Slovenský prezident Andrej Kiska vystúpil 19.9.2017 v rámci všeobecnej rozpravy 72. zasadnutia Valného zhromaždenia (VZ) OSN, ktorému predsedá Miroslav Lajčák. Vo svojom prejave sa okrem klimatickej zmeny a úlohy OSN venoval i otázke bezpečnosti, vyzval Severnú Kóreu, aby ukončila rozvoj zbraní hromadného ničenia, Rusko označil za agresívneho suseda, vyzval k empatii voči migrantom a k boju proti extrémizmu.

“Dôrazne vyzývam severokórejský režim, aby ukončil svoj rozvoj zbraní hromadného ničenia a vrátil sa na cestu dialógu a budovania mieru na Kórejskom polostrove” odkázal slovenský prezident. Reagoval tak na skúšky rakiet, ktoré v posledných týždňoch prispeli k výraznej eskalácii napätia v medzinárodných vzťahoch.

Rusko ako agresívny sused

Podľa Kisku sme v súčasnosti svedkami krátkozrakých záujmov postavených na šírení nestability, ktoré oslabujú kolektívne úsilie o zaistenie mieru a bezpečnosti. Výnimkou nie je ani Európa. “Ukrajina, Gruzínsko alebo Moldavsko, všetci poznajú cenu mieru. Všetci si dobre uvedomujú, že ich suverenitu podkopáva agresívny sused. Sused, ktorý si myslí, že sa pravidlá na neho nevzťahujú,” konštatoval.

Migranti potrebujú našu empatiu a lídri musia riešiť bigotnosť, nacionalizmus a extrémizmus

Slovenský prezident okrem toho štátnikom veľmi dôrazne pripomenul, že sú zodpovední za osud migrantov, ktorí utekajú pred biedou a hrôzami vojen.

“Naše odhodlanie konať je často poslednou nádejou týchto ľudí” konštatoval.

“Založili sme mnoho užitočných inštitúcií, aby sme pokročili v tomto úsilí. Avšak sme svedkami najväčšej krízy vysťahovalectva od čias druhej svetovej vojny” upozorňuje prezident.

Lídrom už nepripomínal hrôzostrašné čísla počtu utečencov. “Počúvame ich tak často, že niekedy zabúdame na to, že nejde o hru. Ako nám pápež František pripomenul, migranti a utečenci nie sú pešiakmi na šachovnici ľudstva. Sú deťmi, otcami, matkami, skutočnými mužmi a ženami” uviedol.

Podľa jeho slov každé politické nedorozumenie a chyba pri hľadaní riešení spôsobuje viac ľudí bez strechy nad hlavou, viac odtrhnutých rodín, viac hladných detí so zúfalými rodičmi, ktorí sa na ne musia pozerať bez možnosti im pomôcť.

“Aj keď máme odlišné pozície, skúsenosti, pohľady na vec, všetci musíme pochopiť, že utečenci potrebujú našu empatiu a pomoc” upozorňuje Kiska.

Existuje reálne nebezpečenstvo, o ktorom si mnohí z nás mysleli, že jeho rozšírenie už viac neuvidíme. Ide o nárast nacionalizmu, extrémizmu, rasizmu a bigotnosti v mnohých oblastiach sveta, zdôraznil.

“Som si istý, že lídri musia riešiť tieto nepriaznivé nálady v našich spoločnostiach. Pretože tieto nálady sú hlavným nepriateľom ľudstva, sú zodpovedné za najhoršie utrpenie a krvavý masaker v našej modernej histórii” povedal Andrej Kiska.

Bojovať proti klimatickým zmenám

Podľa neho však v súčasnosti existuje aj ďalšia veľká výzva – začíname cítiť negatívne dôsledky nášho konania pre životné prostredie. Ako príklad uviedol storočnú vodu opakujúcu sa s väčšou intenzitou, hurikány, ktoré udreli silnejšie ako kedykoľvek predtým, alebo ničivé suchá, ktoré nútia ľudí opustiť svoje domovy. “Tieto katastrofy nie sú varovaním pred budúcimi klimatickými zmenami. Tieto silné prírodné udalosti sú charakteristikami nového prostredia, v ktorom žijeme,” konštatoval.

Parížsku klimatickú dohodu, ktorá bola ratifikovaná v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ, je podľa Kisku možné chápať ako úsilie súčasnej generácie o zmiernenie následkov nášho vplyvu na životné prostredie.

“Žiadne peniaze, žiadne krátkodobé ekonomické záujmy by nemohli nahradiť nenapraviteľné škody, ak sa nám nepodarí konať spoločne a zmeniť naše nezodpovedné správanie. Cena takejto neznalosti bude oveľa vyššia ako tá, ktorú sme doteraz zaplatili,” uviedol, pričom zároveň potvrdil, že Slovensko vykoná všetky potrebné opatrenia na splnenie svojich záväzkov.

Kiska pripustil, že v súčasnosti existuje veľa naliehavých problémov, ktoré sa pri vytváraní OSN ani nepredpokladali. Bolo by však podľa neho naivné myslieť si, že práve s použitím rovnakých starých postupov môžeme riešiť všetky nové problémy. “Ako každá organizácia sa potrebujeme prispôsobiť,” uzavrel, pričom vyzval lídrov na zodpovednosť.