(zamyslenie sa, či žijeme v rozprávke)

Rozprávky v sebe nesú čaro múdrosti, ktoré pracovitý ľud vypozoroval zo života. Jednou z nich je Andersenová rozprávka Cisárove nové šaty. Nech glosa spisovateľky Evy Fordinálovej je dôvodom zamyslieť sa na dnešný „oficiálny“ svet pokroku vo svojej falošnosti.

Perného definícia slniečkarov ma nabádala čoraz väčšmi uvedomovať si, že žijeme v rozprávke. Tej andersenovskej - Cisárove nové šaty. Takmer neuveriteľné paralely, ale, žiaľ skutočné. Iba aktéri majú iné pomenovanie. Prefíkaní, podvodní krajčíri aj v súčasnosti tkajú neviditeľnú látku z ničoho pred očami dvoranov, ktorí videli materiál iba ušami, a videli neviditeľné, aby neprišli o prácu na cisárovom dvore. 

Nekvalifikovaní krajčíri si tučne vegetujú z konšpiračných výmyslov niečoho, čo nie je, a z tohto fiktívneho produktu vopred ušijú zvieraciu kazajku z klamstiev na potenciálne  „vidiacich“, aby im pri odhaľovaní podvodov nikto neveril, a vedia aj „utkať“ taký materiál a ušiť z neho pre svojho platcu taký úžasný oblek, aký svet nevidel.

Skutočne nevidel, ale ohlúpnutý chválorečami zapochybuje o svojom zdravom rozume a radšej sa pretvaruje, že vidí, lebo kto napriek hlučnej reklame jedinečného materiálu 

nič nevidí, je hlúpy,

neschopný zastávať svoj úrad, funkciu,

treba ho spacifikovať,

znemožniť mu obranu,

pripraviť o česť,

veď zlé sa uverí hneď, dobro treba dlho, a často márne, dokazovať. Vždy sa nájdu svedkovia, čo „videli“.

A tak si kráľ pyšne vykračuje ulicami nahý, sprevádzaný hlasnými, obdivnými výkrikmi „vidiacich“, no za nimi mĺkvo stojí dav „nevidiacich“, ale mlčiacich.

Skutočne sa nenájde nikto, kto by zakričal, že kráľ je nahý? A krajčírski podvodníci budú naďalej vyrábať nové modely, ešte krajšie a modernejšie, vzbudzujúce ešte väčšie nadšenie až do zachrípnutia?

NIE !  Kráľ je skutočne nahý.

Literárny týždenník 21-22/2019, 25-26/2019