Prvé obete každej vojny je pravda

 (Ján Rafaj)

Svet kedysi riadili múdri ľudia. Bolo to brutálne. Múdri nútili hlúpych, aby sa učili. Pre hlúpych to bolo ťažké. Teraz svet riadia hlúpi ľudia. Je to spravodlivé, pretože hlúpych je oveľa viac. Teraz sa tí múdri učia hovoriť  tak, aby im tí hlúpi rozumeli. Ak hlúpi niečomu nerozumejú, je to problém múdrych. Kedysi to boli tí hlúpi, ktorí trpeli. Teraz trpia múdri. Utrpenie sa zmenšuje, pretože chytrých je čoraz menej.  Takto vnímal svet Michail Žvanecký, nestor odeskej satiry.    

 

Politici sa boja občanov? Ak ma byť SNP spomienka všetkých, potom sa nemôže stať, aby najvyšší ústavný činitelia sa separovali od ľudí, usporiadali si „svoj“ akt vďaky pre seba. Terajšia koalícia, aj keď sa cíti už „slobodná“ (zdupkala, už nie je koaličná ale opozičná), máme vládu progresivistov. Treba pripomenúť, že minulosť sa nedá vyprať, ona bude na „večné časy“. Oni prišli k poznaniu, že urobili chyby a jej koniec sa blíži?

Pripomenutie si obeti volynského masakru Prezidenti V.Zelenskyj a A.Duda sa stretli v západoukrajinskom meste Luck a spoločne navštívili Katedrálny kostol sv.Petra a Pavla pri príležitosti uctenia si pamiatok obeti druhej svetovej vojny. Obaja prezidenti si spoločne pripomenuli obete volynského masakru. Poľskí civilisti boli brutálne zavraždení ukrajinskými nacistami  banderovcami a krvilačnými komplicmi nemeckých fašistov.

Poznámka: Volynský masaker je označovaný pre masové vraždy páchané v období od februára 1943 do februára 1944 v oblasti historickej krajiny Volyne, vtedy spadajúcej do nacistického Nemeckom okupovaného územia predvojnového Poľska, dnes západnej časti Ukrajiny. Tieto zločiny boli naplánované a spáchane ukrajinskými nacionalistami.

Banky u nás majú rekordný zisk. Bránia sa, že sú pod priemerom okolitých krajín, na slovenskom trhu bohatli najmä vďaka drahým hypotékam. A treba povedať, že za prvý polrok tohto roka išlo v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami o skutočne mimoriadne číslo. Zisk 25 bánk podľa aktuálnych údajov Národnej banky Slovenska (NBS) dosahuje viac ako 564 miliónov €. Naposledy porovnateľne vysoký zisk dosiahli v roku 2011 – vtedy to bolo 431 miliónov €.

Tému nadmerného zisku otvoril R.Fico. Chce, aby sa banky s vysokým ziskom „podelili“ a navrhol k tomu zorganizovať niečo ako okrúhly stôl. Dá sa očakávať, že banky jeho uvažovanie zdieľať nebudú. Podľa Slovenskej bankovej asociácie (SBA), ktorá o výške zisku informovala koncom júla, zisk mimoriadny nie je – je to názor na názor. Dokonca ho v porovnaní s okolitými krajinami označili za podpriemerne.                      

Leynová dostala Rusko na „kolena“ Najväčšia ruská banka Sberbank oznámila za 2.kvartal rekordný zisk, ktorý prekonal v prepočte 4 mld $. Zároveň zlepšila odhad vývoja ruskej ekonomiky v tomto roku.   

Ostrov Rodos mal byť po finančnej krízy 2008 a 2009, po K19 ako aj veľkého počtu migrantov na ostrove tento rok pre cestovný ruch konsolidačný. Ekonomika pre domácich na ostrove je postavená na cestovnom ruchu a službách. Stal sa opak. „Brutálne ohne“ ohrozovali život na ostrove. V minulom roku na miestnom letisku Diagoras  bolo odbavených 5,2 mio zahraničných turistov a za prvý polrok tohto roku iba 1,8 mio osôb. Ohňový Armagedon na Rodose nachytal ostrovné „továrne“ na oddych, že pre krízové situácie nemajú miestne orgány spracované krízové plány včítane evakuácii. V súčasnosti mnohí turisti boli vydesení, že „spali“ ako turisti či skauti pod holým nebom. Pripomeňme si kauzu ako nás EU kárala, že nemáme zabezpečenú 90 km hranicu s Ukrajinou. My máme „chudobnú“ hranicu a krajiny pri Stredozemnom mori majú zlatý „dážď“ a nemajú ostrovnú agendu v poriadku. Je dobré, že „ďaleké“ neostrovné Slovensko poskytlo ťažko skúšanému Grécku humanitárnu pomoc.          

Paradox v súvislostiach nedávno nás média informovali, že za 20 rokov nášho členstva v EU na občana a mesiac pripadlo 20 €. Poukaze na voľný trh, voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb, ako aj zvyšujúca životná úroveň, že sú pozitíva vďaka EU.

Aj napriek tomu nepociťujeme dobiehanie západných krajín EU, do konca v posledných 2-3 rokoch sa nožnice prehlbujú v neprospech Slovenska. Po 20 rokoch „úspechov“ sme spadli na dno krajín EU, jedine sme bodovali, že za nami zostalo Bulharsko. Tu občan môže si položiť otázku, či EU vo svojej súčasnej politike je prínosom pre východne krajiny EU? Ak k tomu pripočítame „hroznú“ politiku EU – migráciu, kde sa pripravuje uvalenie finančnej pokuty za každého migranta, ktorého neprijmeme, vtedy sa slzy tlačia nie do oči ale na jazyk. Zdá sa, že pre našich politikov (od 2020) platí, že je našou tragédiou, že sa snažia robiť rozhodnutia, za ktoré sa im „tlieska“ ťažko a stiesnené ... a Schuman sa obracia v hrobe.

Fialova vláda zakázala štart ruským a bieloruským športovcom na českom území, ktorí  boli na ceste na turnaj Prague Open. Ako prvá vrátená z ruzynského letiska ruská tenistka A. Pavljučenkovová (ktorá vojnu na Ukrajine naopak odvážne odsúdila, ale zato si ešte nezaobstarala iný ako ruský pas), ironicky sa vyjadrila na odkaz tenistky jej českým súperkám „Uvidíme sa v Cincinnati a na US Open“. Oficiálna reakcia medzinárodnej tenisovej organizácie WTA so sídlom na Floride: „Pravidla WTA stanovujú, že všetky hračky musí byť umožnená súťažiť na okruhu WTA iba na základe zásluh, bez diskriminácie.“

Orbán otvorene vo svojom prejave na stretnutí s krajanmi v rumunskom Sedmihradsku povedal „Federalisti zaútočili na V4. Výsledok vidíme všetci, Česi k ním v podstate neprešli, Slovensko sa potáca, iba Poliaci a Maďari sa držia“. Pritom pred V4 stoja zásadne problémy, neobmedená masová migrácia, zelené nezmysly, gendorové šialenstvo, to všetko stojí pred V4 ako hradba rozumu. 

Ich vyriešenie nemá dosah iba na V4, môže určiť zásadnú cestu novej EU, tak ako Phoenix vstal „z popola,, EU dajú krídla nádeje, aby sme si obnovili myšlienky, ktoré  dal Európe jej zakladateľ R.Schuman.

Je to náhoda, že Niger je štvrtou krajinou Sahelu? Dňa 26.7.2023 bol vyhlásený štátny prevrat. Okamžite ho odsúdilo Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov, Africká únia a Európska únia. Francúzsko ale aj Spojené štáty americké, ktoré majú v Nigeri vojenské základne. Prevrat v Nigeri nasleduje po podobných prevratoch v Mali (august 2020 a máj 2021), Burkine Faso (január 2022 a september 2022) a Guinei (september 2021). Všetky tieto prevraty viedli vojenskí dôstojníci rozhnevaní prítomnosťou francúzskych a amerických jednotiek a neustálou hospodárskou krízou spôsobovanou ich krajinám. Tento región Afriky/Sahel čelil kaskáde kríz: vysychanie pôdy v dôsledku klimatickej katastrofy, rast islamskej militantnosti v dôsledku vojny NATO v Líbyi v roku 2011, posilňovanie sietí pašovania zbraní, ľudí a drog cez púšť, privlastňovanie prírodných zdrojov – vrátane uránu a zlata – západnými spoločnosťami, ktoré za toto bohatstvo jednoducho adekvátne nezaplatili a „zabarikádovanie“ západných vojenských síl prostredníctvom výstavby základní a beztrestného fungovania týchto armád.

Jadrom „korupcie“ je takzvaný „spoločný podnik“ medzi Nigerom a Francúzskom.  Je zarážajúce, že 85 % Somaïru vlastní francúzska komisia pre atómovú energiu a spolu s dvoma francúzskymi spoločnosťami, zatiaľ čo nigerská vláda vlastní len 15 percent. Niger produkuje viac ako 5 % svetového uránu, ale jeho urán je vysokokvalitný.

Francúzsko prestalo používať frank v roku 2002, keď prešlo na systém eura. Štrnásť bývalých francúzskych kolónií však naďalej využívalo Communauté Financiére Africaine (CFA), čo poskytuje Francúzsku obrovské výhody.

Na Kysuciach 9.8.2023 v Starej a Novej Bystrici slávil sväte omše biskup diecézy v Pensylvánii v USA biskup Larry J.Kulick.Je vnukom slovenských imigrantov, ktorí prišli do USA za pracou. Mons. Larry J.Kulick bol vysvätený za biskupa 11.2.2021. Jeho biskupský erb zdobí slovenský štátny znak a klasy obilia, ktoré odkazujú na rodnú obec Novú Bystricu.    

Väčšina obyvateľov USA nesúhlasí s ďalšou finančnou pomocou Ukrajine. Ukázali to výsledky prieskumu inštitútu SSRS pre televíziu CNN. Kongresmani by nemali súhlasiť s ďalšími financiami na podporu Ukrajiny v súvislosti s aktuálnym vojenským konfliktom na jej území podľa 55 % Američanov. Celkovo 51 % Američanov sa domnieva, že USA jej už dostatočne pomohli, podľa 48 % by mali urobiť viac. Pri  konkrétnom druhu pomoci má väčšiu podporu Američanov získavanie spravodajských informácií (63 %) a vojenský výcvik (53 %) než poskytovanie zbraní (43 %) či účasť amerických jednotiek v bojových operáciách (17 %). Postup prezidenta Spojených štátov amerických Joea Bidena v prípade vojny na Ukrajine schvaľuje 45 % obyvateľov USA a 43 % súhlasí s tým, ako pristupuje k vzťahom s Ruskou federáciou.