Príhovor Svätého Otca Benedikta XVI. o úlohe laikov v politickom spoločenstve prednesený na audiencii pre účastníkov 24. plenárneho zasadania Pápežskej rady pre laikov 21. mája 2010 v Sále konzistória.

 

Poslaním Cirkvi zaiste nie je technická formácia politikov. Na to slúžia rôzne iné inštitúcie.

Poslaním Cirkvi je však „vynášať morálny úsudok aj o veciach, ktoré sa týkajú politickej oblasti, keď to vyžadujú základné práva osoby alebo spása duší, pričom používa všetky tie a iba tie prostriedky, ktoré sú v zhode s evanjeliom a s dobrom všetkých ľudí so zreteľom na rôzne doby a situácie“ (Gaudium et spes, 76).

Cirkev sa sústreďuje osobitne na výchovu Kristových učeníkov k tomu, aby boli čoraz viac svedkami jeho prítomnosti všade tam, kde sa nachádzajú.

Úlohou kresťanských laikov je,

•    aby v osobnom a rodinnom, spoločenskom, kultúrnom i politickom živote konkrétne ukázali, že viera im umožňuje novým a hlbším spôsobom chápať skutočnosť a premieňať ju;
•    že kresťanská nádej rozširuje ohraničený horizont človeka a vedie ho k pravej veľkosti jeho bytia, k Bohu;
•    že láska v pravde je najúčinnejšou silou schopnou meniť svet;
•    že evanjelium je zárukou slobody a oslobodzujúcim posolstvom;
•    že základné princípy sociálnej náuky Cirkvi – ako je dôstojnosť ľudskej osoby, subsidiarita a solidarita

sú veľmi aktuálne a cenné pre podporu nových ciest rozvoja v službe celému človeku a všetkých ľudí.

Veriaci laici sa teda majú aktívne podieľať na politickom živote – vždy v súlade s učením Cirkvi – a majú v demokratickej dialektike a pri hľadaní širokého konsenzu zdieľať dobre zdôvodnené motívy a veľké ideály s tými, ktorým leží na srdci obrana života a slobody, ochrana pravdy a dobra rodiny, solidarita s núdznymi a nevyhnutné úsilie o spoločné dobro.

Kresťania sa nemajú usilovať o politickú alebo kultúrnu hegemóniu, ale v každom svojom úsilí ich má viesť istota, že Kristus je uhlovým kameňom každej ľudskej stavby (porov. Kongregácia pre náuku viery: Vieroučná nóta o niektorých otázkach týkajúcich sa aktivity a správania katolíkov v politickom živote, 24. 11. 2002).

S odvolaním sa na vyjadrenia mojich predchodcov môžem aj ja potvrdiť, že politika je veľmi dôležitou oblasťou na praktizovanie lásky k blížnemu.

Vyzýva kresťanov,

•    aby sa intenzívne angažovali za občanov, za budovanie dobrého života v rámci jednotlivých národov
•    a tiež, aby sa aktívnej zapájali do aktivít a programov medzinárodného spoločenstva.

Potrebujeme opravdivo kresťanských politikov, no ešte viac veriacich laikov, ktorí sú svedkami Krista a jeho evanjelia v občianskom a politickom spoločenstve. Táto požiadavka musí nájsť svoje pevné miesto vo výchovných plánoch cirkevných spoločenstiev a vyžaduje si aj nové formy sprevádzania a podpory zo strany duchovných pastierov. Príslušnosť kresťanov k združeniam veriacich, cirkevným hnutiam či novým spoločenstvám môže byť dobrou školou pre týchto učeníkov a svedkov, podporených charizmatických, komunitným, výchovným a misijným bohatstvom spomínaných inštitúcií.

Ide o náročnú úlohu. Obdobie, ktoré prežívame, nás stavia pred veľké a komplexné problémy. Sociálna otázka sa stáva zároveň antropologickou otázkou. Rúcajú sa ideologické paradigmy, ktoré v nedávnej minulosti verili, že existuje „vedecká“ odpoveď na tieto problémy.

Šírenie sa mätúceho kultúrneho relativizmu i  utilitaristického a  hedonistického individualizmu oslabuje demokraciu a uprednostňuje vládu silnejších.

•    treba obnoviť a upevniť autentickú politickú múdrosť;
•    byť náročný pokiaľ ide vlastnú kompetentnosť;
•    kriticky využívať výsledky ľudských vied;
•    čeliť realite vo všetkých jej aspektoch, prekračujúc akýkoľvek ideologický redukcionizmus alebo utopické očakávania;
•    byť otvorený každému opravdivému dialógu a spolupráci
•    mať na pamäti, že politika je tiež komplexným umením rovnováhy medzi ideálmi a záujmami.

Pritom sa však nesmie zabúdať na to, že príspevok kresťanov zohrá rozhodujúcu úlohu len vtedy, ak sa pochopenie z viery stane pochopením skutočnosti, kľúčom k jej posudzovaniu a zmene.

Je nutná pravá „revolúcia lásky“. Nové generácie majú pred sebou veľké úlohy a výzvy, tak vo svojom osobnom, ako aj v spoločenskom živote.

Vaše dikastérium sa im starostlivo venuje predovšetkým prostredníctvom svetových dní mládeže, ktoré už 25 rokov prinášajú medzi mladými bohaté ovocie. K nemu patrí spoločenská i politická angažovanosť, angažovanosť založená nie na ideológiách alebo parciálnych záujmoch, ale na rozhodnutí slúžiť človeku a spoločnému dobru vo svetle evanjelia.

(krátené)