Ľudia konajú zlo iba z neznalosti, nikto nie je zlý z vlastnej vôle (Sokrates)

Bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS) vyslovil svoj zámysel pocity, že pociťuje v tejto dobe dôvod znechutenia, ma obavu o stav verejnej mienky na Slovensku. Jeho predstava „vyráža“ každému ctiteľovi slušnej demokracie u nás dych. Podľa neho, ak sa ma zachovať na Slovensku demokracia, zdravé jadro ma začať ignorovať verejnú mienku a odovzdať moc nie neutrálnej úradníckej vláde, ani „liberálnej“, ktorá bude mať „dozor“ nad zahraničnou orientáciou Slovenska, ale do rúk elít. Táto zvrátenosť v sebe nesie nebezpečné posolstvo, že pánko si namýšľa, že je elita. Len zabudol definovať čo si predstavuje pod „zdravým jadrom“.

 

Budovanie demokracie bez vôle ľudu je šokujúce videnie sveta Korčokom. Diskusie, ktoré zaplavili internet k spornému názoru videnia Korčoka naznačujú, že si pletie demokraciu s chaosom. Ľudia konajú zlo iba z neznalosti, nikto nie je zlý z vlastnej vôle. Prispievatelia, ktorí odcudzujú takúto politickú hanebnosť, dávajú svoj názor, ako I.Korčok si cti a čo si ešte cti Slovensko? Z jeho výrokov je možne nájsť aj (jeho) pravdu, konečne už všetci vieme, kto je u nás elita.

Lepší odkaz nemôže byť, ako odkaz Sokratesa (nepoznal Korčoka) “keby všetky naše nešťastia boli odnesené na jednu spoločnú hromadu, odkiaľ by si každý musel brať rovnaký podiel, väčšina ľudí by bola spokojná, keby si mohli odniesť tam svoje vlastné.“

Nasledujúce odstavce sú zložené z prvých príspevkov ku diskusii v deň po zverejní (v zátvorke je internetové meno diskutujúceho).

Začať svoju „ešte-sa-len-rozhodujem“ prezidentskú kampaň liberálneho demokrata šliapnutím do takéhoto ukážkového lajna, to sa tak často nevidí … Výborne, pán Korčok, poučné to bolo. Cítim, že na rade je ďalší uchádzač o post prezidenta (Du bist was du isst)

Oportunizmus a pokrytectvo sú jedny z najodpornejších ľudských vlastností rozšírené najmä pri druhu politicus vulgaris. A potom aj v rámci tohto druhu niektorí jedinci vysoko prevyšujú ostatných. Nevadia mi politici, ktorí majú úplne opačný, hlúpy, alebo čudný názor. Vadia mi takéto meňavky, ktoré za prázdnymi floskulami o hodnotách, liberalizme a demokracii skrývajú svoju malú čiernu ubolenú dušičku. (Mates)

Nejdem obhajovať Korčoka, ale vôľa ľudu je vôľou väčšiny a stačí si spomenúť na Sokrata. Ale platí, ak to ľud chce, nech to dostane. A dôsledky znáša opäť ľud. A ľud vždy niekto ovplyvňuje, lebo tak to bolo vždy a aj bude. A ten niekto nemá často čisté úmysly Aj v starom Grécku, aj dnes hocikde na svete. To je daň za demokraciu. (Jean Baptiste)

Korčok popierajú samotnú podstatu demokracie. Tu je vidno zmysel tzv. liberálnej demokracie. (bogomil) Výstižne, vystihuje aroganciu našich elít, úplne odtrhnutých od bežných ľudí aj od života (Knieža Myškin)

Čitatelia internetu odhalili charakter Korčoka. D... hlava so skvelou výrečnosťou, navyše s praxou na SK ambasáde v USA, je zla kombinácia, pre Slovensko. (ivan58)

Korčokova pýcha a arogancia najhrubšieho zrna, to je jedna z vecí, ktoré sa snažia demokraciu potlačiť … (jarobasa)

Jeden prispievateľ v hodnotení Korčoka zložil pre neho básničku. Tu treba pripomenúť, že čo tvoria básnici, ktorí sú vedení nie múdrosťou, ale akýmsi prirodzeným nadaním a božským nadšením ako proroci a veštci; lebo aj tí povedia veľa krásneho, ale nie sú si vedomí zmyslu svojich slov.

Niečo takéto je podstatou “tvorby“ Korčoka. Zdá sa, že čo sa deje básnikom je u Korčoka stála pracovná metóda. Zároveň sa dá spozorovať, že kvôli básnickým podnetom, že zo všetkých ľudí sú najmúdrejší aj v iných veciach. Asi si mysli, že je nový liberálny Sokrates, ale v skutočnosti možno ľudovo povedať, čo sa babe chcelo, to sa babe snilo.

Konečne, už všetci vieme,

kto je u nás elita.

Bohorovnosť tohto pána
povedala nám to rovno.

Elita sú vraj tí,
čo pre nich je občan
nula a pomýlené
hlúpe *ovno.

Autor: boris.siroky-1640