Plazivá strata zvrchovanosti a suverenity ustavične zasahuje južné Slovensko. Nielen názvy železničných staníc a obcí. To nestačí. Nielen školstvo a kultúra, financované a riadené zo zahraničia. Ani to už nestačí. Nielen podpora farmárov zo zahraničia za neprijateľných podmienok. Už aj etnické zásahy do oblasti športu. Akosi je toho priveľa na jeden slovenský región.

Maďarské investície do slovenského futbalu pokračujú. Podľa správ webu Borsod Online už niekoľko rokov plánuje maďarský prvoligový klub Diósgyőri VTK uskutočniť na Slovensku v najbližších rokoch obrovský projekt, ktorého výsledkom bude futbalová akadémia za 1,5 mld forintov, v prepočte asi 5 mio €. Klub na to dostal ešte vlani v lete dotáciu od maďarskej vlády vo výške necelých 10 mld forintov, ktoré má v pláne využiť na štyri projekty - jeden z nich má za cieľ vybudovať futbalovú akadémiu na južnom Slovensku. Voľba podľa všetkého padla na Rimavskú Sobotu. 

Prvý pohľad

Na prvý pohľad nie je to zlý zámer. Športovať mládeži treba. Zrejme aj preto na jeseň rimavskosobotskí mestskí poslanci schválili zmluvu o spolupráci s maďarským klubom DVTK Miškovec v zastúpení spoločnosťou Borsodsport  Invest Kft. Miškovec. Jej výsledkom  by malo byť vytvorenie Mestskej futbalovej akadémie (MFA) v Rimavskej Sobote. No už tu sa črtá niečo nekalé. Väčšinový podiel má mať maďarská strana. Ale - mesto Rimavská Sobota má na chod a činnosť prispievať každoročne 200 tisíc €  a maďarská strana - čudné - 160 tisíc €. Nie je to divné už len z ekonomického hľadiska?

Druhý pohľad

Ako vyplýva zo zápisu na rokovaní z 12.12.2018, futbalová akadémia bude rozvíjať len talenty maďarských detí, pričom aj komunikačným jazykom akadémie bude maďarský jazyk. Navyše, druhý konateľ spoločnosti (určený mestom) bude len formálnou osobou,  keďže celú rozhodovaciu právomoc bude vykonávať konateľ Mestskej futbalovej  akadémie určený maďarskou stranou. Na rokovaní v maďarskom Felesúte to oznámil Mihály Takács, poradca maďarského premiéra Orbána.

Tretí pohľad

„Podľa niektorých právnych názorov ide o zasahovanie do vnútroštátnych záležitosti Slovenskej republiky a využívanie právnych medzier, na ktoré SR nemá v súčasnosti pravdepodobne právny dosah. Má to logiku. Maďarsko opäť využíva medzeru v slovenských zákonoch na svoj prospech. Podľa dostupných informácii má byť futbalová akadémia iba pre maďarské deti s komunikačným maďarským jazykom s oficiálnym motívom podporiť maďarskú menšinu, čo je však zjavnou diskrimináciou detí s materinským slovenským jazykom. Výkon práv príslušníkov národnostných menšín nesmie viesť k diskriminácii ostatného obyvateľstva, uvádza článok 34 Ústavy SR. Ak tejto činnosti nezabránime, pravdepodobne nám tu vznikne ďalšie nebezpečné extrémistické a provokačné ložisko podľa vzoru futbalových zápasov s účasťou DAC Dunajská Streda,“ hovorí sa vo vyjadrení, ktoré Slovenským národným novinám poskytla Margaréta Vyšná, riaditeľka Strediska národnostných vzťahov Matice Slovenskej. Oslovili sme aj vedenie mesta Rimavská Sobota, to však na našu otázku nereagovalo.

Na záver

 „Maďarská vláda prostredníctvom svojich fondov (Fond Gábora Betlena), štátnych a súkromných nadácií (Teleki László alapítvány) a maďarských občianskych združení systematicky finančne a kompetenčné zasahuje  okrem športovej výchovy  v južných samosprávach aj do oblasti rekonštrukcií kultúrnych pamiatok na juhu štátu (rekonštrukcia Rákociho kaštieľa v Borši a ďalšie), nehovoriac o finančnej podpore  maďarsky hovoriacich podnikateľov, vytváraním maďarských agentúr pre rozvoj obchodu  na juhu Slovenskej republiky a tzv. spárovaní ponuky a dopytu podnikateľov  v „Karpatskej kotline“, budovaní mostov a nákladných kômp na hraničných riekach so Slovenskou republikou (všetky iniciované maďarskou menšinou alebo Maďarskom stopercentnou vizuálnou  dvojjazyčnosťou  (vyjadrenie splnomocnenca vlády SR pre ľudské práva  a národnostné menšiny 2018), materiálnym a finančným zvýhodňovaním žiakov maďarskej národnosti a menšinových škôl v Slovenskej republike.“  Aj to pripomenula pre SNN Margaréta Vyšná.

Zdroj: Slovenské národné noviny č.7-8/2019