Sociálna sieť facebook má v súčasnosti veľký význam. Okrem zábavnej, komunikačnej či informačnej funkcie, ponúka aj veľa ďalších možností. Jednou z nich je, možnosť vyjadriť slobodne svoj názor ako aj v značnej miere formovať a ovplyvňovať názory ostatných. Na facebooku sa denne stretávame so svojimi priateľmi a známymi. No nájdeme tu aj osobnosti z politickej, kultúrnej, či inej sféry ako aj firmy, organizácie, inštitúcie a mestá.

Výnimkou nie je ani Čadca. Je veľkým plus, že i naše mesto sa snaží kráčať s novodobými trendmi. V porovnaní s inými mestami, ktoré sú na facebooku, mi tu ale chýbajú slobodne vyjadrené názory. Kritické i pochvalné, prípadne ohlasy poukazujúce na potrebu niečo zmeniť. Skrátka všetko to, čo trápi obyvateľov Čadce. Ak aj ľudia vyjadria svoj názor, šikovný administrátor ich rýchlo odstráni (ako inak sa dá vysvetliť, že kritické ohlasy na adresu mesta sa na facebooku Čadce dlho „neohrejú“?). Samozrejme nemám na mysli nemiestne vulgárne komentáre, ktoré sú odstránené právom. Hovorím o názoroch ľudí, ktoré sú pre vedenie mesta nepohodlné, alebo...minimálne nelichotivé. Ak je to tak, potom mesto Čadca, resp. administrátor stránky nedodržuje základný ústavný princíp, akým je sloboda prejavu.

Zostáva teda otázkou, aký bol vlastne pôvodný zámer pripojenia mesta Čadca na facebook. Nemal spočívať aj v tom, aby sa riešili problémy a sťažnosti obyvateľov mesta a aby bola vynaložená snaha s tým niečo robiť? Ak teda neslúži vlastným obyvateľom Čadce tak komu? Podľa príspevkov, ktoré na stránke zostávajú (za povšimnutie stojí aj ikonka „páči sa mi“, ktorá je pravidelne pri týchto článkoch veľmi poctivo „odklikávaná“), si ľahko odpoviete.  

Mesto Čadca na facebooku je zrejme len ďalším nástrojom propagácie primátora. No aspoň ho nemusíme platiť z našich finančných prostriedkov. To sa už ale netýka článkov ospevujúcich primátorove aktivity. Tie vychádzajú ako platená inzercia v nemenovaných ako aj ostatných novinách, ktoré v podstate platíme my

- obyvatelia Čadce. - čitateľ OČ -
 
Článok bol zverejnený v Ozvene Čadce č. 8/2010