Okolie Čadce skrýva množstvo tradičných osád. Ich krásu chce zviditeľniť vynovený turistický chodník.

Desať kilometrov dlhá trasa od Husárika po Kyčeru je vozová cesta, ktorá nie je síce mnohým  Čadčanom neznáma, napriek tomu je stále málo využívaná na pravidelný oddych a rekreáciu. Okrem toho, že vedie cez  upokojujúce tiché prostredie lesa a zelene, skrýva v sebe tajomstvá – osady, ktoré už mnohí Čadčania ani nepoznajú.

Vedenie mesta sa rozhodlo ponúknuť občanom možnosť objaviť nádheru tohto blízkeho okolia, dať im možnosť spoznať ďalšie zákutia na relax. Ivorovci, Burdovci, U Grieči, Ploštiny, Janšovci, U Mikuláša... to sú len niektoré z usadlostí, ktoré sa nachádzajú na trase budúceho turistického okruhu. Ten vzniká aj vďaka mestu Čadca. Každá z oblastí ponúkne návštevníkom niečo zaujímavé a pekné. Zažijeme atmosféru tradičnej agrofarmy, pokocháme sa zaujímavými vyhliadkami a panorámami, nájdeme tu kaplnky, zvonicu, úle, včelíny či horské studničky. Na trase turisti objavia prvky stále žijúcej ľudovej architektúry a stopy tradičného života kysuckých osád.

Budovanie chodníka otvorili spoločne s turistami rezbári a pivári

V priestoroch Husárika sa nedávno na vydarenej akcii pod názvom Nad Čadcou stretli spoločne majstri rezbári, sládkovia z malých pivovarov a turisti. Vládla víkendová pohoda, čapovalo sa výberové pivo, remeselníci z Čiech, Slovenska a Poľska symbolicky vykresali z topoľa lavičky. Tie by sa mali po ošetrení v priebehu mesiaca objaviť na niektorých miestach  z desaťkilometrového úseku.

Trasu novej rekreačno-oddychovej zóny plánuje mesto riadne označiť orientačnými tabuľami. Úsekom, prejdú bicyklisti, peší a terénne vozidlá. Na ceste sa len miestami stretnú s miernymi stúpaniami. (www.mestocadca.sk)