Pandémia dostala do spoločnosti nové „podnety“, ktoré závažie našich životov vychyľuje z normálneho života. Verejne sme si neuvedomovali, že postupne sa do našich životov vkráda nová vrstva ľudí, ktorá je závislá na covide s dodatkom, že je to ta „sila“, ktorá do nás dostáva „falošný“ náboj nádeje, že oni nás zbavia všade prítomného vírusu. Opak je pravdou. Pre väčšinu z nich je covid „diaľnicou“ k peniazom a možno aj k dočasnej pseudo sláve.

 

Využili „milosrdenstvo“ štátu, že v čase pandémie boli dočasne zrušené výberové konania, napr. na hygienické výrobky, ktoré im urobili skratku k peniazom. Príležitosti sa ujali aj nedocenení rétori, ktorým sa nepodarilo dostať do verejnej či politickej špičky. Pandémia im spadla „z neba“ ako dar. Pre nich zostáva čiernou murou pomyslenie, že pandémiou sa skončí ich hviezdne obdobie. Biblia o takýchto ľuďoch píše ako o falošných prorokoch. Prajme si, aby naše životy sa dostali do stavu pred pandémiou bez strašenia, aby sa každý sám rozhodol. Proste nám chýba „škandinávska“ zodpovednosť.

Odpor proti covidpasom vo svete vzrastá. Státisíce Francúzov vyšlo do ulíc s plagátmi s nápismi Macron nechceme tvoje zdravotné pasy“ alebo „Nie diktatúre“.               Podobne masové protesty boli v Ríme a ďalších metropolách.  

Spoluorganizátorovi protestov Za slušné Slovensko J.Šeligovi zase sa nepáčilo, že polícia nepotlačila anticovidové protesty u nás. Premiér nelenil, ten označil boj opozície proti očkovaniu ako slovenský fenomén.           

Podľa predsedu hnutia Republika M.Uhríka, do parlamentu opäť mieri totalitný zákon (zk.č.355/2007 Zb.) diskriminujúci nezaočkovaných. Podľa M.Uhríka ide o najtotalitnejší zákon v moderných slovenských dejinách. Jeho podstatou je diskriminácia neočkovaných ľudí, aby boli donútení nechať sa zaočkovať. „Zákon neberie do úvahy, že ste zdravý. Ak nebudete mať štátom predpísaný papier, nedostanete sa nikde“.                 

Paradoxom je, že prídeme na hranice, doklad, ktorým podávame dôkaz, že sme zaočkovaný alebo máme negatívny test, nemusí stačiť. Ak zoberieme v úvahu, že každý štát si mení svoje pravidla vstupu/výstupu, nie je to začiatok konca EÚ? Iba na okraj, ak bolo v roku 2020 kritizované Maďarsko, že na svojej južnej hranici stavia plot, taký istý sa stavia medzi Litvou a Bieloruskom, ktorý je hodnotený ako správny krok litovskej vlády. Z toho môžno usúdiť, že kritéria hodnotenia „spoľahlivosti“  je oddanosť ku EÚ a k tomu ešte „odpor“ k Rusku? A propo pripomeňme si, ako nás kritizovala EÚ, keď bola naša hranica s Ukrajinou nedostatočne strážená. S takýchto a podobných hodnotení sa stáva chaos, ktorý plodí nedôveru.

Bankový odvod pred rokom zrušila vládna koalícia. To, že štát prišiel o 300 mio € rozprávajú medzi sebou leda vrabce na stromoch, lebo je to nežiaduca téma.     

Z.Čaputová si pozvala do Grasalkovičového paláca generálneho prokurátora M.Žilinku. Témou bolo pnutie medzi Žilinkom a špeciálnym prokurátorom Lipšicom, v čase keď generálny prokurátor podal návrh na disciplinárne konanie voči špeciálnemu prokurátorovi Lipšicovi. Takýto obraz sporov oslabuje dôveru vo verejnosti voči prokurátorom ako celku. Za celkový obraz a dôveru v túto inštitúciu zodpovedá podľa prezidentky generálny prokurátor. V preklade do ľudovej reči vynára sa otázka, či stretnutie prezidentky s generálnym prokurátorom nebolo prekročením jej ústavných právomoci, ale aj pokusom o zasahovanie do kompetencií generálneho prokurátora?

V.Zelenskij sa prepočítal. V pondelok 2.8 zvolal medzinárodné osobnosti do Kyjeva s cieľom prijať tzv.Krymsku platformu v nádeji, že platforma bude porovnateľná s formátom G7 či G20. Opak je pravdou. Zastúpenie mnohých zúčastnených štátov bol výber z druhej či tretej diplomatickej garnitúry. Z USA a Nemecka prišli iba ministri energetiky, z Veľkej Británie zástupca ministra  pre európske záležitosti. Turecko konalo podobne ako európske mocnosti. A.Merkelová bola v Kyjeve iba pár hodín pred začiatkom Krymskej platformy. Demonštratívne odcestovala pred začiatkom rusofóbnej frašky, ktorú rusky minister zahraničia S.Lavrov pomenoval ako ruský “šábes“ stúpencov rasistickej ideológie ukrajinského režimu. Premiér Heger, ktorý nahradil pôvodne pozvanú prezidentku  povedal „Krym je Ukrajina, nikdy neuznáme zmeny hraníc prostredníctvom sily. Neuznáme ilegálnu anexiu Krymu a Ukrajinu, plne podporujeme v diplomatickom úsilí o obnovu suverenity a územnej celistvosti“.

Tu treba premiérovi pripomenúť, či vyslovené slová sa budú premietať do praxe, keď západne mocnosti „presvedčivo“ proklamujú podporu Ukrajiny slovami na konferenciách, ale v praxi cítia tlak z Ruska? Nezabúdajme, že politika je o záujmoch (napr. Nord Stream 2) a peniaze prekrývajú (politicky) aj dobrú myšlienku. Ukázalo sa, že ukrajinská diplomacia je v začiatkoch bez skúsenosti, čo ju vo svete necti. O to viac mali by sme byť ostražitejší.     

Dr.V.Zelenka, známy lekár ktorý liečil na koronavírus Trumpa či Bolsana na sociálnej sieti odpovedal pred rabínskou radou „Jediný dôvod, prečo by ste chceli očkovať deti je, že veríte v ich obetovanie“.

Odvolanie ministrov nesie zo strany koaličných strán v sebe formu výkriky účelového mediálneho tlaku, ale obsah je iba výkrikom kritiky, ktorá bola „čerstvá“ pred 5 či 10 rokmi. Neuvedomujú si, že verejnosť starú argumentáciu zhodnotila vo voľbách 29.2.2020. Terajšia koalícia ma konať pre budúcnosť. Dnes trpíme odbornou infláciou. Mnohým nových koaličných poslancov hrozí nezvolenie. Preto používajú podprahovú trápnu nádej, čím chcú podvádzať pozornosť, lebo nemajú argumenty.

Rakúsko na pandémiu vyčlenilo suma 37 mld €, z toho 11 mld € na kurzarbeit. Pri prepočítaní na vynaložené prostriedky v Rakúsku (8,8 mio obyv) by naša vláda mala vynaložiť 22,7 mld € a na kurzarbeit 6,76 mld €.

Strach z osláv SNP? Slováci prejavili statočnosť, keď vystúpili proti mocnejšiemu nepriateľovi a dokázali, že chcú sami rozhodovať o svojej budúcnosti. Včerajšiu odvahu potrebujeme aj dnes.. 

Ešte dobre, že tohoročné oslavy SNP boli zahmlené pandémiou, čo odhalilo prístup vládnej moci ku oslavám SNP.

Veľkým politickým faux pass zo strany vládnucej koalície bolo že Ministerstvo kultúry neprispelo z požadovaných 70 tisíc na oslavy SNP ani cent !?, čím ministerka Milanová dala na známosť, ako si ministerstvo váži SNP. Ministerka ma asi krátku pamäť, zabudla, že MK SR poskytlo na festival POHODA 80 tisíc € + 20 tisíc €. Ministerstvo podporilo aj konferenciu GLOBSEC sumou 300 tisíc €. MO SR, ktoré bojuje o vplyv nad Múzea SNP, podporilo GLOBSEC 100 tisíc  €.

Organizátori Globsecu dostali (veľkú) výnimku na zhromaždenie stoviek ľudí. Na oslavy SNP do vonkajších priestorov mimo núdzového stavu v auguste 2021 ich nepustia viac ako 1 000 a aj to iba pre pozvaných. Slovensko je v očakávaní, ako ateisticky politici sa  vysporiadajú s počtom veriacich pri návšteve pápeža.

Nečudujme sa, že ministerka  svojou horlivosťou je naklonená názoru svojho kolegu, aby Múzeum SNP bolo delimitované pod MO SR.

Derniéra Múzea SNP je konečná? Terajšia vláda nie je naklonená predstave dejinného ideologického podfarbenia SNP. Tradície SNP hovoria v prospech priateľstva s Ruskom. Žijúci účastníci SNP odmietajú rusofóbne postoje súčasnej vládnucej koalície. Je poľutovaniahodné, že v čase modernej „obrany“ je v móde znižovať úlohu príslušníkov Červenej armády v dejinách. Toto sa môže zintenzívniť, keď sa väčšina objektov múzea dostane pod Vojenský historický ústav. Nemožno vylúčiť, že po prechode môže prísť k prepúšťaniu politicky nepohodlných odborníkov a niektoré udalosti z obdobia SNP sa môžu nanovo prehodnocovať.

Je hrozné pomyslenie, že ak sme v 2.svetovej vojne bojovali proti fašistickému Nemecku a jeho temnej ideológii, dnes je snaha znižovať význam Sovietskeho zväzu, Červenej armády a ich obetí na úkor zjemňovania zverstiev Nemecka v druhej svetovej vojne.  Ako budú hodnotiť historici za 100 rokov naše ideové „prelietavanie?

Zdá sa, že daný vývoj je veľmi reálny a tento rok mohol tak byť poslednou príležitosťou zažiť skutočné Múzeum SNP bez novej ideologickej fasády?