Nadpis je o originálnosti pri nečakaných zlatých medaily E.Ledeckej letí Českom. Je výpoveďou a zároveň zamyslením sa o jej proti systémovom príbehu, ktorý ide proti prúdu.

V Česku platí dane a nespolieha sa na štát, na rozdiel od väčšiny národa. V mladšom veku spolu s bratom mali obdobie, keď ich mama neposielala do školy, učila sa s nimi doma. Za podporí rodiny, za minimálnej podpory štátu nemusela zháňať dotácie, trénovala a cestovala na preteky. Nie raz jej „šplechli“ to otrepané „ona predsa na to ma“. Áno, otca ma speváka a skladateľa  J.Ledeckého, ktorý netrie biedu. To kľúčové je, že rodinné financie pochádzajú z jeho práce a sú riadne zdanené. Nedávno jej otec poodhalil tajomstvo, že v začiatkoch ho jedna športová sezóna dcéry stála aj tri milióny korún, jej brat, komiksový kreslič jej navrhol súťažnú kombinézu.

Tu sa vynára problém financovania športových talentov. Tí, ktorí skĺbia talent, majú financie a vytrvalosť môžu sa dostať na úroveň E.Ledeckej. Väčšina tých, ktorí aj by chceli, majú talent ale nemajú financie a tým nemôžu športovo rásť. Tu niekde sa pootvára trinásta komnata, kde tróni nespravodlivosť pri podpore talentov bez rozdielu či na to rodina má alebo trie chudobu.  

Rozdiel z pohľadu financovania niektorých vrcholových športovcov v Česku možno odpozorovať medzi E.Ledeckou a M.Sáblikovou alebo P.Kvitovou a zistenie je prekvapujúce.

Príprava M.Sáblikovej stojí ročne jej tím šesť miliónov korún. Ona zo šiestimi medailami z toho s troma zlatými je najúspešnejšia česká športovkyňa na ZOH v histórii Česka. Prezident jej dal vyznamenanie, národ je na ňu hrdý. Má to ale chybu krásy. Príspevok predstavuje iba dve tretiny jej ročného rozpočtu. Zbytok ide od sponzorov.

S nad sádzkou možno pripomenúť, že za peniaze, ktoré potrebuje M.Sábliková na rok by P.Kvitová nevzala do ruky ani raketu. Treba pripomenúť,  že ďalšia rýchlobrusiarka, nositeľka striebornej medaile K.Erbanová už štyri roky žije a trénuje v Holandsku a všetko si zháňa sama. 

E.Ledecká, ktorá má podporu u rodičoch, môže kráčať svojou cestou, nemusí sa uchádzať o priazeň, aby bola tam hore všímana. Jej hrozí iné nebezpečenstvo, že sa oddelí od davu, ktorý jej prevolával slávu. Dav v Česku si myslí, že ona patrí jemu, ale opak je pravdou. Ona nepatrí davu, ona je svoja.

Tu niekde sa vynára sociologický problém priemernosti a nadpriemernosti. Tu väčšinou ako inokedy si treba pripomenúť slova prof.literatúry Václava Černého, ktorý pomenoval niektoré nepekné javy českej povahy, ktoré môžu pri zobecnení platiť aj na Slovensku.

„Zamerať sa na ľud znamená i obmedziť sa na ľud a prispôsobiť sa mu. Jeho pravidlom a priemerom zostalo čecháčkovstvo. Niekedy práve v nevľúdnom vzťahu k naším veľkým ľuďom trčiacim nad priemer, sa náš národný život podobal spisknutiu podpriemernosti.

Spiknutie prostrednosti proti všetkému nadpriemernému je síce spoločným javom všetkých malých národov, ale v našom bolo vždy mocne zakorenená ľudovosť nášho vzdelanca, a tým bolo vždy nebezpečnejšie ako inde. Vedľa Čecha sa vždy u nás plazil a na Čecha číhal Čecháček, čomu sa hovorí čecháčkovstvo. Je to neuveriteľná zmes  intelektuálneho nedostatku a mravnej či charakterovej slabosti, s ktorou  je možné sa na svete stretnúť len v Čechách“.

To je nástraha pre ňu, pokiaľ sa podvolí tomu, čo po nej verejnosť bude chcieť vyžadovať. Preto Česko jej ďakuje, že svojim prístupom ukázala i na veci, ktorými sa Česi nechvália.

Nech je to výzva aj pre nás, aj my máme olympijských víťazov, A.Kuzminovu, ktorá sa vďaka talentu a tréningom dostala na vrchoľ absolútnej výkonnostnej špičky, až do reprezentácie Ruska a potom prišla k nám. Máme aj Hochschornerovcov, ktorí sú nositelia troch zlatých medaily, včera vynášaní do nebo a dnes zabudnutí a hodení na životné trápenie. 

E.Ledecká ukázala, že jej športový príbeh a jej postoje sú mimo stereotypov spoločnosti, je nezávislá od štátu, ale mala finančnú podporu od rodičov. 

Tento príbeh bol, je aj bude ojedinelý, symbolizuje vzorovú rodinu ako pevnú bunku štátu, je to príbeh vymykajúci sa každodennosti. V Čechách by dnes radi zabudli na ľudovú múdrosť, že jedna lastovička nerobí leto.

Otázkou je, prečo či trh urobil tých tam „hore“, ktorí netrú biedu a tých tam „dole“, kde stredná trieda  živorí, ktorá nemá šancu dopriať svojim deťom to, čo je dopriate tým hore? To je už iná téma, to je o zmysle kapitalizmu pre ľudí.

Podľa článku Reflex 9./2018