieho zločinu na občanoch tejto krajiny od 2.svetovej vojny“.  Aká je kvalita slobody slova vo svete bol jeho rozhovor s bývalým prednostom Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny vo Východoslovenskom ústave srdcových chorôb v Košiciach doc. P.Törökom, o liečbe covidu-19 liekom ivermektín. Správca „pravdy“, stránky YouTube (Googlo) video  vymazal !!??.

Nám obyvateľom zostáva prejsť do režim mediálnej odmlky, pokúsiť sa zbavovať sa strachu, ktorý plodí chaos, pohrúžiť sa do svojich záľub, čo skľudňuje náš život, prehĺbiť rodinný život, žiť pre deti a využívať každú možnosť stretávať sa s pozitívne naladenými ľuďmi vo svojom okolí. Pripomínajme si, že pandémia nezačína v nemocnici, lebo tam zväčša čaká pohrebný voz. Je lepšie zostať doma a dodržiavať R-O-R a časté vetranie.  

Nakoniec, spomeňme si, ako sa zdôvodňovalo nezmyselne zrušenie infekčného oddelenia v Čadci, lebo trh všetko vyrieši. Keby dnes fungovalo, malo by cenu zlata. Podobne to bolo so zánikom štátnej zdravotnej osvety.