(zamyslenie sa nad tragédiou č.2)

          Smrť novinára dala do pohybu politické ambície opozície, ktorá vďaka svojej netrpezlivosti a horlivosti začala presadzovať zmenu pomerov v NR SR. Začalo to pietou zavraždenia J.Kuciaka a jeho snúbenice, potom odvolávanie Kaliňáka a Gašpara následne mládežníci požadovali predčasné voľby, čo bol zámer opozície.

A propo, povedať si svoj názor, to áno, ale nie sústavne stupňovanie požiadaviek bez mandátu bolo ako voda na mlyn generovaniu napätia, ktoré skôr alebo neskôr mohlo vytvárať nežiaduce incidenty (viď centrála SMER-SD v Žiline) a s možnosťou prerastania do nekontrovateľného priebehu.

V Lidových novinách sa písalo, čo sa deje, keď emócie hrajú prím, aby o týždeň hlavný titulok hlásal  „Z lahve vypustený džin neústavnosti“. V tomto období bolo nádejou opozície, väčšiny médií, časti verejnosti a zvlášť mladých ročníkov pre predčasné voľby. Smrť sa stávala iba zámienkou na zmenu politických pomerov.

Účasť viac ako 106 tisíc účastníkov protestu, ktoré zverejnili organizátori porovnaním s volebnou štatistikou 2016, hovoria v neprospech mládežníkov. Vo voľbách 2016 R.Fico získal vyše 502  tisíc preferenčných hlasov, čo je päťkrát viac ako bolo účastníkov v uliciach, ďalší v poradí boli R.Kaliňák 357 tisíc a P.Pellegrini 193 tisíc hlasov. 

Pritom je tu jeden detail. Súčasná vláda je stále legitímna, má väčšinu v NR SR. Ak už mládežníci sa domnievajú, že vedia ako ďalej (pozor papier veľa znesie), nech organizátori založia stranu (už sa stalo), ktorá bude mať 106 tisíc členov. Zúčastnia sa riadnych volieb, vyhrajú voľby, môžu vládnuť a potom sa ukáže, čo je ľahšie, búrať alebo stavať?

Na voľbách 2016  počet obyvateľov Slovenska bol 5.435.343 z toho bolo zapísaných 4.426.760 voličov a počet demonštrantov bol 106.394. Čísla prezrádzajú, že demonštrantov bolo 1,96% z celkového počtu obyvateľov na Slovensku alebo 2,4% všetkých voličov. Čísla navodzujú jedine doporučenie opozícii, nech konečne vyhraj voľby, potom môže zostaviť vládu, vládnuť s dôvetkom, že riadne voľby im dajú atribút ústavnosti. 

Tu sa núka jedno pripomenutie. Pri jednom z hlasovaní v januári v NR SR opozícia obvinili vládu, že hlasovala s ĽS NS. Vtedy poslanec Ľ.Bláha rázne namietal, že to bolo nekoordinované, bola to zhoda v súbehu témy. Spomenul som si to pri hlasovaní o vyslovení o dôvere vlády v marci 2018, kedy za bolo 78 koaličných poslancov a 3 nezaradení, dvaja sa zdržali a proti boli 61 poslancov. Čuduj sa svete, s opozíciou  o nedôvere vláde hlasovali aj poslanci ĽS NS a nik nenamietal. Ak by opozícia sa držala odstupu od LS NS, aby nehlasovala s ňou, mohla vzniknúť absurdná situácia. Ukazuje, že zo strany opozície robenie politiky je niekedy na hranici absurdity.

Zamyslíme sa nad myšlienkou, či je pravdivá v súvislosti s udalosťami podobnými na Slovensku?  K.Young v knihe Sociálna psychológia napísal „ ... v nich ide o zámerné používanie symbolov najmä pomocou sugescie  a príbuzných psychologických techník s úmyslom najprv zmeniť a kontrolovať  názory a nakoniec zmeniť aj správanie  verejnosti podľa určitých smerníc“ ?

Preložené do slovenskej reality, najprv očierniť, potom zmeniť vládu s využitím emotívneho symbolu, ktorým bola násilná smrť novinár a jeho priateľky.