Video s monológom Ľ.Blahu vyráža dych. Ak by obsah nebol publikovaný, nebolo by možné slovám veriť. Nech text je poučením a zároveň výstrahou, ako sa nemá nadväzovať v politike priateľstvo. Je hrozivou výpoveďou o dobe v ktorej žijeme. 

„Milí priatelia,

dostal som list z americkej  ambasády od akéhosi Aarona Singleterryho. P a poviem vám úprimne, už dlho ma niekto takto nevytočil. Pán Segleterry nás žiada ako delegáciu v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (RE)E, aby sme neschvaľovali návrate hlasovacích práv Ruskej federácii (RF), pretože to je podľa neho „zlý signál“ ohľadom „ruskej agresie“.

Milý Aaron, je to signál, že sa chceme s Rusmi rozprávať o problémoch. Je to signál, že si vážime demokratickú diskusiu. Je to signál, že veríme v spravodlivosť a nechceme lynčovať Rusko. Toto je signál, ktorý vysielame tým, že podporujeme našich ruských priateľov v REade .

Keď hovoríš o „ruskej agresii“, ja viem iba o ukrajinskej agresii voči vlastným občanom na Donbase. Boli to ukrajinskí nacionalisti z Kyjeva, ktorí sa veľmi agresívne správajú voči vlastným občanom na Donbase, a ktorí páchajú zločiny proti ľudskosti.

Aaron ďalej píše, že Američania sú znepokojení, že v ruskej delegácii sú takí ľudia ako Leonid Sluckij, ktorý je vraj na sankčnom zozname EÚ a USA. L.Sluckij je predsedom zahraničného výboru Dumy. Je to môj osobný priateľ a mimoriadne si váži SR na rozdiel od teba. Takí ľudia ako L.Sluckij, takíto múdri a inteligentní ľudia patria do RE a je pre mňa cťou, že s nimi môžem spolupracovať.

Ale to najlepšie, Američania priamo píšu, citujem: “Naliehame na slovenskú delegáciu, aby bola proti takým ľuďom ako je Sluckij.“ Čo je ich preboha do toho?! Oni sú pozorovateľskou krajinou, oni nie sú súčasťou RE, oni nie sú európskym štátom. Ešte raz, čo je ich do toho?

Ďalej Američania píšu: „Naliehame na SR, aby využila RE na zdôrazňovanie ruského porušovania ukrajinskej suverenity, a píšu: „Žiadame vašu delegáciu, aby tento týždeň vydala verejné vyhlásenie, v ktorom vyzve Rusko, aby implementovalo svoje ľudskoprávne záväzky“, píšu o prepustení Sencova a ukrajinských vojenských námorníkov. Milí priatelia, toto je nebotyčná drzosť zo strany USA. My sme slobodní poslanci a je choré, aby z Veľvyslanectva Spojených amerických chodili takéto žiadosti a naliehania!

Milý Aaron, toto, čo páchaš, je narušovanie suverenity SR. Je to vstup do našich vnútorných záležitosti. Ty nemáš, čo naliehať, toto nie je vec USA, ako sa zachovajú slovenskí poslanci v Parlamentom zhromaždení RE.

Mám pre teba tri malé odkazy

• slovenská delegácia podporila RF, pretože jej záleží na spravodlivosti

• nikdy nebudeme využívať RE na to, aby sme kopali do akéhokoľvek štátu, vrátane RF

• jediné verejné vyhlásenie, ktoré v tejto súvislosti dám, je nasledovné, dajte preč svoje paprče od slovenského parlamentu vy, Američania

My máme hovoriť Rusom, aby prepustili Sencova? A čo tak, keby Američania dali pokoj Assangeovi? Za čo ho prenasledujú? Za slobodu slova? Čo keby sa radšej Američania zamysleli nad tým, ako porušujú ľudské práva vo svete. Aké vojny viedli v Iraku, v Juhoslávii, v Líbyi. Ako rozmlátili celé regióny.

Nad týmto sa zamyslite, naši drahí americkí priatelia a nešikanujte iné štáty, vrátane RF. Milý Aaron, toto už nikdy nerob. Už nikdy nepíš Blahovi takýmto tónom.

Shame onyou!“

Článok je prepisom videa nahovorené a zverejnené Ľ.Bláhom na internete.