Čo robia dnešní politici bývalým politikom,

môžu robiť budúci politici dnešným politikom

P.Sabela

Referendum 2023 je neplatné V sobotu 21.1.2023, mali občania Slovenskej republiky po deviatykrát v histórii samostatného štátu možnosť vyjadriť svoj názor prostredníctvom referenda. K urne pristúpilo 1.163.836 voličov, čo predstavuje 27,25%, čím referendum bolo neplatné, lebo neprekročilo hranicu 50%. Koalícia jasá nad nezdarom a opozícia, v tomto prípade hlavne SMER SD, ktorý zobral plnú zodpovednosť za výsledok referenda  s pokorou vyjadril spokojnosť.

 

Referendum je nástrojom priamej demokracie na prejavenie ľudu v celospoločenských otázok závažného významu. Pritom tí, ktorí vnímajú nálady v spoločnosti, že sa nič nedeje a Fico je príčinou „vyhodených“ peňazí nezaslúži si byť v politike. V dôsledku „domasedov“ sa naďalej prehlbuje rozdelenie spoločnosti. 

V okrese Čadca prišlo k urnám 39,93% (28.498 voličov), v meste Čadca odovzdali v referende svoje hlasy 35,1% (6.605 zo 18.791 zapísaných voličov).

Cieľom referenda malo byť napomôcť vyriešiť problémy spoločnosti – nefunkčná vláda a predčasné voľby. Ak sa pohráme s číslami, prídeme k prekvapujúcemu výsledku, ktorý pre koalíciu predstavuje „hrozbu“. Skoro 1,2 mio voličov pristúpilo k volebnej urne, čo vôbec nie je zanedbateľné číslo. Z toho 97% odpovedalo na otázku ÁNO. Ak by prišlo v nasledujúcich parlamentných voľbách takýto počet ako v referende, bude zmena.  

Vo voľbám 29.2.2020 dostala 4K 1.304.268 hlasov a súčasná 3K 1.125.022 hlasov   Pre úplnosť, Čaputová dostala v 2. kole prezidentských volieb 58,4%  (1.056.582 hlasov).

Referendum vygenerovalo nosnú otázku, prečo Pellegrini (HLAS SD) nebol v kampani na referendum vidieť. Vysvetlením môže byť jeho boj s veterným mlynom zvaným FICO, aby sa za každú cenu sa od neho „odlepil“. Zabudol, že on to ma vo svojom politickom DNA. Nie je pravdivá informácia, ktorú vrabce čvirikajú, že pre neho bude spojenie SME rodina, PS a možno Modrá koalícia víziou? Ak by to ta bolo, nech na to zabudne, pre neho to bude labutia pieseň v jeho politickej tónine. 

Slovensko bohaté na politické strany, na Slovensku je evidovaných 160 politických strán a hnutí, z toho 90 je v likvidácii. V súčasnej dobe čakajú na registráciu ďalšie nové strany, Alternatíva pre Slovensko, Dobrý deň Slovensko občania, Maďarská Regionálna Strana, Prosperita a rozvoj, tiež strana Nevakcinovaní - Sapere aude (poznámka: znamená „odváž sa vedieť“, v prenesenom význame „maj odvahu používať vlastný rozum“).

Prekvapuje odvážny projekt  europoslankyne Ďuriš Nicholsonovej Jablko, podobný ruskej strane Jabloko v roku 1993 a označuje sa za stredo-ľavicovú a sociálno-liberálnu stranu. Cieľom bolo brániť občianske slobody, integráciu so západom a získať členstvo v EU.  Od svojho vzniku zaznamenala svoj najlepší volebný výsledok vo voľbách do Štátnej dumy – získala 7,86 % hlasov a dostala sa do opozície. V roku 2021 utŕžilo zatiaľ najhorší volebný výsledok svojej existencie, získalo len 1,34 % hlasov.

Je to náhoda? V poslednej dobe sa u nás a v zahraničí uskutočnili voľby. Je zaujímavé sa pohrať s číslami a podumať o náhode. Česko P.Pavel 58,32% - A.Babiš 41,67% Slovensko Z.Čaputová 58,4% - M.Šefčovič 41,6% Francúzsko  E.Macron 58,54% - M.Le Pen 41,46%.    

Ako nachytali premiéra P.Fialu na „hruškách“. Premiér v novoročnom vystúpení  mimo iného poďakoval občanom „za zodpovednosť, s ktorou pristupujeme k nutnosti šetriť plynom a elektrinou“. Súbežne s premiérovým vystúpením vydala ČTK správu, že „atómové elektrárne Dukovany a Temelín v minulom roku vyrobili doposiaľ najväčšie množstvo elektrickej energie“. Potom je na mieste otázka, či české zdroje produkujú dostatok elektriny, ale českí spotrebitelia sa boja neúmerného zdražovania. Premiér vedel, že nemôže „kydať“ na Putina. Musel by priznať, že produkcia českej elektriny je vyvážená, v záujme nemeckého „boja za klímu“. Nemecko vypína svoje atómové elektrárne a postupne ruši i výrobu elektriky z uhlia ... a cena „beží“ hore.      

Minské dohody – zdrap papiera? Dohody mali cieľ, dosiahnuť skončenie bojov medzi bojujúcimi stranami, čím by sa vytvoril priestor pre mierové riešenie konfliktu. Prvá dohoda MINSK 1 bola podpísaná 5.9.2014 pod patronátom OBSE. Veľmi rýchlo spľasla bublina nádeje na úspech. Po horlivých jednaniach 12.2.2015 bola podpísaná dohoda MINSK 2. Po krátkej dobe platnosti dohody prezident V.Zelenskyj vyhlásil, že dohody sa nebudú plniť. Podmienkou bolo, aby zúčastnené podporné štáty mali skončiť s pomocou Ukrajiny, aby si uvedomila, že Ukrajina nie je pupok sveta. Opak sa stal pravdou, Ukrajina je v súčasnosti v centre pozornosti hlavne v dodávkach zbrani. Tam kde sú zbrane, mier je v nedohľadne.

Všetkému dali jasné kontúry bývala kancelárka A.Merkelová a prezident Porošenko. Kancelárka pre magazín ZEIT povedala, že minsky protokol, ktorého garantmi bolo Nemecko a Francúzsko, bol to pokus dať Ukrajine čas, ktorý by použila, aby sa „stala silnejšou“. Prezident Porošenko vyhlásil, že mierová dohoda bola ľsťou, predstieraným konaním na oklamanie Ruska.

Putin k vyhláseniu Merkelovej o skutočnom zámere dohôd, povedal „Úprimne povedané, bolo to pre mňa pre mňa absolútne nečakané. Je to sklamanie. Vždy som predpokladal, že Nemecko sa k nám bude správať úprimne.“

Rusko 24.2.2022 s odvolaním sa na neschopnosť Kyjeva uskutočňovať literu Minských dohôd a od západu nedostalo bezpečnostné záruky. Tam niekde treba vidieť, prečo vyslalo na Ukrajinu svoje jednotky. Rusko žiadalo, aby Ukrajina oficiálne vyhlásila sa za neutrálnu krajinu.  

Predsedníctvo EU v Česku sa očakávalo so záujmom. Dôvodom bol optimizmus z vládnutia kabinetu pod vedením P.Fialu, po výmene „nedobrého“ Babiša, ktorý vedel vo vzťahu k EU pritvrdiť. „Všetci (v EU) vedeli, čo predstavuje Česká republika. Oceňovali kompetenciu a jednanie a boli ochotní akceptovať naše návrhy a postoje“, povedal P.Fiala.

Pokiaľ by to bola pravda, potom by v kolónke úspechov boli zaevidované dokončenie schválený procesov legislatívy „FIT for 55“, program na obmedzenie emisii CO2 o 55 % do konca desaťročia na uvalenie uhlíkovej dane na hraniciach EU na všetky výrobky importované z krajín mimo EU, na definitívne skoncovanie so spaľovacími motormi, „reforma“ emisných povoleniek rozširujúce povinnosť platiť za emisie CO2 na budovy, bývanie a leteckú dopravu. Neprekvapuje, že česká vláda dostala pochvalu „zeleného“ hlavného ľavicového fanatika Timmermans: „Odviedli ste neuveriteľne kvalitnú prácu“.

Táto chvála by aj mohla byť pravdivá, a premiér by za ňu nemal problém, mohol aj na kameni spávať a dokázať, že ma čisté svedomie, ako znie ľudová múdrosť. Ale k veci. Nie iba v Čechách, ale v celej EU by sa takéto slova radi počúvali, ako si nás v EU vážia. Tu sa zamyslíme, že problém je, že nevieme kto si nás vážia, prečo si nás vážia a čo to vo svojom dôsledku znamená pre ich peňaženky. Záver by mal byť, keby sa Fiala priznal, že vláda iba manažérsky zvládla úlohy, ktoré Brusel nariadil, bolo by to férové. To by ale každý v EU túžiť stať sa europremiantom! 

Pozornému sledovateľovi asi neuniklo že Poľsko sa ohradilo proti „celoukrajinským pripomienkam 114. výročia narodenia Stepana Bandery, muža zodpovedného za brutálne etnické čistky poľského obyvateľstva na Volyni v rokoch 1943 – 1944“. Keby zahraničná politika bola dôsledná, krytá históriou, potom by nemal uniknúť banderovské vraždenie volyňských Čechov. Nech táto „dejinná“ udalosť je pre nás poučná, aby sme aj my nezabúdali.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2023 Hudba ma svoje spoločensko – verejné poslanie, je stalou inšpiráciou pre politikov, aby sa zamysleli nad významom duchovnej potreby hudby pre obyvateľstvo. Hudba nie je len zábavou, ale misiou, ktorá môže zlepšiť svet.  

Zo Zlatého sálu Spolku priateľ hudby vo Viedni už tradične v prvý deň roku v priamom prenosu zaznievajú skladby Johanna Strausse otca a syna, Josefa Strausse, Eduarda Strausse, Carla Michaela Ziehrera a ďalších. Spoluúčinkoval Viedenský chlapčenský zbor a tančili sólisti Viedenského štátneho baletu. Tohoročný koncert preberala 96 TV staníc. Najpopulárnejší európsky koncert je pravidelne uvádzaný od roku 1939 a jeho základom sú vždy Straussove melódie. Orchester Viedenskej filharmónie, ktorý je vždy ich interpretom, ktorí sa snažia nájsť nové nuancie v interpretácii tejto krásnej hudby. Tohoročným dirigentom bol Franz Welser-Möst.

Dozvuky na koronavírus ako to bolo zo starostlivosťou pri pandémii ma preveriť Generálna prokuratúra. Ma sa vyjadriť, či „nedošlo ku konaniu alebo k opomenutiu konania, ktoré by zakladalo trestnú zodpovednosť“. Údajne počas sledovaného obdobia zomrelo na covid 26.786 ľudí. Slovensko malo najviac úmrtí na svete v prepočte na počet obyvateľov.   

Náklady na bývanie máme najdrahšie. Na Slovensku (33%) patríme medzi najzaostalejšie krajiny, nasledujú Česko (28%), Nemecko (25%), Maďarsko (22%), Poľsko (19).

Arabské štáty sa zbavujú podradenosti ku USA Po návšteve čínskeho prezidenta v decembri 2022 v Saudskej Arábie účastníci čínsko – arabského summitu posunuli doterajšie strategické partnerstvo na vyššiu úroveň. Na summite sa podpísali dohody v celkovej výške okolo 30 mld $. Novo vytvárajúce spojenectvo štátov Bahrajn, Katar, Kuvajt Omán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty spoločne s prítomnými štátmi z Ligy arabských štátov – Alžírsko, Libanon, Maroko, Mauretánia, Somálsko. Sudán a prítomným premiérmi Egypta a Palestíny vzniklo nové zoskupenie MENA. Zomknutosť prítomných v MENA ukázal, že Saudská Arábia spolu v súčinnosti so zúčastnenými krajinám sú odhodlané poskytnúť Číne oveľa väčší priestor než dosiaľ na partnersky koordinované plánovanie hospodárskeho rozvoja zóny MENA. Doterajšie spojenia vždy uviazli na posadnutosť seba ničivých zelených tmárstiev.

Trump ako „špinavé prádlo“ v konaní M.Obamovej. D.Trumpovi bolo zakázaný prístup na Twitter deň po tom, čo M.Obamová požiadala spoločnosť, aby ho „natrvalo“ odstránila, tak ako uviedla v najnovšom dieli Twitter Files.        

Náčelník ukrajinského generálneho štábu i prezident Zelenskyj oznámili, že v najbližších čase hrozí veľká ruská ofenzíva, ktorej cieľom je dobytie Kyjeva a možno i celej Ukrajiny napísal V.Klaus. Pre konzumenta spravodajstva o ukrajinské vojne je to šokujúca správa. Mesiace boli informácie o veľkých ukrajinských víťazstvách, ruských porážkach a dramatických stratách živej sily i techniky. Až dosiaľ sme presvedčovaní, že Rusko je pod drvivým dopadom sankcii, chýbajú mu zbrane, munícia, vojaci, zimné vybavenie. Ruské politické i vojenské vedenie je neschopné. Nič iného ako bezpodmienečná kapitulácia a postavenie zločincov v čele s Putinom pred medzinárodný tribunál nie je prijateľným ukončením konfliktu. Niektorí, ako napríklad Schwarzenberg, už budúce porazené Rusko parceluje a rozdeľuje.

A teraz hrozí ruská ofenzíva a dobytie Ukrajiny ako vo februári 2022. Tieto dve informácie nemôžu platiť súčasne. Iba jedna je nepravdivá. Ako je to s ukrajinskou vojnou, čomu je možné veriť a čo sú dezinformácie a propaganda?

Situácia na Ukrajine je ďaleko vážnejšia ako sa píše. Je zavčasu sniť, že Rusko bude rýchlo porazené a navždy zmizne z mapy, sú naivné a neodvodnené. Potom sa ale nedivme, že podpora vládnej politike v tejto veci výrazne klesá.         

Nová národnostná menšina Na Slovensku je súčasne 13 menšín, maďarská, rómska, česká, moravská, rusínska, poľská, ukrajinská, bulharská, srbská, nemecká židovská, chorvátska a ruská. Pripravuje sa schválenie vietnamskej komunity. V poslednom sčítaní sa k nej prihlásil 2.793 občanov.