Demokracia sa ľahko môže stať vládou darebákov.

(E.Burke)

V mesiaci apríl sme si pripomenuli dvoch významných dejateľov slovenských dejín. 6.apríla 885 zomrel Sv.Metód, byzantský vzdelanec, spisovateľ, prekladateľ, právnik, prvý arcibiskup na území Veľkej Moravy, pápežský legát, misionár a svätec. 14.4.1849 zomrel Ján Hollý, katolíčky kňaz, výnimočný básnik, prekladateľ zo staro gréčtiny a latinčiny, vzdelanec, osobnosť slovenského národa. Po ňom je pomenovaná planétka HOLLY.

 

Mestská polícia bude od 1.mája pokutovať vodičov. Zákon o cestnej premávke umožní jej sankcionovať držiteľov vozidiel za porušenie zákazu zastavenia a státia. V rámci objektívnej zodpovednosti (zodpovednosť držiteľa vozidla za niektoré skutky podľa parag.6a zk.č.8/2009 Z.z.) bude môcť zasielať rozkazy s pokutou priamo na adresu držiteľa vozidla bez nutnosti prejednávať porušenie osobne s vodičom. V prípade odvolania sa proti rozhodnutiu obce, pokutu bude riešiť Policajný zbor. Pokuta je vo výške 78 €. Ak vodič do 15 dní uhradí pokutu, uhradí len dve tretiny tj 52 €. Pri zabratí miesta pre zdravotne postihnutých, ako aj na železničnom priecestí, v podjazde či tuneli je sankcia 198 € resp. 132 €. Všetky príjmy budú patriť obci.  

Česko vyhostilo 18, Slovensko 3, pobaltské republiky 4 a po jednom Rumunsko a Bulharsko ruských diplomatov. Prezidentka, premiér Heger a Korčok podporili Česko pri vyhostení ruských diplomatov. V zapätí SaS žiadala zvolať Bezpečnostnú radu SR, minister obrany SR vyvodiť rázne kroky voči ruským spravodajských služieb v krajinách NATO a EÚ.   

Na pochopenie, čo sa deje v Česku po 7 rokoch od výbuchu vo Vrběticiach, mala by mať verejnosť mnohé zásadne odpovede. Prečo vláda ČR neposkytla presvedčivé dôkazy súvisiace s Vrběticami? Verejnosť nedostala dôkaz, že agenti ruskej GRU Čepiga a Miskin spôsobili výbuch skladov? Prečo za sedem rokov od výbuchu česká vláda nepredložila dôkazy, namiesto toho sa objavovali rôzne verzie? Ak by výbuch ozaj spôsobila ruská GRU, jej agenti museli mať vo vnútri skladov svojich komplicov (čo sa do dnes nepotvrdilo)? Mohla sporná firma Imex Group v roku 2014 získať oficiálne povolenie na vývoz zbraní do zakázaného regiónu?

Štatistiky „neklamú“ Každým dňom nachádzame rôzne štatistiky o pandémii. Úsmevné sú porovnania počty nakazení napríklad medzi Slovenskom a USA. Ak porovnávame absolútne čísla, tak my sme s 5 mio obyvateľov mini štátikom voči 328 mio obyvateľom USA (2019). Pri porovnaní infikovaných sme na tom „dobre“. Potom si položme otázku, čo robia v USA, že majú obrovské čísla infikovaných. Keby sa infikovaní prepočítali napr. na 100 tisíc obyvateľov, potom by čísla boli reálne.

Pozrime iný prepočet. Porovnajme napríklad Slovensko so spolkovou republikou Sasko (Drážďany), ktoré majú približne rovnaký počet obyvateľov. Na Slovensku máme cca 70 úmrtí denne, Nemecko by malo mať na podobné opatrenia 17000 úmrtí, v skutočnosti ich má do 100.    

Kina v čase pandémie  zaznamenali straty, a to nie iba finančné. Skoro rok boli zatvorené. Ak v roku 2019 kina na Slovensku navštívilo 6.529.320 divákov, tržby boli 37.258.401 €. V roku 2020 bola návšteva 2,3 mio osôb z toho 700 tisíc divákov navštívilo  slovenskú produkciu. V krajinách EÚ návšteva za rok je 1 mld divákov Ročne sa na svete pred pandémiou vyrobilo do 10 tisíc filmov. V súvislosti s kinami je potrebné pripomenúť, že kina sú stále najvyhľadávanejšími kultúrnymi zariadeniami.                                 

Parlamentné voľby vygenerovali šesť politických strán - OĽaNO (53 poslanci), SMER-SD (38), SME-R (17), ĽS NS (17), SaS (13) a ZL (12). Ak si odmyslíme niektoré presuny poslancov zo strany do inej strany, zaráža, že novovytvorená strana HLAS-SD, vo všetkých prieskumov dominuje. HLAS-SD sa odtrhol od SMER-SD po voľbách. Strana nemá poslanecky klub, ale v televízii ma neúmerný vysielací čas. Treba pripomenúť, že podobný prieskumový ošiaľ mala aj Kiskova strana Za ľudí a vieme ako dopadla.  

Ak by sme porovnávali všetky strany čo do priestoru v TV, tak o mnohých by sme nič nevedeli. Snáď KDH či SNS, ale strany ako VLASŤ, Dobrá voľba či Socialisti ani ako keby neexistovali.

Celoplošné testovanie stálo podľa mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko 478 mio €. Bolo by zaujímavé, keby boli zverejnené údaje o kúpe vakcín PFIZER/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson a porovnali ich s nákupom Matovičovho SPUTNIKA V. Vakcín sa nakúpilo dva milióny za 19.990 tisíc $.

Dostupnosť otvorených obchodov so základnými potravinami na Slovensku pokulháva v odľahlých oblastiach, zvlášť na východnom Slovensku. To súvisí s chudobou, ktorá na Slovensku dosahuje 15% (cca 400 tisíc ľudí). 300 tisíc ľudí prinajmenšom v nedeľu nemá možnosť, tak ako Sulík si kupovať chrumkavé rožky a 100 obcí na Slovensku nemá predajňu v obci. Tu poslúži paralela spred roku 1989. Vtedy JEDNOTA mala úlohu zabezpečovať predaj v odľahlých obciach pojazdnými autobusmi KAROSA prispôsobené na takýto predaj. Aj vtedy, tak ako dne sú tieto autobusy stratové s tým rozdielom, že táto služba bola včera chápaná  ako verejná služba, a dnes v trhovej ekonomike je to obdobné ako v zdravotníctve, kde hodnota sa mení na zisk, alebo že by trh všetko vyriešil? Dnes sa zdá, že pre trh nutná dotácia na autobus 50 tisíc euro/rok je vysoká a tým nerentabilná?

Farebná mapa Slovenska okresov vystihuje epidemiologickú situáciu na Slovensku v danom týždni. Zaráža, prečo nie sú farby  rozlíšiteľne pohľadom, aby sa vylúčilo farebné splývanie medzi susednými okresmi.   

Politológovia predpovedajú rôzne strety záujmov, ale nepočítali s futbalovou „revolúciou“.  V pondelok 19.4.2021 šéf projektu Superligy, prezident Realu Madrid F.Perez, vyhlásil „novú“ dobu futbalu, vznik Superligy. Vydržala tri dni a potom z revolúcie bolo fiasko.

Zaráža, že do Superligy išli iba kluby bohaté, ktoré chcú byť bohaté ako sú NHL, NBA či NFL a za nimi stoja bohatí majitelia s prepojením nie na národné ale globálne spoločnosti. Majitelia vnímajú Superligu ako tovar, ktorý produkuje peniaze a nie športovú hodnotu. 

Superliga počítala s mužstvami Arsenal, Manchester United, Liverpool, Totteham, Chelsea, Manchester City, AC Milano, Inter Milano, Juventus, Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid. Ďalej tam mali byť 3 trvalí účastníci a 5 kvalifikantov.

Vznik Superligy zdvihol zo stoličiek vrcholové organizácie FIFA a UEFA, fanúšikov týchto klubov, ktorý vyšli do ulíc, politikov ako aj národne futbalové organizácie. Futbaloví „revolucionári“ si neuvedomili, že európsky futbal je postavený na určitých tradíciách, ktoré by hrubo narušili.

Futbaloví „revolucionári“ si neuvedomujú, že európsky futbal je taký, aké sú najslabšie mužstva. Neuvedomujú si, že v Lige majstrov silné mužstva požívajú výhodu. Vedia si predstaviť prezidenti Realu alebo Juventusu, keby museli začínať od prvého kola, v polovičke júla napríklad na „betónovom“ trávniku pri 40 oC napr. v Moldavsku. To by bolo pre nich plaču, keby Real alebo Juventus nepostúpil z 1.kola.

... a na záver kreslená karikatúra pohľadom Mira Havlíčka na slovenskú realitu. V TV vystúpil P.Pellegrini „... pozastavme aktivity so Sputnikom, dôverujme Baťovej a nie nejakému papieru z Maďarska ... pozrite sa na Brazíliu ... tá očkovanie so Sputnikom odmietla ... zmluva s Rusmi je nevýhodná !!!!!!“. Manžel pred televízorom  komentuje „Pellegrini si práve strelil do vlastnej nohy ... Fico nemusí ani prstom pohnúť a do košiara mu práve naskákali jeho bývalí voliči ...“.