Robte tak,
aby nebol dôvod tieto články písať.
Peter Lariš
šéfredaktor OČ


Čas sa nedá zastaviť. Plynie stále rovnako, i keď často v podvedomí človeka je to raz rýchlejšie a raz zasa pomalšie.

Isto na to vplýva  intenzita udalostí, ktoré sa okolo nás odohrávajú. K tejto „hlbokej“ myšlienke som sa dopracoval, keď sme začali pripravovať septembrové číslo Ozvien Čadce. Je to už rok, čo vyšlo prvé číslo tohto občasníka, a mne to pripadá akoby to bolo včera.

Začiatky boli zaujímavé. Veď na scéne sa objavil plátok, ktorý začal poukazovať na podivné praktiky našich najvyšších. „Blesk z jasného neba.“ Aj takto chápala väčšina Čadčanov prvé číslo, v ktorom sme poukázali na to, že primátor Čadce je človek, ktorý si zaslúži, aby dostal za svoju prácu najvyššiu plácu na Slovensku.  Aspoň tak to videli poslanci, ktorý mu ju navrhli a schválili. A čuduj sa svete, pán primátor (vtedy ešte) 185.000,-SK od svojich verných prijal. Kam sa hrabú prezident, premiér a celá vláda. A nebyť tých „zlých“ médií asi by to tak aj ostalo.  

Aj v nasledujúcich číslach sme sa snažili otvoriť dvere občanovi. Ukázať niektoré podivné postupy vedenia mesta pri riešení väčších i menších káuz, ktoré mali byť pred verejnosťou zamlčané.

Poukázali sme na kauzy ako „30 miliónov, či veľmi „výhodné“ predaje pomaly všetkého, čo v meste za niečo stojí. Upriamili sme pozornosť na  zrušenie Hlinkovej školy, ako aj “100% naplnenie“ primátorovho predvolebného sľubu ohľadom komunálneho odpadu. A v neposlednom rade je  tu kauza podateľňa – vlajková loď celého volebného obdobia.  Iste je to perla, minimálne čo sa týka financií, ktoré boli na tento projekt vynaložené.

A to je iba časť toho, čo malo ostať pre obyčajných obyvateľov Čadce zatvorené v trinástej komnate mestského úradu.  

Do akej miery sa nám podarilo a darí túto komnatu otvárať je otázne, ale vieme jedno: tým občanom Čadce, ktorí mali záujem a chceli sa o udalostiach, ktoré sa okolo nich dejú dozvedieť viac, sme to umožnili.

Okrem toho sa snažíme zviditeľniť niektoré, inak mediálne menej sledované oblasti spoločenského, kultúrneho a športového života nášho mesta. Teší nás že stále viac obyvateľov Čadce nám posiela svoje postrehy, návrhy a podnety, z ktorých najzaujímavejšie uverejňujeme v rubrike: “Napísali nám“.

Aj toto je veľká podpora pri tvorbe ďalších čísel, za čo Vám veľmi ďakujeme. Veríme, že sa nám spoločne aj naďalej bude dariť prinášať informácie, ktoré iné čadčianske média neposkytujú.

A na záver odkaz tým, ktorí tento plátok zatracujú: „Robte tak, by nebol dôvod tieto články písať.“ Iba takto nám zoberiete všetky tromfy z rúk. Určite nie zastrašovaním, vydieraním a osočovaním.

Článok je zverejnený so súhlasom redakcie Ozvena Čadce (č.9/2010)