Základom a začiatkom každej trvalej zmeny musí byť kultúra, napísal Ladislav Ballek. Všetko čo prežívame, je aj výsledkom toho, aké okrajové miesto jej prisudzujeme. Nielen vo financovaní, ale aj vo vnímaní. Keď jedna televízia zamenila si reláciu o kultúre so šoubiznisom, je to tragédia.

 

Slováci, toto je škandál ako hrom Obč.združenie SLAVICA z Nitry si chcelo na Devíne uctiť 187.výročie prísahy Štúrovcov slovenskému národu. Priniesli si slovenské vlajky, ktoré im ale zamestnanci múzea nedovolili vziať so sebou na nádvorie. Na nasledujúci deň sa situácia opakovala, keď si výročie prišla pripomenúť Matica slovenská. Situáciu komentoval poslanec NR SR T.Taraba (Život NS) „Drahí Slováci, toto je škandál ako hrom“. Personál hradu im oznámil, že je to rozhodnutie nadriadených, hrad je v správe múzea mesta v Bratislave a spadá pod primátora Bratislavy je M.Valla.     

Politická miešanina na Slovensku Na Slovensku je odvolaná vláda, ktorá nedostala dôveru, ktorú nikto nevolil, DEMOKRATI, ktorí neprešli sitom volieb, majú tam svojich členov. Môže si robiť politicky všetko, čo sa jej ráči a nie je v rozpore so zákonom, nemôže byť odvolaná, aj keď už bola odvolaná. Nie je to slovenské Kocúrkovo?

Je Nemecko vzorom? Nemecko vyradilo z prevádzky posledné tri atómové elektrárne. (15.4.2023). Zelení vo vláde v Nemecku „valcujú“ zbytok koalície. Vyvíjajú aktivity na zbavenie všetkých elektrárni, uhlia, fosílnych palív a naskočiť na zelenú kartu zrušením atómových elektrárni.

Pochybná “veľkohubá“ politika Zelených vyvoláva v Nemecku stále väčší odpor. Zabudlo sa povedať že jedinými riešeniami zbaviť sa atómových elektrárni sú bolestivé opatrenia, zavedenie prídelového hospodárstvo, neúmerne zvyšovanie cien alebo rušenie automobilovej dopravy. Taktiež podivná je výroba syntetických palív, ktorá si vyžaduje  stále viac elektriny. Odborníci na to reagujú konštatovaním, že na zavedenie syntetických palív by bolo potrebné tri až jedenásť nových Temelínov. Je to veľa, ale poukazuje na stav, kde globálne prepočty na potrebu energie sú nepresné a tým deformujú zelenú politiku.

Predsedníčka EK Ursula non der Leynová uviedla že „špičkové jadrové projekty budú prístupné iba k niektorým ponukám EU na podporu zelených odvetví, zatiaľ  čo „strategické“ technológie, ako sú solárne panely, budú mať prístup k plným výhodám. Slova Leyenová v dobe, keď Európa končí s ruskými zdrojmi a zúfalo hľadá riešenia energetickej krízy, sú nepochopiteľné a vôbec  nezohľadňujú rôzne názory členských štátov. Preto neprekvapuje, že lídri deviatich krajín rokujú o zvýšenie výroby veternej energie v Severnom mori. Otázkou je, či táto energia bude istou? Čo ak budú výpadky energie, keď nebude fúkať vietor? 

Predsedníčka EK ponížená Ursula von der Leynová v Číne sa dočkala „privítania“, ktoré necto EU. Na letisku si musela vystáť radu s ostatnými cestujúcimi a preverovali aj jej preukaz totožnosti. „Tento diplomaticky postup Číny  je odpoveďou, že EU vo svetovej politike a ekonomike nehrá žiadnu úlohu, nemá postavenie partnera Číny  a nie je v pozícii, spolu určovateľa budúceho vývoja vo svete, alebo aby naň mala čo i len minimálny vplyv“.   

Nemecko žiada po návšteve Kyjeva voči krajinám sankcie, ktoré z Ruska dovážajú urán. Takéto opatrenie by sa bytostne dotklo aj Slovenska., ktoré je po Francúzsku druhou najväčšou jadrovou veľmocou v prepočte na obyvateľa výrobu elektriny z jadra. 

Pellegrini v poslednom čase sa zmieta v odpovedi, s kým by išiel do koalície. Nie je jeho „zamlčovanie vlastne jasným signálom pre Hlas SD a svet, že Pellegrini neuvažuje, nediskutuje, nevie si predstaviť slovenskú vládu so Smerom, Republikou či SNS alebo si svoju odpoveď necháva až po voľbách, že pôjde s každým, kto nie je národným a možno aj viac liberálny? Takto znižuje šancu aby uspeli prosociálne a národné strany. 

Predvolebná „bomba“ vybuchla P.Pellegrini (HLAS SD) s T.Druckerom (DOBRA VOĽBA) prišli k poznaniu, že takéto volebno - listinné spojenie prinesie úžitok obom. Čo na tom, že táto „politická“ transakcia nebude pre HLAS dobrou voľbou. Tu treba pripomenúť, že podpredseda Dobrej voľby Rado Baťo v rozhovore pre Denník N zdôraznil, že v rokovaní s P.Pellegrinim si dali jednu zásadnú podmienku, že Hlas nepôjde do koalície so Smerom !?

Pri tak vážnej veci ako je „spájanie“ pobavil politickú scénu T.Drucker, ktorý v auguste 2020 pritvrdil, že HLAS je len SMER 2 a že si s ním nevie predstaviť spájanie, lebo mu tam nevyhovujú konkrétni ľudia ako napríklad E.Tomáš – a dnes? Dnes je všetko naopak. HLAS nie je už SMER2, Tomáš je ťahúňom prepojenia je dôkazom, že mať svoj názor v dobe „Brownovho“ pohybu poslancov v naskakovaní do inej strany, len aby boli skákajúci politici na štyri roky „zabezpečení“ je to isté, ako letné snehy. Zmeniť názor je asi v politike na Slovensku ľahké, čo na tom, že v politike by malo byť vyslovené slovo „zákonom“, tak ako boli za čias našich prarodičov. Potom sa nečudujme, že na Slovensku sa prehlbuje chaos. Táto politická anomália je presne to čo chcel povedať F.Nietzsche (parafrazujem) „Drucker je nakazený svojim politickým trápením – preto nech Pellegrini je v strehu!“.

Rastie nová svetová sila? Do skupiny BRICS prejavilo záujem vstúpiť ďalších 19 krajín. Bude to predmetom rokovania na stretnutí 2.-3.júna v Kapskom Meste. Krajiny, ktoré dali súhlas so vstupom sú Saudská Arábia a Irán, ďalej Argentína, SAE, Alžírsko, Egypt, Bahrajn, Indonézia Senegal a Nigéria. Analýza vývoja vplyvu spoločenstva BRICS na ekonomiku bude oslabovať dominanciu amerického dolára.    

Brusel chce rozdať stovky miliónov aj Slovensku a krajinám východnej Európy ak zrušia zákaz dovozu pšenice z Ukrajiny. Je priam dojemné, ako sa Brusel stará o potreby Ukrajiny. Začína mať dojem, že sa pod patronátom USA a ich predĺženej ruky vlády euro byrokratov pomaly premieňame na  kolóniu Ukrajiny, zmyslom ktorej má byť služba potrebám Ukrajiny. Príspevok uverejnila Zdroj A.Belousovová Facebooku 22.4.2023

Obilie z Ukrajiny nie je iba ekonomický problém Ukrajinské obilie likviduje slovenských pestovateľov kvalitnej a zdravej slovenskej pšenice. Bolo podozrenie, že náš trh zaplavuje obilie plné nebezpečných pescitidov. Po čase zodpovedné orgány štátnej správy museli potvrdiť, že ukrajinská pšenica obsahujúce nežiaduce látky a preto ho chceme predať do Afriky ?! Zostane lacný dovoz ukrajinského obilia, ktorý nie je vlastne lacný pre nikoho. Domáci obilní producenti majú veľmi nepríjemnú konkurenciu a potravinári, ktorí musia dodržiavať zásady kvality v Európe bežné. 

Poľská banka glorifikuje zločinca Nedávno Poľská národná banka nechala vyraziť striebornú pamätnú mincu v hodnote 10 Zl s podobizňou kontroverzného banditu Józefa Kuraša zvaného Ogieň, s nápisom KONALI SPRÁVNE. Spoločne so svojimi spolubojovníkmi po skončení druhej svetovej vojny bez milosti vraždili Slovákov obývajúcich územie poľského Spiša. Jeho obeťami sa stali aj samotní Poliaci a Židia. Je nepochopiteľné, že jeden z najvyšších poľských štátnych orgánov týmto spôsobom glorifikuje vraha, ktorého činy sú v normálnej a slušnej spoločnosti dvadsiateho prvého storočia sú odsúdeniahodné. Hlavne, že Poliakom neprekážajú sochy S.Banderu na ukrajinských námestiach.  https:noveslovensko.eu/noveslovo.eu/2023/04/16/hor-sa-do-volebnych-miestnosti/    

Slovenské železnice evidujú od 27.2. do 3.apríla celkom 15 zrážok vlakov s osobou, z toho 13 smrteľných a tiež dve zrážky vlaku z autom. Nie je 13 ľudských životov odrazom prehlbujúcej sa chudoby, v ktorej sa súčasné Slovensko zmieta? Nech posledná tragédia v Kysuckom N/Meste, kde mladá žena zanechala list na rozlúčenie. 

Pri nežiaducej štatistike spomeňme si na zástavku Čadca mesto. Bude otázkou času, kedy tam pribudne nový kríž, keď cestujúci naďalej budú prechádzať koľaje a nepoužívať podchod. Na Slovensku dôvodí sa, že na obnovu nie sú peniaze, ale my vieme, že oni sú vždy ale až keď sa stane tragédia. Smutné ale pravdivé.         

O Ukrajine sa vie,  že bez masívnej vojenskej pomoci zo Západu by sa ukrajinská obrana už dávno zrútila. A aj keď sa na ukrajinskú pomoc skladajú takmer všetky krajiny NATO, ba aj niektoré mimo neho, dominantnú úlohu zohrávajú Spojené štáty.

Bez nich by pomoc Ukrajine bola len zlomkom terajšej, a hlavne by rýchlo vyprchala vôľa európskych štátov pomáhať, azda s výnimkou Poľska, Česka, Slovenska a možno Veľkej Británie. Preto sa venuje pozornosť výrokom amerických politikov a prieskumom verejnej mienky začať sa zamýšľať, ako a kedy dosiahnuť mier.

Chaos s občianskymi preukazmi Začiatkom decembra 2022 začalo slovenské MV SR vydávať nové biometrické občianske preukazy. V čipe sú odtlačky dvoch prstov a podoba tváre. Na úvodnej strane, ktorá je modrá, však nie je zo symbolov SR – štátny znak s dvojkrížom, ktorý tam dovtedy bol. Ide o ďalší pokus o kontrolu občanov, potláčanie národnej identity alebo aj o niečo iné? Čo zaráža, MV SR zabudlo vysvetliť verejnosti pravé dôvody, čím možno túto absenciu považovať za jeho zlyhanie. 

Covid 19 a energetická kríza nemala dopady iba na ľudí. Cez Covid štát rázne vstúpil do politiky v čase Covidu dovtedy nepoznanými dopadmi. Napríklad ako je vjazd z okresu do okresu či určovania výšky ceny potravín. Možno preto povedať, že sme aj keď dočasne potlačili Covid, ktorý nám doniesol nové poznanie, stále viacej sa spoliehame na štát. Ideologicky sa to premieta do našich životom, že pravica smúti a ľavica Jasá. Najbližšie sa môžeme vyjadriť a potvrdiť alebo vyvrátiť toto poznanie vo voľbách 30.9.2023. 

EU „potešila“ dopravcov novým mýtnym na diaľniciach. Od roku 2024 v sadzbe mýta sa okrem poplatku za využívanie ciest zohľadní poplatok aj za znečisťovanie prostredia.

Svetový deň Divadla pre deti a mládež si pripomíname 20.marca ako výraz podpory práv deti a mládeže na voľný čas, ako uznanie ich práv na umelecké a kultúrne obohatenie a to najmä prostredníctvom divadelnej kultúry.

Poslanec má podľa zákona nárok na plat vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci rok, ktorý je 3912 eur, pripočítava sa mu paušálne náhrady. Ich výška sa líši podľa toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného. Pokiaľ je z Bratislavského kraja, mesačne dostáva ešte 2348 eur, poslanec z iného kraja má paušálne náhrady vo výške 2739 eur. Pre chudobného do 500 eur mesačne je to neskutočné sen o blahobyte. Potom sa nečudujme, keď ľudia dole za politikou vidia „pánske huncútstvo“ a ich odlúčenie od reálneho života tých tam hore ich usvedčuje, že nevedia ako tam dole vlastne môžu prežiť. Aby to nebolo všetkému koniec, terajší návrh na zníženie (platov) sa nekoná. Stále platí, poslanci sa hádajú, ale keď ide o ich platy, sú ako jedna mater mala.

EU nejde proti „Európe“? Za rozhodnutie EU zakázať výrobu spaľovacích motorov na Slovensku je tri štvrtiny obyvateľov (muži až 90%) a v Česku 77%.