Aby sme urobili poriadok vo svete, musíme najprv urobiť poriadok v národe, aby sme urobili poriadok v národe, musíme najprv urobiť poriadok v rodine; aby sme urobili poriadok v rodine, musíme najprv rozvíjať svoj osobný život, musíme urobiť poriadok vo svojom srdci   

Konfucius

Na poslednom zasadaní EU sa prerokovala nove koncepcia s nakladaním s migráciou v členských krajín. Po dlhej rozprave členské štáty neprišli k zhode. Na prijatie uznesenia musela byť zhoda 27 členských štátov EU. Dôvodom neschválenia bolo veta Maďarska a Poľska. Kde bolo Slovensko? Čo to naznačil prednedávnom minister vnútra I.Šimko, ktorí na minulom zasadaní zdržal z dôvodu, že nemá mandát. A propo, že by premiér Ódor hlasoval ZA ?

Miguel Canel, kubánsky prezident vyhlásil, že opustenie od amerického dolára oslobodí rozvojové krajiny od hegemónie Washingtonu. Status dolára ako svetovej  rezervnej meny umožňuje USA vykonávať „agresívnu hegemonickú politiku budovania múrov, represívnych sankcii, vydierania, agresie a ohovárania“. Pokračoval, blok rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS „predstavuje skvelú alternatívu pre ekonomickú integráciu, najmä pre rozvojové krajiny“. BRICS zasadá 21.8. v Juhoafrickej republike.

EU postupne zakáže vykurovanie zemným plynom v domácnostiach. Najprv v novostavbách, neskôr všade. Ešte predtým príde zákaz pre predaj plynových kotlov. Cieľom bude, aby EU dosiahla uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Pozor na progresívnych expertov na MF SR, ktorí pretavili svoje „sny“ na realitu, ktorí vrazili klin medzi 1,3 mio seniorov klin na rozrušenie ich duševnej hygieny. Prišli s nevydarenou odvahou, ako ušetriť 593 mio € (06 %H DP) verejných peňazí. Navrhujú zrušiť 13.dôchodok, zníženie príspevok pri narodení dieťaťa, skrátenie rodičovskej dávky  na dva roky. Ďalej zníženie veku nároku na prídavky na dieťa a zrušenie hypoték pre mladých.

K týmto „duchovným“ exotom treba priradiť koristnícky „dzurindizmus“ na zavedenie reverzných hypoték. Je to systém, ktorý umožni seniorovi uzavrieť s bankou dohodu, že svoj byt premení na peniaze, do konca života ho môže užívať, môže zostať až do smrti. Tomu sa povie, že trh bohatých to „všetko“ vyrieši.

Tu sa ukazuje generačné zmýšľanie. U nás je zvykové právo, dedko, babka odkazujú rodinný dom, chatu, majetok svojim deťom, vnúčatám, aby generačná kontinuita prenášala z generácie na generáciu. Z toho vyplýva, že banky budú naďalej bohatnúť, ľudia práce budú chudobnieť a stanú sa „tovarom“ pre banky. Tu sa ukazuje, že Dzurinda nestrácal čas „oddychu“. Svojim objavom obohatil ekonomiku o nové „nepoznané“, len aby si to aspoň niekto u nás všimne, možná že aspoň u Modrých.      

Mimovládky pred voľbami sa rozhodli pomôcť „sebe“ samým. Masívnou kampaňou chcú presvedčovať mladých, aby išli voliť. Do spoločného kotla chcú svojim dielom prispieť mimovládky ako sú Pontis, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Milana Šimečku, MEMO 98, Iniciatíva Inakosť, Za slušné Slovensko a ďalšie.

V skutočnosti chcú vylepšiť výsledok proamerických, provojnových a prozápadných slovenských strán. Do kampane sa zapojí vyše 200 celebrít ako sú Radičová, Handzuš, Ostrihoňová ...

Zámerom ovplyvniť voľby aj poštou zo zahraničia. Omnoho lepšie by bolo, keby tieto „nátlakové“ zoskupenia nečakali na voľby, ale aktívne by sa prihlásili do volieb (24 ) a uchádzali o priazeň voličov s cieľom byť vo vláde a určovať smerovanie Slovenska, čo by bolo mravne a čisté.

Je pohodlnejšie obchádzať volebný zákon z jeho limitom na kampaň a metódou koloniálneho pokusu cudzími peniazmi politicky ovplyvňovať voľby.

Tu pomôže jediná rada, aby občan volič si vedel vytipovať 2-3 strany na začiatok, a z nich si vybrať tie časti, s ktorými sa stotožňuje a k voľbám pristupovať s jedinou stranou. To je cesta ako volebných „dobrodruhov“ vylúčiť z hlasovania. Voľby sú o Slovensku a slovenských stranách. Začína sa masívny útok mimovládok na slovenskú štátnosť.    

Nie jednému bolo „teplo“, ak sa dočítal, že americky klimatológovia prišli s objavom že 9.7.2023 bol najteplejší deň v histórii Zeme. Priemerná teplota presiahla 17o Celzia. U nás na severe v to ráno teplota 7-80 C. Je záhadou, ako americkí vedci prišli k tomuto objavu? Asi aj oni sú už pod klimatickou „papučou“, že ak sa spomenie globálne otepľovanie, musí byť predsa teplo, teplejšie, najteplejšie ...  

Zelenskyj sa pred kamerami hádal o vojne verejne s prezidentom Bulharska R.Radevom o vojenskej pomoci Ukrajine, pričom ho kritizoval za jeho proruský postoj. Referuje o tom web Politico. Počas stretnutia ukrajinskej a bulharskej delegácie Radev povedal, že „vojenské riešenie“ vojny na Ukrajine neexistuje a „čoraz viac zbraní problém nevyrieši“. „Bože, nedovoľ, aby sa vám prihodila nejaká tragédia a museli by ste byť na mojom mieste,“ odpovedal Zelenskyj a dodal „máte právo nepodporovať pomoc Ukrajine. Ale naozaj by som bol rád, keby ste ma správne pochopili,“.

Pekárne Penam dostali od Slovenského antimonopolného úradu pokutu za to, že v Bratislave a Žiline tajne prikúpili pekárne a to aj napriek predchádzajúcemu zákazu.     

Verejnosť v Čechách sa čuduje, že prezidentské vládne lietadlo Fialova vláda požičala, ukrajinskému prezidentovi, ktorý s ním niekoľko dní lietalo po Európe. Bolo to správne rozhodnutie?

Neprekročila sa hranica horlivosti prehĺbiť ukrajinskú angažovanosť? Aj keď niektorí politici hovoria o opaku, že nie sme vo vojne, opak je pravdou. Nebezpečne tu zostáva, že vo vojne sme o ďalší krok bližšie.

Možno to kompetentní, ktorí povolili let nemuseli vedieť, že Zelenskyj vzal pri ceste z Turecka na palubu lietadla päť ukrajinských „vymenených“ plukovníkov a leteli s nimi do Kyjeva, môže byť pre Rusko považované ako nepriateľský čin. Takáto horlivosť aj pre nás môže byť poučná. Prečo Česko aj my nie sme schopní poučiť sa Maďarskom a Bulharskom? Prečo namiesto horlivosti neprotestujeme proti dodávkam kazetovej munície na Ukrajinu, ak 120 krajín podpísala dohovor k nim?

Obchodom padajú tržby Na Slovensku sa v marci medziročne prepadli o šesť percent, bol to desiaty najväčší pokles v EÚ. Maloobchodné tržby v eurozóne boli po očistení o infláciu v marci medziročne nižšie o 3,8 %, v celej EÚ sa pokles prehĺbil na 4,1 %. Prepad je dôsledkom zbytočných lockdownov a spôsobenou infláciou, ktoré spôsobila ekonomický pád a zníženie životnej úrovne obyvateľov. Tu sa tlačí do popredia „zlyhanie“ vlády, ktorá neriešila a nepočúvala opozíciu, aby sa zaoberala poklesom cien na úkor vyzbrojovania Ukrajiny (nezamieňať s humanitárnou pomocou).

Rodos ukázal mnohé o súčasnom svete. Včera ešte pohoda a na druhý deň „spokojní“ dovolenkári bojovali o život. Žiadali od CK zabezpečiť náhradný prinajmenšom grécky štandard. Grécki hotelieri majú náhradné ubytovanie leda na kapacitu jedného expedičného lietadla. . 

Otázka znie, kto dovolenkárov vyslal na Rodos? Štát? Nie je to ich dobrovoľne rozhodnutie, ktoré nie je narokovateľné, aby to štát zabezpečoval iba preto, že rodičia dobrovoľne rozhodli, že oni a ich deti sú na dovolenke v zahraničí? 

Podobná situácia s odvozom dovolenkárov v čase pandémie K19 odhalila, že  dovolenka spojená s „návykom“ narokovateľnosti a nepokorou dovolenkárov nemá medze.

Kosovo je stále činné Náš západný sused sa rozhodol vyslať do Kosova, ešte v súčasnosti do politicky nestabilného a sporného štátu na území bývalej Juhoslávie svojho prvého veľvyslanca. Pozoruhodné je, že toto politické rozhodnutie neurobili bývalí prezidenti Klaus alebo Zeman. Preto „musel“ to urobiť až prezident Pavel?

Ottawa Senators mužstvo NHL podpísalo jednoročnú zmluvu s ruským hokejistom V.Tarasenkom. Tu sa ukazuje, že my (horlivci) sa dívame na niektorých slovenských hokejistov, ktorí majú zmluvy z KHL ako ľudské „nedonesené čuda. Čuduj sa svete, do NHL s hokejovou noblesou stále príjmu kvalitného hokejistu aj ruského. NHL dokazuje pre nich hokejový trh je stavaný na kvalite a nie na politike ako u nás.