Na Kysuciach teploty za posledné dni klesali pod -20 °C, v noci sa približovali až k mínus tridsiatim. Takéto počasie znekvalitňuje život nielen vodičom áut, ktorí majú problém ráno naštartovať, ale ja na mnohých pracoviskách, kde sa výrazne zhoršili podmienky k práci.

V hale na triedenie separovaných komodít v Čadci pracuje do 10 pracovníkov.  V priestoroch sa nekúri, v miestnosti sú teploty ako v exteriéry. Každý deň tam zamestnanci prijímajú tony odpadu pripravené na triedenie. Do haly zvážajú odpad z celých Kysúc – plasty, papier, sklo – triedený separovaný zber. To všetko treba správne  spracovať.

Náročné podmienky sa snažili zmierniť

Pri teplotách, ktoré dorazili na Kysuce za posledné dva týždne, pracovníci v hale už nemajú korektné pracovné podmienky, ktoré by im zabezpečovali ochranu zdravia a bezpečnosti garantovanú zákonom. Podľa šéfa Mestského podniku v Čadci Petra Lariša, museli pristúpiť k určitým korekciám v pracovnom režime. „Okrem toho, že zamestnanci i musia mať stále k dispozícii horúci čaj, každú hodinu majú možnosť, ba povinnosť, ísť sa zohriať do vyhriateho priestoru, blízkej unimobunky. Počas niektorých dní sme dokonca nariadili, aby zostali doma. Teploty boli príliš nízke, podmienky k práci neznesiteľné, “ dodal Peter Lariš.

Problémy aj na s technikou na cestách

Počasie komplikuje výkony aj  ďalším pracovníkom. Pri údržbe ciest kolabujú niektoré stroje. Nafta mrzne, z posypového materiálu sa tvoria guče, ktoré treba najskôr drviť, a až potom je možné ho použiť.  Rovnako soľ stráca pri nízkych teplotách svoje vlastnosti a charakter a nedá sa správne pri zimnej údržbe využiť.

Predpoveď počasia sľubuje na najbližšie dni zlepšenie, napriek tomu sa  zrejme náročným mrazivým dňom nejaký čas ešte nevyhneme.

Publikované: 18.01.2017 www.mestocadca.sk