Občas vážne neviem, či svet riadia chytrí ľudia, ktorí si z nás uťahujú,

alebo imbecilovia, ktorí to myslia vážne 

Mark Twain

Za mier vo svete? Výdavky a (zisky) militaristov sú na historickom maxime, prekročili hranicu 2,1 bio $. Smutným dokladom agresívnosti a militarizácie sveta, vyvolanej nesprávnym spôsobom riešenia problémov svetovej bezpečnosti po rozpade bipolarity je, že celosvetové vojenské výdavky rástli aj napriek hospodárskym ťažkostiam spôsobeným pandémiou. V pomere podielu na svetovom hrubom domácom produkte (globálne vojenské zaťaženie) tieto výdavky dosiahli 2,2 % a v roku 2021 štáty vyčlenili na zbrojenie v priemere 5,9 % svojich celkových vládnych rozpočtov.

 

Ako vyplýva z najnovších údajov, ktoré zverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI), svetové vojenské výdavky dosiahli v roku 2021 historické maximum a po prvý raz prekonali hranicu 2,1 bilióna $ Do zbrojenia v roku 2021 najviac investovali   Spojené štáty 38 %  Čína 14 %  India 3,6 %   Veľká Británia 3,2  %   Rusko 3,1 %.

Výdavky týchto piatich krajín tvoria až 62 % celosvetových vojenských výdavkov. Vojenské výdavky prvých 15 krajín dosiahli v roku 2021 spolu 1.717 bio USD, čo predstavuje 81 % globálnych vojenských výdavkov.

Aj to je pre niektorých (nepríjemná) pravda, ak chceš mier, pripravuj sa na vojnu ktorá v čase neľahkom mali by sme si pripomínať, že život je viac počty tankov, lietadiel, ktoré spôsobujú vo svet milióny mŕtvych. Konanie iba na základe rozumu nie je v súčasnosti tým pravým orechovým. Nezabúdajme, že spravodlivosť bez sily a sila bez spravodlivosti sú dve nešťastia súčasnosti.    

Komunisticky režim ovládol a kontroloval značnú časť katolíckeho kňazstva a súčasne vyradiť z pastorácie tých najobetavejších a najhorlivejších kňazov. Od rok 1950 sa zo slovenskej duchovnej scény vytratila postava kňaza-rehoľníka, oficiálne prestali existovať gréckokatolícki kňazi. V roku 1949 pôsobilo v pastorácii 2517 kňazov a ku 9.2.1952 Slovenský úrad pre veci cirkevné predložil úradný zoznam kňazov, ktorí mali štátny súhlas k pastorácii. Bolo ich 1337. V priebehu troch rokov na Slovensku ubudlo 47% kňazov. Zdroj: Kultúra 9/2022-11 Z mojich spomienok na roky dôchodku

Rusko zvažuje naviazať rubeľ na zlato Agentúra Reuters zverejnila informáciu, že Rusko každý rok vyprodukuje do 10% zlata vyťaženého na celom svete a je producentom ropy, zemného plynu, kovov a obilnín. Cieľom je, aby prepojenie rubľa s drahými kovmi by malo priniesť Rusku väčšiu „suverenitu“ nad svojim finančným systémom, ktorý je poškodzovaný západnými sankciami. Americky dolár nie je naviazaný na zlato od roku 1971.

Čo a to deje? Rubeľ je silný ako pred vojnou aj po piatom balíku sankcii proti Rusku zo strany EÚ. Pri ataku na rubeľ  sa prepadol oproti doláru či euro takmer o polovicu. Potom nastal zvrat, vrátil sa na úroveň spred vojny (1€ = 88 rbl) a v polovici marca mal hodnotu 144 rubľov. Problém tkvie, že výmenný kurz rubľa nezodpovedá trhovej realite, to znamená, že dopyt po cudzích menách je obmedzený, zatiaľ čo dopyt  po rubli je umelo zvyšovaný. Je to dôsledok silne direktívnych krokov Kremľa či ruskej centrálnej banku, aby podopreli svoju menu. Obyvatelia majú zakázané zbaviť sa rubľa nákupom devíz a cudzinci zbaviť sa rubla predajom ruských akcií. RCB zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu na 20%, čím motivuje Rusov, aby držali ruble na svojich účtoch a nevymieňali ich za doláre či euro.

Zmanipulovaný trh s rubľom sa podobá trhu  s korunou na sklonku socializmu. Napríklad v januári 1989 v Československu bol kurz dolára 14,3 čsl.koruny. Na čiernom trhu sa dolár predával za 43,50 koruny.           

Ako to vyhovuje „silnejšiemu“ Bezpečnostná dohoda medzi Čínou a Šalamunovými ostrovmi vyvolala neomalenú reakciu USA. 22.4. sa v hlavnom meste ostrovov Honiare stretla americká delegácia s vedením Šalamunových ostrovov. Podľa Reuters delegácia USA varovala, že Washington bude mať „značné obavy a bude zodpovedajúcim spôsobom reagovať“ na akékoľvek kroky smerujúce ku vzniku stálej čínskej vojenskej prítomnosti v tejto tichomorskej ostrovnej krajine.  Ak ostrovy ležia od USA deväť tisíc km a vadí im dohoda, čo by stalo, keby ruské vojsko znova vybudovalo si vojenskú základňu na Kube či Venezuele? Potom USA by boli rozbesnené? Nech kubánska kríza 1962 je mementom pre svet. Nerob druhému to, čo nechceš, aby oni robili tebe.  

Čaputová a  Heger proti Slovákom? 62% Slovákov je proti odstrihnutiu od ruského plynu a ropy. Od odpojenia od zdrojov plynu a ropy je 25%. Tu nastáva nezhoda medzi politikmi a národom. Ak sa tak stane, treba si položiť otázku, zastupujú politici väčšinové názory, alebo majú diametrálne iné menšinové (stranícke) názory ako národ, „ktorému“ vládnu?    

Pápež Slovákom Buďte bohatí na soľ pohostinnosti a budujte kultúru stretnutí, odkázal pápež Slovákom na audiencii v Ríme. “Dnes ste prišli v hojnom počte poďakovať. Ale uvedomil som si, že slovenskí pútnici radi prichádzajú do Ríma. Váš ľud je veľmi spätý so stolcom sv.Petra a Pavla! Keď som prišiel medzi vás, chcel som vás povzbudiť, aby ste kráčali v štýle stretnutia, všetci spolu“ povedal pápež.

Dnešná koalícia včera ešte s premiérom I.Matovičom si priala, aby polícia mala rozviazané ruky. Čas ukázal, že posmeľovaná koalícia svojou horlivosťou sa dostala do druhého extrému. Zo snahy o nastolenie spravodlivosti sa stal boj s opozíciou všetkými možnými prostriedkami. Ak už horlivá, potom rovnaký meter na všetkých? Ináč by to bola zbabelosť, kde sú slova iba surovinou pre tláchanie ...  Prečo Matovič so svojmu politickými kamošmi nejaví záujem aj o kauzy druhej Dzurindovej vláde (J.Haščák sa všetkým chechta do ich tváre), kauza Gorila akoby nebola a I.Mikloš, ktorý podľa E.Chmelára by v spravodlivej spoločnosti za svoje ekonomické zločiny dávno hnil vo väzení alebo by aspoň chodil po kanáloch, je dnes oficiálnym poradcom prezidentky (s tým sa kancelária prezidentky, ani eseťácke a penťácke médiá nepochvaľujú) opäť pretláča extrémne riešenia.

V „demokratickej“ krajine chceme zavrieť vodcu parlamentnej opozície do kolúznej väzby, znamená to, že mu znemožníte politickú činnosť, že nebude mať nijaký kontakt s okolím a že sa vláda pravdepodobne až do volieb zbaví sa najsilnejšieho oponenta. A práve tu by mal každý, kto si chce hovoriť demokrat, hamovať.

Je čoraz očividnejšie, že súčasná vládna koalícia nebojuje za spravodlivosť, demokraciu a očistu verejného života, ale likviduje opozíciu a demokratické zriadenie. Zveriť jej do rúk takýto nástroj je nebezpečné. Je to vážny zásah do demokratického procesu, že by si mala súčasná mocenská garnitúra dobre rozmyslieť, či chce lídra najsilnejšej opozičnej strany naozaj vydať do väzenia. Ich štýl vládnutia sa totiž po strate moci veľmi rýchlo môže zmeniť na revanš, pri ktorom môžeme na spravodlivosť zabudnúť na dlhé desaťročia.  (Status na FB 26. apríla 2022)

E.Macron vyhral po mnohých voľbách v nudných víťazných „duelov“ akosi ľahko. Získal 58,2% hlasom, čo mu zabezpečilo, že zostane prezidentom na ďalších päť rokov. V Elyzejskom paláci zostane všetko po starom, ale politika Francúzskej republiky a spoločnosť čakajú turbulentné výkyvy. Aj teraz Francúzi hlasovali skôr proti M.Le Penovej, keď neexistovala iná alternatíva. Pritom Le Penevá dosiahla absolútny historicky rekord pravice. Na víťazstvo to ešte nestačilo, ale parlamentné voľby sa blížia. Le Penová zvíťazila v zámorských územiach, ale tiež na severe, kde sa spoločnosť s odchádzajúcim priemyslom v tradičných industriálnych regiónoch nevie stotožniť. Nebezpečenstvo hrozí aj v oblastiach priliehajúcich k južným francúzskym  pobrežným departmentom, kde je najväčší počet migrantov zo severoafrického Maghrebu. 

Prečo ceny sú rôzne?  Prečo ceny hlavne potravín, energie či benzín v Nemecku, Poľsku či Maďarku sú lacnejšie ako u nás doma. Zdražovaním v EÚ nám patrí 5.miesto (od konca). Pre smrteľníka zmietajúceho sa v chudobe je každá zľava pre peňaženku vítaná. Väčšina na Slovensku vie svoje. Chudobní nedostávajú od naši „vodcov“ zrozumiteľné odpovede. Nie je vláda komunikačne a logisticky vyčerpávaná sa z našej angažovanosti v kauze Ukrajina a zabúda na svojich občanov slovom aj pomocou?    

Trapas v zahraničí nepoteší. Z čias spoločného žitia malo dnes už Česko a Slovensko na Benátskom bienále spoločný pavilón. Už tri roky je zatvorený a stovkám návštevníkom je to bolo nepochopiteľné, lebo vtedajší pavilón patril medzi lídrov bienále. Prečo obe krajiny nie sú schopné dnes už samostatne obnoviť kultúrnu tradíciu na tomto významnom podujatí? Treba povedať, to nie je politicky problém, ale organizačno – finančný. Môžeme mať tisíc úspechov ale jedno zlyhanie prehluší naše kultúrne úspechy v zahraničí.

Bienále je v súčasnosti interdisciplinárnou výstavou súčasného umenia. Od svojho počiatku 1885 predstavuje svetu výtvarne umenie  najznámejších maliarov, grafikov, sochárov ich tvorbu. Cieľom je reprezentovať najvznešenejšie aktivity moderného ducha.

Slovenská pošta zaradila do svojho emisného plánu cenín poštový lístok s prítlačou 200.výročia narodenia Jána Palárika a pripravila príležitostnú poštovú pečiatku 54.Palárikovej Rakovej.

.... a záver Strana ZA ĽUDÍ je najmenšou koaličnou stranou. Na programovom sneme predsedníčka strany V.Remišová vyslovila nadčasové zvestovanie Slovensku „Neraz sa ukázalo, že naši štyria poslanci sú z koalície najdôležitejší“ a Slovensko zostalo v nemom úžase nad jej trúfalosťou.