Pre veľkú väčšinu príslušníkov národno-kresťanského politického a názorového spektra je súčasná prezidentka Z.Čaputová pre svoje liberálne postoje neprijateľná. Napriek tomu počas štátneho sviatku Dňa víťazstva nad fašizmom na prekvapenie mnohých udelila štátne vyznamenanie in memoriam Radom Ľudovíta Štúra I.triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu aj trom účastníkom protikomunistického kresťanského odboja A.Púčikovi, E.Tesárovi a A.Tunegovi.

 

Po desiatich dňoch prezidentka priznala, že vyznamenania členom Bielej légie bola chyba. “V prípade vyznamenania A.Tunegu, A.Púčika a E.Tesára sa stala chyba v procese posudzovania. Štátne vyznamenania by mali dostať ľudia, ktorých životný príbeh nemôže vyvolať spor o to, či slúžili demokracii. Urobím všetko pre to, aby sa v budúcnosti podobné kontroverzie neopakovali,“ prezentoval stanovisko prezidentky hovorca M.Strižinec.

Počet zaistených v prípade Alberta Púčika dosiahol 76 osôb, väčšinou z radov slovenskej katolíckej inteligencie. Vzhľadom na vysoký počet zaistených bola to najväčšia akcia Štátnej bezpečnosti tohto druhu po nastolení komunistického režimu vo februári 1948.

Spolu s liberálmi sa ku kritike pridal aj R.Fico. Označil príslušníkov proti komunistického kresťanského odboja za nacistov. Na jeho slova reagoval bývalý poslanec NR SR A.Hrnko: „Keby sa neozvali ľavicový extrémisti, pohrobkovia komunizmu, všetci tí, ktorí nenávideli politické hnutie orientované proti boľševizmu, proti čechoslovakizmu a boli prozápadne! Dávať štátne vyznamenanie ľuďom typu Šimečka, Kusý, Mňačko, Špitzer, ktorí v päťdesiatych rokoch svojimi článkami a agitkami posielali nevinných ľudí na šibenicu a potom keď vlastní súdruhovia vo vnútrostraníckych sporoch poslali mimo hry, je celkom v poriadku. Však boli boľševici, milovali ZSSR a nenávideli dekadentný Západ.

Dať však vyznamenanie trom mladým ľuďom, ktorí mali svoje presvedčenie a verili, že demokratické Slovensko má byť slobodné, je úcta, že nezabúdame, upozorňuje A.Hrnko na nemiestne ataky zúrivej antinárodnej kaviarne.

Vo svojom statuse zároveň obhajoval bývalého predsedu KDH J.Figeľa, ktorí sa zaslúžil o to, že prezidentka udelila štátne vyznamenanie trom mladým nevinným ľuďom.

Zhodnotil aj televízne vystúpenie dvoch historikov. „Vstúpenie R.Letza bolo v norme, z môjho pohľadu opatrnícke, ale plne v súlade s faktami. Šokovaný bol som bol až z vystúpenia historika A.Šumichrasta, pôvodcu útoku  na trenčianskych martýrov. Vraj azda, asi boli jeho hlavné argumenty. Koktavý prejav svedčil, že sám neverí tomu čo hovorí, a bol celý nešťastný, že sa musí zverejniť na obrazovke TV. Nuž hanba. Aj ja som sa za neho hanbil“. Dozvukom bol Fedor Gál, jeden z ocenených sa rozhodol vyznamenanie na protest vrátiť