Telefónne číslo 159 mestských polícii bolo do teraz zaradené  medzi tiesňové volania, tak ako linky záchranného integrovaného systému 112 a štátnej polície 158 To znamenalo, že boli bezplatné.

Na základe rozhodnutia  Telekomunikačného úradu SR číslo mestskej polície bolo vyňaté zo zoznamu tiesňových volaní pre pevné linky. V praxi to bude znamenať, že za každú pre volanú minútu si Slovak Telekom bude účtovať 0,075 € (2,26 Sk s DPH) !!!  Mobilný operátori zatiaľ budú volanie na 159 poskytovať zadarmo.
Porovnávať Policajný zbor a mestské polície sa nedá, lebo každá zložka má svoje neoddeliteľné kompetencie zo zákona vyplývajúce z potrieb štátu. Ale ak jedna zložka je bezdôvodne zvýhodnená pred druhou, neutrpia s tým polície, ale my všetci, že kvalita verejného poriadku sa zhorší. Asi kompetentným uniklo, že sa tu jedná o jeden jednotný verejný priestor.   

Nechce sa mi veriť, že k takémuto rozhodnutiu mohlo padnúť za zeleným stolom. Kompetentní buď nemali dostatok informácii a rozhodovali bez znalosti vedieť „čítať“ každodenný život bežných občanov v mestách a obciach, alebo to boli iné dôvody?  

Obyvatelia budú volať na štátnu políciu na čísla 158. Informácie k mestskej polícii sa dostanú k nim neskoršie, a ešte k tomu zbytočne zahltia linky z centrály 158 smerom na mestkú políciu.

Starší ľudia majúci nedôveru k mobilom, sú vlastníci telefónov na pevnú linku a vlastne Slovak Telecom vo svojej neomylnosti trestá práve tých, pre ktorých by mal byť ústretovejší. V prieskumoch úloha starších ľudí pri udržiavaní verejného poriadku je vysoká, lebo sú doma, pozorujú a chcú byť nápomocní pre svoje okolie.  

Bezpečnosť dlhodobo figuruje na prvých miestach prieskumov. Potreba bezpečnosti, to je potreba istoty, ochrana poriadku ako práva, v neposlednej miere aj oslobodenie od strachu báť sa. Práve pre väčšinu seniorov  má bezpečnosť do slova životnú istotu.

Jediným vysvetlením zostáva, že zadávateľ zmeny Telekomunikačný úrad SR mal dôvod, aby za takto získane peniaze z volaní na 159 „zachránil“ Slovak Telecom?

Ak už pochybil úrad, čo na to štát? Súhlasí s takýmto rozhodnutím? Nebude aj on týmto rozhodnutím nepriamo zodpovedný za zhoršenie verejného poriadku v našich mestách a obciach?  Leda iba vtedy nie, ak 159 je zbytočná? Ale kompetentní veľmi dobre si uvedomujú (nie na citovanom úrade) význam a úlohu, ktoré majú mestské a obecné polície pri udržiavaní verejného poriadku.