(Z protestu v Košiciach 1. septembra 2021)

​Účastníci zhromaždenia konaného pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa Ústavy SR posielajú pozdrav z Košíc všetkým ľuďom dobrej vôle.

Máme modernú ústavu. Vládna moc a hlava štátu ju ale zneužívajú a porušujú v rozsahu nemajúcom v dejinách samostatnej SR obdobu.

Ich najväčším zločinom je zmarenie referenda. Prezidentka sa otvorene postavila proti státisícom ľudí, ktorí si želali predčasné voľby. Vláda a jej sluhovia v parlamente môžu preto pokračovať v deštrukcii právneho a sociálneho štátu.

Môžeme hovoriť o ústavnej garancii rovnosti, keď vláda hrubo rozdeľuje ľudí na dve kategórie – zaočkovaných a nezaočkovaných? Vláda sa na prehlbovanie tejto diskriminácie neštíti zneužiť ani návštevu Svätého Otca. Kde je ľudská sloboda a dobrovoľnosť v očkovaní, ktorú garantuje aj európska legislatíva? Akú zodpovednosť bude niesť vláda za svoju totálnu neschopnosť, vďaka ktorej v pandémii priamo zomrelo zbytočne takmer 13 tisíc ľudí?

Právny štát je v úplnom rozklade. Vládna moc ponukami beztrestnosti a štátnymi zákazkami korumpuje mafiánske kriminálne živly, aby krivo obviňovali nevinných ľudí. Osud nevinného generála M. Lučanského nech je pre celé Slovensko mementom zvrátenosti súčasných mocipánov a výzvou na zjednanie spravodlivosti.

Vláda rok a pol podkopáva sociálny štát. Zastavila zásadné zvyšovanie minimálnej mzdy, ústavou predpísaný sociálny dialóg, obmedzuje odbory. O akom ústavnom práve na primerané hmotné zabezpečenie v starobe môžeme hovoriť, ak zrušili dôchodkový strop, 13. dôchodok a idú znižovať dôchodky? Kde sa dostane ústavné právo na ochranu zdravia, ak zrušia desiatky nemocníc?

Vláda hrubo ignoruje Preambulu ústavy. Tá prikazuje pamätať na politické a kultúrne dedičstvo našich predkov. Na oslavy SNP nedala ani cent, priváža migrantov, uráža slovanské národy, aby sa zapáčila svojim zahraničným pánom.

Sme za demokratické, zákonné ale tvrdé kroky proti vládnej moci, ktorá všetkých oklamala. Sme za nátlakové verejné protesty. Podľa ústavy máme právo postaviť sa na odpor proti každému, kto odstraňuje demokratický poriadok ľudských práv. Sme za dôsledné využívanie legitímnych opozičných prostriedkov. Žiadame ÚS SR, aby urýchlene rozhodoval o návrhoch a sťažnostiach, budeme rešpektovať jeho rozhodnutia.

Bol podaný návrh zmeny ústavy, aby bolo možné zlú vládu vymeniť. Ak nebude tento mesiac schválený v prvom čítaní v NR SR, začneme so zberom podpisov na referendum o predčasných voľbách, ktoré bude zodpovedať požiadavkám ÚS SR. Pred zberom vyzveme prezidentku, aby oznámila svoj postoj k referendovej otázke, či opäť zradí Slovensko a referendum zmarí.

Stačilo! Stačilo a ešte raz stačilo! Slovensko, ľudia, ústava si nezaslúžia zradu a znásilňovanie. Slovensko ako hrdá krajina, plná úžasných ľudí sa musí vrátiť na cestu demokracie, právneho a sociálneho štátu.

Účastníci protestu v Košiciach 1. septembra 2021 pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa Ústavy Slovenskej republiky“