„Dúfam, že v nasledujúcich desaťročiach  - ak Boh dá, po stáročia – bude Ukrajina bratským štátom Poľskej republiky, kde – ako prorocky povedal prezident Volodymyr Zelenskyj – medzi nimi a nami nebude žiadna hranica, že budeme žiť spolu na tejto pôde, budovať a obnovovať naše spoločné šťastie a silu“.

(Prezident A. Duda na Deň ústavy, máj 2022)

Ekonomika na Slovensku plače, nedobiehame Západu, ale za nim upadáme. O tomto vypovedajú dáta, ktoré vydala NBS o životnej úrovni. Zaostávanie prehĺbila aj pandémia. Na Slovensku máme európske ceny, o platoch sa to nedá povedať. Vyspelé ekonomiky už nedobiehame v raste HDP, ani v kúpnej sile čo sa premieta do klesajúcej konkurencia schopnosti.

Vážnym problémom pre rozvoj slovenskej ekonomiky je geopolitická situácia a naša závislosť od ruského energetického dovozu. Podľa odhadu NBS by napríklad 20% výpadok plynu mohol znížiť HDP o 0,6 až 1,4% a následne by sa to prejavilo v raste cien.  ekonomika.pravda.sk  

Spojenectvo financií Čína a Rusko diskutujú o zlúčení svojich finančných systémov.  Moskva ubezpečila Peking, že je pripravená používať jüan vo svojich devízových rezervách na urýchlenie procesu. Dokonca i Saudská Arábia je ochotná opustiť dolár pri obchodovaní s Pekingom v jüanoch. Možnou platformou je zoskupenie BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) v ktorých žije vyše 1/3 svetovej populácie, tvori  1 /4 svetového HDP. Čo je podstatnejšie, podieľajú sa na polovici svetového ekonomického rastu. Záujem vstúpiť majú Irán, Argentína a Alžírsko.

USA ako chradnúca veľmoc sa usiluje zadržať Čínu a Rusko pod heslom „Amerika predovšetkým“, ktorá zakotvuje monopolný “medzinárodný poriadok založený na jej pravidlách“ – to sú tie hodnoty, o ktorých počúvame aj z úst našich politikov. Ako naznačil H.Kissinger (síce veriac v nápravu) vyprovokovaním Ruska na akciu začal Západ obdobie svojho rýchlejšieho úpadku.      

Sú sankcie účinné? Sankcie začínajú strácať moc hrozby. J.Borrell šéf európskej diplomacie priznal existenciu debaty, ktorú však chcel jedným dychom hneď v zárodku vypnúť. V európskych hlavných mestách rastúce pochybnosti o politike sankcií voči Rusku. Podľa Borrella už prebieha veľká dis­ku­sia o tom, či sú sankcie účinné a či nepostihujú viac EÚ ako Rus­ko.

Sankcie v skutočnosti smerujú proti pol miliarde občanov EÚ a miliónov zbytku Európy. Ak by to bola pravda, ak by sme naozaj chceli zabrániť financovaniu vojny, hneď by sme dali rovnakú sankcie na Saudskú Arábiu, ktorá už  roky vedie vojnu v Jemene, nedovážali by sme ropu a plyn zo Spojených štátov, ktoré vedú alebo viedli viac konfliktov ako ktorýkoľvek štát Európy a sveta v posledných dekádach. Trpieť sankciami budú len ľudia v štátoch EÚ.

EU pozná presný počet kráv, ktoré sa pasú na jej lúkach, počet obyvateľov v členských krajín EU nie je známy. Generálny riaditeľ štatistickej agentúry EÚ Eurostat M. V.Abeele v rozhovore pre dnešné denníka Echo povedal, že lídri únie by mali prestať požadovať zbytočné dáta. "Kvôli kríze okolo choroby šialených kráv poznáme presný počet kusov dobytka v Európe. Naproti tomu, nemôžeme poskytnúť presné údaje o počte obyvateľov, ktorí žijú v Európskej únii," povedal. Posledné úplné čísla zverejnené na webovej stránke Eurostatu - bolo v EÚ 80.587.601 kráv, z toho 20.271.497 dojníc. V únii momentálne žije asi 450 miliónov ľudí.

Štát chce odrovnať samosprávy? Štát žije vo vzduchoprázdne, žijeme v mylnej predstave, že samosprávy majú viac príjmov, ako očakávali. Preto dokážu zaplatiť svojim zamestnancom jednorazový príplatok 500€ (MsÚ, základné školstvo, Domy dôchodcov, ...)  Takéto posolstvo poslal samospráve novodobý vizionár, minister financií. Ak sa bude  parafrázovať vzniknutú situáciu do obdobia kedy sme boli žiaci, na podobný atak, bolo by porovnateľné s otváraním rybičky vo vrecku.  Zo strany ZMOS, ÚMS a žúp bolo stanovisko jasné a zrozumiteľné. Bola vyhlásená štrajková pohotovosť. Dôvodom bola klamlivé tvrdenie ministra. Pán minister asi nevie, že táto štátna finančná „malinu“ bude stáť mesta a obce 74 mio €. K tomu treba pripočítať infláciu, zdraženie stavebných materiálov, energii, ...     

Budaj vynadal lesníkom do biomaskristov a nenažratých obchodníkov. Slovenská  lesnícka komora tvrdí, že minister J.Budaj by mal zvážiť zotrvanie vo funkcii. Podľa nich nenávidí lesníkov, podkopáva  ich autoritu a prispieva k nepochopeniu ich práce. Reagujú na jeho vyjadrenie, kde ich vinil za ich aktivít z vysychania riek a studni. 

D.Medvedev na svojom telegramovom účte zverejnil mapu Ukrajiny, na ktorej jej východná časť smerom od hlavného mesta Kyjev so všetkými južnými územiami okolo Čierneho mora ma patriť Rusku. Značne rozsiahle časti územia na Západe by mal na nej prislúchať Poľsku. Siahajú až po mesto Žitomir. Malé časť územia by pripadalo aj Rumunsku. Maďarsko by malo získať bývalé československé územie Podkarpatská Rus.

Pôvodná mapa Ukrajiny v celej svojej pôvodnej územnej celistvosti je podľa Medvedeva víziou o jej svetlej budúcnosti, ktorá sa zrodila v mozgu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zasiahnutého psychotropnými látkami.

Ukrajine na sa značne oklieštilo ich územie zostal iba malý kus územia v okolí hlavného mesta Kyjev. Pri pozmenenej mape bol uvedený krátky text: „Západní analytici sa domnievajú, že to tak skutočne bude,“ uvádza Medvedev.

 Chrániť hodnoty má zmysel Najvyšší súd USA rozhodol, že možnosť zabiť nenarodené dieťa nie je žiadnym ľudským právom.

Bitka o kravy V Holandsku už niekoľko dní zúria protesty farmárov. Spor sa vedie o emisie, kde sa ma zlikvidovať tretinu hovädzieho dobytka.

Vláda prijala opatrenie s argumentáciou, že kravy produkujú plyny, čo vedie ku klimatickým zmenám, otepľovaniu a farmári po ich zrušení sa majú rekvalifikovať. Nech opatrenia na znižovanie uhlíkovej stopy sú potrebné, ale prinesú sociálny zmier?.

Tu je na počudovanie, kde názor (jedných) ide proti názoru (druhých). Autori opatrenia asi žijú v krajine rozprávok, že uhlíková stopa v doprave, priemysle, zbrojení či v konzumnom štýle Západu je vyriešená. Preto likvidácia vidieka, farmárov a ich zvierat je výkrikom horúcich hláv európskych socialistov.

Za energetickú krízu a infláciu si môže Západ sám, píše Wall Street. Informáciu odvysielala TA3. Presadzovania zelenej agendy oslabilo demokraciu a posilňuje autokraciu. Dva hlavné problémy, ktorým dnes Západ čelí, nemožno zvádzať na vonkajšie sily. Za energetickú krízu, ani za rapídnu infláciu vo svete v podstate nemôže pandémia či Putin. Západ sa zničí sám energeticky aj ekonomicky. Nepotrebuje k tomu ani hrozbu z Ruska.                    

 Nápad potrestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdná, povedal podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident D.Medvedev.

Obvinil USA, že chcú Ruskú federáciu súdiť na medzinárodných súdoch, no ako krajina nikdy neboli nútené znášať dôsledky vedenia vlastných vojen. Ako uviedol, tie pripravili o život 20 miliónov ľudí.

„Celé americké dejiny, počnúc útlakom Indiánov, sú len krvavými vyhladzovacími vojnami,“ uviedol Medvedev. Bývalý ruský prezident v júni nazval ľudí, ktorí nenávidia Rusko, „degenerátmi“. Uviedol tiež, že sankcie proti Moskve môžu byť za určitých okolností vnímané ako akt agresie a dôvod na vyhlásenie vojny.

 Zvýšenie cien energie, ktoré nastalo vďaka zelenému šialenstvu, nemá žiadne riešenie. Je to prosté, ale niektorí to nechcú počuť. Energiu sme si MY – Západ zámerne a umelo zdražili. Preto tí, ktorí hovoria , že zdražil Putin, nemá pravdu.

Nebyť EU, nebude politickým priestorom plných výziev Všetky majú jedného menovateľa , prečo musíme obmedziť svoju osobnú spotrebu. Zelený údel sa sústreďuje na obmedzenie mäsa, uhlia, dreva, plynu a cestovania. Vojna na Ukrajine zase, aby sme si zvykli na vyššie ceny všetkého. V zime doma si máme obliecť sveter, aby nám nebola zima. Pre vysoké ceny benzínu a nafty, aby sme jazdili pomalšia na diaľnici.  „Povinne“ si zadováž elektro auto. Ak nemáš naň, odporučenie znie – treba chodiť peši a treba nám obmedziť závisť. Bohatí, ktorí potrebujú dotácie na nákup auta, naše  dane potrebujú. K tomu nech zvučia Fordove slova „Dať sa dohromady, je začiatok. Vydržať pohromade, je pokrok. Spolupracovať, je úspech.“      

Euro rozhodnutie vyvoláva dýchavičnosť,  európske firmy, ktoré obchodujú na burze budú musieť od roku 2026 vo svojom vedení mať aspoň 40% žien. Ak si v EU myslia, že tu nastane „automatizmus“ urýchlenia pokroku a dynamiky rozvoja sa asi mýlia. Jedine čo sa papierovo splní bude naplnenie Lisabonskej stratégie, ktorá v roku 2000 sľubovala urobiť do roku 2010 z EU „najkonkurenčnejšiu“ ekonomiku sveta. Je pravda, že máme dvanásť ročne meškanie, ale keď si spomeniem, ako sme študenti používali „bulharské“ konštanty, tak papierovo to asi by sme mohli dohnať. Problémom bude, či tento „úspech“ EU pocítime v peňaženkách?             

 Energetika a jej paradox Rusko dodáva Ukrajine ropu a plyn. Ten Ukrajina nenakupuje na burze, ale v rámci dlhodobých kontraktov za nižšie (výhodné) ceny. Snaha politikov EU o zastavenie dodávok plynu a ropy do EU sú kontraproduktívne, čo by znamenalo koniec príjmov pre Ukrajinu z tranzitu  (ale aj pre Slovensko).

Argument, že nákup ropy a plynu podporuje ruské financovanie vojnového ťaženie je platné len v nepriamej úmere  k tomu, aké ceny za ruskú ropu a plyn platia odberatelia na drážďanskej burze západným odberateľom v porovnaní s cenami, aké platia títo západní distribútori ruským producentom. Preto z finálnych platieb majú väčší zisk západní distribútori ako ruskí producenti. 

A ešte jedna „nezrovnalosť“. Kupujúci podľa ruských podmienok bude naďalej  platiť v devízach, a ruská strana ich ruskému producentovi zmení za ruble.

Nakupovať sa bude za devízy, predávať za ruble. Rusko požadujú vložiť na účet v ruskej banke, nie v západnej, kde sú okamžite v rámci sankcii zmrazené.

 Ako to vidí M.Knižák: „Ako covid, tak rusko–ukrajinský konflikt sú pre mňa známkou toho, že sa svetom niečo deje. Zdá sa, že určité skupiny by ho radi ovládali, reštrukturalizovali, otročili. O nevyhnuteľnosti a konflikte sa nedá premýšľať izolovane. Ešte v duchu pretrvávajúcej studenej vojne medzi Západom a Východom využili niektoré politické štruktúry tohto lokálneho konfliktu ako možnosti demonštrovať svoju silu a oslabiť protivníka. Je to všetko boj o moc s nepríliš ušľachtilými koreňmi.“

 J.Slafkovský môže byť  prvý slovenský hokejista s diakritikou na drese NHL. Klub Montreal Canadiens, ktorý ho draftoval ako celkovú jednotku, viackrát prezentoval jeho dres s číslom 20 a menovkou , v ktorej nechýba písmeno „ý“ s dĺžňom. Žiadny iný slovenský hráč doteraz nemal v NHL menovku s diakritickým znamienkom.