Protištátne vtipy sa opäť hovoria šeptom

Václav Klaus

Základom a začiatkom každej trvalej zmeny musí byť kultúra. Všetko čo prežívame, je aj výsledkom toho, aké okrajové miesto jej prisudzujeme. Nielen vo financovaní, ale aj vo vnímaní. Keď jedna televízia mýli reláciu o kultúre so šoubiznisom, je to tragédia.

Ladislav Ballek  

 

Semafor chudoby ukázal, koľko ľudí má príjem do 500 €/mesačne. V rámci krajov je na tom najhoršie prešovský kraj, kde každý tretí Slovák ma ekvivalentný disponibilný príjem do 500 eur mesačne. Ide o viac ako 280-tisíc Slovákov, žijúcich v 72-tisíc domácnostiach v Prešovskom kraji. Košický a Banskobystrický kraj sú v tesnom závese (25 %). Nasleduje Žilinský kraj (21%), Nitriansky (18 %), Trnavský (15%), Trenčiansky (12%), a Bratislavský (10%).

V.Klaus bol v Bratislave na verejnych diskusiách. Zúčastnil sa v RTVS relácii Do kríža,  v TA3 v relácii TÉMA, na verejnom podujatí v Štandarde a v Inštitúte L.Hanusa. Počas 48 hodinového pobytu v Bratislave vyslovil viac myšlienok. Obáva sa poznania, že chýbajú jasne zadefinované politické strany. Zaujala myšlienka, že v Čechách chýba strana s názvom PROGRESÍVCI, aby aj oni v Čechách mali meno pre novú hrozbu. Práve preto, že chýba presná definícia strany, preto sa progresívnym ideológiám darí.  

Ďalej zaujala jeho myšlienka, čo sa deje v súčasnom svete, si robíme my sami, to nerobí niekto z Číny, ani Putin, ale my sami a stále si to nechceme priznať. Búrajú sa základné veci, ktoré sme vždy považovali za normálne a prirodzené.

Rozvinul ideu, že sa nám podarilo jednu neslobodu pomerne ľahko zvrhnúť, ale už boli sme nedôsledný, slabí, neschopní sa brániť, že to vlastne ani taký veľký problém nebol. Zdalo sa nám, že máme vyhraté, ale dnes vidíme, že nie. Trápime sa, že tu je komunizmus v inom obleku. Už nemá červenú, ale skôr zelenú farbu. Cítim zásadné ohrozenie našej slobody. Nepatrím medzi politikov, ktorí sa niečo boji povedať doma, a preto to radi hovoria v zahraničí, ako to robia mnohí súčasní politici. Tém je obrovské množstvo: od zelenej ideológie, ktorá nám vytvorila energetickú krízu, až po hrozivú infláciu.   

Sľuby, sľuby, sľuby ... a výsledok je veľká NULA. Aj keď minister A.Doležal (SME rodina) dal prísľub, že D3 na Kysuciach bude až v roku 2029, čo vytočilo nejedného Kysučana, hlavne, že Kysuce sú na Slovensku, a sever je asi ďaleko od Bratislavy. Zdá sa, že výstavba D3 je na Kysuciach zápasom storočia s nejasným výsledkom.

Nový pamätný deň nájde svoj priestor? Poslanci G.Gyimesi, G.Grendel, P.Pollák a Z.Pieštinská prišli s návrhom na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon NR SR č.241/1993 Z.z. o štátnych sviatkov, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Cieľom je, 12.apríl stal novým pamätným dňom – Dňom nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených občanov. Problémom je, že návrh zákona spochybňuje výsledky druhej svetovej vojny a podiel slovenských Maďarov na holokauste a v odnárodňovaní a útlaku Slovákov na južnom území  v rokoch 1939 – 1945, ktoré  súčasťou horthyovkého Maďarska.     

R.Sulik povedal to, čo si myslí väčšina Slovákov, že Matovič by nemal mať už prístup do politiky. Sulík v hodnotení bol povrchný, pretože zabudol na mena tých ministrov či ministeriek, o ktorých aj v závere konca tejto vlády verejnosť nič nevie.

Narodených deti medziročne klesá. Príčinou bol Covid 19 a fakt, že rodia ženy zo slabých ročníkov. K 30.6 2022 mala Slovenská republika 5 431 235 obyvateľov. V 2. štvrťroku 2022 sa v Slovenskej republike narodilo 13 405 živých detí a zomrelo 13 601 osôb. Prirodzený úbytok obyvateľstva tak predstavoval 196 osôb.  Zahraničnou migráciou získala Slovenská republika 111 osôb (prisťahovalo sa 1 262 a vysťahovalo sa 1 151 osôb). Celkový úbytok obyvateľstva Slovenska bol 85 osôb. Čísla sú alarmujúce. Tu je nezastupiteľná úloha štátu, aby podporovala nie iba slovami rodiny a vytvárala podmienky pre zvyšovanie pôrodnosti. Kde je doba, keď vtedajšia vláda sa mohla hrdiť „husákovymi“ deťmi.  zdroj informácií: Štatistický úrad SSR

Pápežské misijné diela (PMD) majú samostatnú právnu subjektivitu, ktorá je odvodená od Rímskokatolíckej cirkvi. Ministerstvo kultúry SR zriadilo PMD na základe zákona o registrácii cirkví a náboženských spoločností (SNR č. 192/1992). Význam a sila misii rezonuje v spoločnosti. Dôkazom je, že Zbierka z Misijnej nedele 2022, ktorá  predstavuje vyzbieranú sumu 701.959 €. Diecézy, ktoré vyzbierali viac ako stotisíc € sú Bratislavská arcidiecéza 109.350 €, Žilinská 104.361 €, Spišská 164..532 € a Košické arcidiecéza 107.934 €.

Hospodárenie PMD za rok 2022 bola v príjme 3 592 921,35 €. Odslúžených svätých omší bolo 256 906, nových kostolov, kaplniek a kláštorov bolo viac ako 24, podporených detí viac ako 15 800, adoptovaných seminaristov 1421 a podporených seminárov 11. 

Zastropovanie cien potravín prišlo to v čase najvyšších cien týchto potravín na trhu. Toto tvrdí Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA) na základe analýzy v rámci vývoja cien podľa štatistického úradu. Podľa IVRA sa tak opakuje podvod na slovenských domácnostiach ako v prípade energii, keď zastropovanie cien energii bolo referencované v čase najvyšších cien komodít. „Pripravili sme analýzu cien základných potravín na Slovensku podľa SŠÚ, ktorá preukazuje, že ceny od roku 2020 nielen najvyššie, ale najmä rástli od 50 % do 110 % (vajíčka, olej, ...) Zastropovanie cien potravín práve v tomto čase je  preto podľa nás podvod a zavádzanie spotrebiteľov, za ktoré je zodpovedné MPRV“ konštatoval riaditeľ inštitútu M.Halás.  

Aké je východiska z krízy kultúrnych časopisov bez finančnej podpory z verejných zdrojov? Jasná a zrozumiteľne to povedal E.Chmelár „Kultúra, ak sa nemá zvrhnúť na šoubiznis, sa nikdy nezaobíde bez podpory, či štátu (MK SR) alebo bohatým mecenášom. Časopis, ktorý sa chce uchádzať o takúto priazeň, najprv musí mať programovú víziu, ktorí pritiahne kvalitných spolupracovníkov a ktorej uverí širšia kultúrna verejnosť. Musí to dávať všetkým zmysel – čím sa vraciam k štúrovcom a ich k odporu k samoúčelnosti.“

Budú stroje rozhodovať sami? Je to etický problém, alebo budúcnosť vojen? Drony sú schopné bojovať alebo nad dronom prevziať kontrolu, majú slabinu – diaľkového ovládania. Je možné ich rušiť, evokuje to spomienku na „nezabudnuteľné“ rušenie vysielania Slobodnej Európy či Hlas Ameriky. V súčasnosti sa výskum sústreďuje na vývoj vojnových robotov, ktoré budú samostatné v rozhodovaní, kde, kedy a koho zabiť. Jedni to považujú za etický problém, iní za budúcnosť budúcich vojen. Nerútime sa do jamy levovej? 

V jednom  prieskume v Rusku obyvatelia podporili Putina. Reakcia niektorých našich médií bola jednoznačná. Tí, ktorí velebili Putina, zlyhali, takže sú vinní. Potom sa vynára otázka z nedávnej minulosti, čo tí, ktorí podporovali Husáka či Jakeša?  Je to o tom istom, len v rôznych „časových“ pásmach. Dôkazom je, súčasný český prezident P.Pavel.

Anna Netrebko ruská operná speváčka vymohla si na americkom súde od Metropolitnej opery 200 tisíc $ za zrušenie svojich vystúpení po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Formálnym dôvodom zrušenia koncertov bolo, že speváčka odmietla odsúdiť Putinove kroky. Metropolitná opera pritom argumentovala, že A.Netrebko porušila klauzulu v zmluve, ktorá upravuje verejné správanie strán.

Súd konštatoval, že Metropolitná opera konala nesprávne, a poukázal na to, že zmluva so speváčkou stanovila platbu bez ohľadu na to, či sa jej vystúpenia uskutočnia alebo nie. Okrem toho súd poznamenal, že A.Netrebko mala právo podporiť Putina a nebolo na tom nič nevhodné, napísala BBC.

Maďarsko zablokovalo vydanie spoločného vyhlásenia EU k medzinárodného zatykača na V.Putina. Uviedla to RTL s odvolaním sa na agentúru Blomberg. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell preto vydal vyhlásenie len vo svojom mene

Vláda Talianska chce chrániť taliansky jazyk proti cudzím vplyvom najmä angličtiny. Podľa poslancov angličtina znižuje význam taliančiny a umŕtvuje ju. Preto žiadajú, aby celý verejný aj súkromný sektor na propagovanie svojich služieb a produktov používal taliančinu. Ešte, že sa nájdu ľudia, ktorí rozmýšľajú hlavou.

Na záver, 31.3. končí platnosť najhoršej koaličnej zmluvy, akú kedy vláda od 1.1.1993 podpísala.