Nadácia otvorenej spoločnosti je nadácia s výraznou črtou, ktorá udáva smer myšlienkam liberálnej demokracie na Slovensku. Nadácia vytvára príležitosti na skvalitňovanie občianskej spoločnosti smerom k jej väčšej otvorenosti, transparentnosti a presadzovaniu rovnosti šancí, ochrany menšín a slabých a osobnú slobodu a dôstojnosť všetkých ľudí. Zakladateľom je americký miliardár maďarského pôvodu G.Sőrős, činný zvlášť v Poľsku, v Maďarsku a Slovensku.

 

Pobočka spoločnosti udelila tzv. novinárske ceny 2022. Ocenené práce boli hodnotené údajnou kvalitnou a demokratickou žurnalistikou slovenských autorov v slovenských médiách. Preto nezainteresovaný nepochopí, že Cenu otvorenej spoločnosti získal neslovenský novinár, možno je to preklep, organizátori asi mali na mysli slovanského novinára, V.Kara-Murza, ktorého zatkli ruské bezpečnostného orgány. Čuduj sa svete, ocenený novinár nevie po slovenský a o Slovensku nezverejnil ani riadok, ale cenu dostal.

Udelené ceny putujú do 11 redakcií, po dve získali SME, RTVS a český Deník N. Po jednom víťazstve si odnášajú: Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Denník N, TV Markíza, TV JOJ, Kapitál, Aktuality.sk, projekt Romale a magazín Jádu. Sú to redakcie, ktoré vyznávajú liberálne myslenie.
 
Témy tohtoročnej súťaži dominovali práce tematizujúce vojnu na Ukrajine, či cez kruté ukrajinské reálie alebo cez slovenský kontext. Významnou témou, ktorá bola silne zastúpená v 480 prihlásených prácach, sa stala téma menšín, rodovej nerovnosti a LGBTI+ komunity, ktorá sa dostala do popredia celospoločenskej diskusie po vražde Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča v Teplárni. Príspevky nominované v kategóriách investigatívnej žurnalistiky odhalili závažné kauzy, poroty v tejto oblasti zaujali aj viaceré príspevky na regionálnej úrovni.

Sponzori, hlavným partnerom súťaže bola Nadácia Slovenskej sporiteľne.  Ďalšími partnermi sú Slovenská sporiteľňa, Nadácia ESET, Nadácia Zastavme korupciu, Nadácia O2, Mayer McCann, MEMO98, Nadace Open Society Fund, Newton Media, Človek v ohrození a Iniciatíva Svet medzi riadkami, Veľvyslanectvo USA na Slovensku, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku a Veľvyslanectvo Spolkovej Republiky Nemecko na Slovensku.

Vladimír Vladimirovič Kara-Murza (1981), je ruský politik a novinár. Je viceprezidentom neziskové organizácie Otvorené  Rusko, založené M.Chodorkovským, bol predsedom nadácie Borisa Nemcova, hlavným politickým poradcom think-tanku Inštitútu Moderné Rusko v New Yorku a opozičným demokratickým aktivistom. Bol poradcom a blízkym priateľom vicepremiéra v Jelcinovej vláde. Vladimír Kara-Murza bol v Rusku dvakrát otrávený (2015, 2017) a od 13.3. 2021 je vo väzbe. V marci 2023 bol za vlastizradu a ďalšie trestné činy zatknutý a odsúdený na 25 rokov väzenia.