Generálny vikár  žilinskej diecézy Ladislav Stromček skončil vo svojej funkcii. Po dlhoročnej práci v najmladšej diecéze zamieril do Čadce, kde od 1. júla prevzal farnosť a vedenie čadčianskeho dekanátu. Nové pôsobisko je vyústením jeho túžby vrátiť sa medzi ľudí. Ako sám hovorí, už dlhší čas  túžil po službe v malej farnosti, jeho želaniu mu žilinský biskup Tomáš Galis nakoniec  vyhovel. Z vytúženej malej dedinky je ale okresné mesto, z farnosti – dekanát.

Čo pre Vás znamená stať sa opäť  farárom?

Je to príležitosť byť  opäť  s ľuďmi. Celý život som pracoval v prostredí s mladými a veľmi mi tento kontakt chýbal. Preto som sa aj pýtal do farnosti, prosil som pána biskupa niekoľko rokov.

V čom bola iná - zaujímavá práca generálneho vikára?

V novej Žilinskej diecéze bolo potrebné rozbehnúť  základné funkcie. Je to iný typ práce, veľa administratívy, riešenie problémov, ktoré život prináša. Celkovo som vnímal, že som ďalej od ľudí, než som si želal. Zosilnievala vo mne túžba ísť  naspäť.

Čaká  Vás práca v Čadci. Aké stoja pred Vami výzvy?

To, čo je kľúčové a prvoradé, aby som mal rád miestnych farníkov. To je moja úloha. Nadviazať kontakty s nimi, spoznať sa vzájomne.  Kysuce sa považujú za oblasť  s tradičnou nábožnosťou, človek keď je doma na dedine, tak ide do kostola,  keď sa odsťahuje do mesta,  už zas nejde a keď sa zasa vráti k babke na dedinu  - zas ide do kostola. Badať tu  “zvykovosť.“

Veľmi silno zároveň vnímam, že na Kysuciach mnohí nemajú prácu, musia veľa cestovať a to poznačuje mnohé rodiny. A práve tam by mohla cirkev zohrať dôležitú úlohu. Dopĺňať komunitný  rozmer života.

Prichádzate s novinkami vo farnosti, chystáte sa na nejaké zmeny?

Je dobrým zvykom a zásadou, že nový farár by sa mal na začiatku najprv rozhliadnuť  a nemal by hneď veci prevracať.  V Čadci by sme ale potrebovali vybudovať pastoračné centrum, aby sa mohol komunitný život rozvíjať ďalej. To je výzva!

Pôsobí to tak, že sa tešíte na prácu vo farnosti!

Určite.  Svedčí o tom aj to, že som sa pýtal od pána biskupa ísť medzi ľudí.  Skôr som prosil o malú farnosť, malú dedinku, ale pán biskup rozhodol takto aj preto, že náhle zomrel pán dekan a bolo treba veci riešiť.

Je niečo, pred čím máte rešpekt v kontexte s Vašim novým pôsobiskom?

Zatiaľ o niečom takom neviem. Tie prvé dojmy sú veľmi dobré a vnímam od ľudí  prijatie, pozitívne reakcie, odozvy. Vonkajšie veci sa nemenia, máme dvoch kaplánov, ktorí veľmi dobre poznajú terén, ostávajú vo farnosti a ja sa budem od nich učiť.

Dozvedel som sa, že Čadca má 78 „pľacov“, rôznych osád, kde treba chodiť ku chorým. Všade sa v zime nie vždy dá dostať, treba ísť pešo ku chalúpkam na kopcoch. V tom bude táto služba trochu špecifická. Systém je ale zabehnutý, takže nemám dôvod niečo extra meniť, skôr pokračovať v práci. Ale opakujem, ako kľúčové vidím nadviazať vzťahy s miestnymi ľuďmi a mať ich rád.

www.mestocadca.sk 14. 07. 2016