Pyrrhovo víťazstvo je víťazstvo so zničujúcimi nákladmi na víťaza, ale nesie implikáciu, že ďalšie takéto víťazstvo  nakoniec spôsobí porážku.

Pyrrhos Epirský alebo po latinsky Pyrrhus (* asi 319/18 pred Kr. – † 272 pred Kr., Argos) bol hegemón epirského spolku, kráľ Molossov a Macedónie.

Výraz je pomenovaná po kráľovi Pyrrhos z Epiru , ktorého armáda utrpela nenahraditeľnej straty v porážať Rimanmi v Heraclea v 280 BC, a Asculum v 279 pred nl v priebehu vojny Pyrrhovo . Po druhej bitke, Plutarch súvisí v správe Dionýzius.

Pyrrhos je pokladaný za najvýznamnejšieho vojvodcu helénistického obdobia. Vďaka svojim veľkolepým úspechom urobil značný dojem na svojich súčasníkov a v staroveku ho porovnávali s Alexandrom a Hannibalom. Stroskotal, pretože si stanovoval príliš ďalekosiahle plány a svoje podniky nepripravoval zvlášť starostlivo. Epiros bol príliš malý pre ambiciózne ciele tohto kráľa a tento chýbajúci mocenský prostriedok nemohol byť vynahradený ani osobnými nepochybne skvelými schopnosťami vládcu. Navyše nemal trpezlivosť zaistiť dosiahnuté výboje a namiesto toho sa neustále hnal do nových dobrodružstiev. Na konci prišli všetky výboje navnivoč a len upevnenie Epiru, ktorý sám považoval za vedľajší, sa ukázalo, že má trvalejší charakter.

Celkovo úspešná obrana Ríma vo vojne s Pyrrhom mala v tom čase veľký ohlas v celom gréckom svete, ktorý tak bol upozornený na rodiacu sa novú mocnosť menom Rím. Pyrrhos nebol rímskymi historikmi očierňovaný, tak ako väčšina iných súperov Ríma.

Zdroj: Wikipedia