Myšlienka na zamyslenie:

Sme pasívnymi subjektmi, pod nadvládou despotických tyranov, sme sebavedomými dedičmi, a preto máme právo byť aj pánmi svojho osudu?

Istanbulský dohovor dostáva trhliny 333 organizácii z deviatich krajín Rady Európy žiada Radu, aby odstránila rodovú ideológiu z dohovoru. Zo Slovenska sa pod výzvu podpísalo 35 organizácii. Organizácie navrhujú, aby Rada Európy iniciovala revíziu dohovoru, aby z dohovoru sa odstránilo všetko čo súvisí s konceptom  „rodu“. Zároveň žiadajú, aby štáty mohli mať k ideologickým častiam dohovoru výhrady !!!

„Obhajcovia dohovoru tvrdia, že cieľom nie je šíriť gender ideológiu, ale výhradne bojovať proti násiliu na ženách, aby sa ideologické časti vypustili a zostali len také ustanovenia, ktoré sú naozaj zamerané na boj proti násiliu“ uviedol P.Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku. 

Prečo Babiš nevie zostaviť vládu s dôverou? Jeho vyjednávanie v sebe nesie podriadenosť jedinému účelu, zostaviť mono vládu z členov ANO za súhlasu ostatných strán, ktoré nebudú mať zastúpenie vo vláde. Zároveň sa chce zbaviť seba a rodinných príslušníkov trestného stíhania. Je to dilema pre ostatné politické strany, či v Čechách sa nezačína pomalé odbúravanie demokracie?

Európska média maďarského premiéra V.Orbána nazývajú ako autoritatívneho politika, dokonca ako „malého“ Putina. Maďarskí voliči, aj napriek sústredenej (negatívnej) ofenzíve zahraničných zdrojov si zvolili FIDESZ po tretí krát a k tomu ešte s ústavnou väčšinou. „Autority“ EÚ v Bruseli nevedia V.Orbánovi odpustiť, že neustále vo variáciách to isté, že EÚ nie je iba Brusel, ale EÚ sú jednotlivé štáty.

Macron prekvapil prezident prehovoril 10.4. v Paríži na podujatí organizované Katolíckou cirkvou v krajine, ktorá sa hlási k prísnemu presadzovaniu laicizmu. Jednalo sa  o historicky prvú udalosť tohto druhu. V príhovore pripomenul, že Francúzsko  vo svojich dejinách často dostatočne neuznávalo úlohu katolíkov v krajine. Hovoril o nedôvere, ktorá katolíkov označovala sa za militantnú menšinu, alebo iba za trpenú nutnosť. 

V závere adresoval výzvu francúzskym katolíkom „Som presvedčený, že katolícke semienko sa môže a musí spolupodieľať opäť a stále na živote našej spoločnosti. Preto som sem prišiel, aby som vám povedal, že Republika očakáva od vás tri dary: dar vašej múdrosti, vašej angažovanosti a vašej slobody“.   

Problémom EÚ nie je V.Orbán Sőrőšová idea otvorenej spoločnosti, bruselská ekipa múdrosti, ktorá nás „kŕmi“ Orbanom ako xenofóbneho pravicového populistu, toho ktorý chce „pochovať“ úniu, ktorá víta nelegálnych migrantov s láskou, on chráni maďarské záujmy aj kritizovanými plotmi. V centrále EÚ múdrym (najmúdrejším) uniká, že problémom súčasnej EÚ je sama EÚ, a nie Orban.

Hovorí sa, že bez vánku ani lístok na strome sa nepohne, že zahraničná politika EÚ, na čele ktorej stojí F.Mogheriniová prezývaná ako „čestnou“ predsedkyňou hnutia Hamás, že výsledkom riešenia uprchlíckej krízy prezentované Junckerom bude politika prezentovaná projektom DUBLIN IV.

Európska mena, ktorá uvrhla južné štáty do problémov, keď poľnohospodárska politika sa riadi heslom „bohatí musia byť bohatší, veľkí väčšími“, politická korektnosť, gender politika a multikulturizmus ako oficiálna ideológia sú presadzované aj proti názorom, ktoré nechcú byť počúvané, ktoré  sú ďalšie zrniečka atakov na štáty EÚ.

Orbán bez záujmu našich médií nepublikujú jeho prejavy, ktoré sú pretkané koreňmi kresťanskej európskej civilizácie. Zároveň nemožno si nevšimnúť vznikajúcu európska liberálna ľavica, ktorá sa napríklad zaslúžila o výstavbu pamätníka pre „vynálezcu“ triedneho boja K.Marxa, ktorý sa narodil v židovskej rodine v pruskom meste Trevír, musí presvedčiť aj váhajúcich s napísanými v úvode. 

Zatiaľ z Bruselu vanie hnev v podobe vyhrážok znižovania eurofondov, obmedzovania hlasovacích práv v orgánoch EÚ alebo diplomatické „urážky“. To kľúčové zatiaľ ešte sa nedostalo na povrch, iba v úzadí sa zosilňuje hlas „kto nejde s nami, ide s Putinom“. Teraz ide o to, čo si u nás myslí väčšina?  

História sa nedá vymazať, iba zabudnúť. Udalosť spred 11 rokov, kedy 30.marca 2007 poslanci zastupiteľstva zrušili základnú školu na ul.A.Hlinku aj napriek tomu, že petícia vyše 6 tisíc podpisov bola proti zrušenie školy. Aby to nebolo všetko, primátor s poslancami boli aj proti zriadeniu cirkevnej základnej školy. Takto prejavili svoj postoj nie iba proti cirkvi, ale proti kresťanským hodnotám, ktoré historický sú ukotvené na Kysuciach.

Dnes v celej nahote sa považuje tento akt ako akt nepochopenia a neúcty k väčšine zmýšľajúcich kresťanov v meste. Kresťania to nikdy nemali jednoduché,  prípad neochoty v meste ich spája. Ľudia sa zjednocujú vtedy, ak miestna moc im berie to, čo im nebolo dopriate. Vtedajšie rozhodnutie moci bolo pre nich povzbudením zamýšľať sa nad svojim duchovným rastom. Je to cesta, ktorá vedie k dozrievaniu vo viere. Vlastne tí, ktorí boli proti stmeľujúcej sile sa zjednocujú.  Problém vtedy bolo, že mnohí ľudia vyhodili Boha zo svojho srdca, neriešia „BYŤ“ ale „MAŤ“. Otázka znie, prečo na Skalitom a Rakovej sú Cirkevné základné školy a v Čadci sme sa hanbili zriadiť tento typ školy?  

Ak chceme si predstaviť , kde sa nachádza v súčasnosti EÚ, treba sa pozorne zahĺbiť  do kreslenej koláže Ivana Steigera, ako on vidí EÚ. Predstavme si Korintský prieplav s kanálom. Z jednej aj druhej strany stoja delegácie, medzi nimi priekopa, nad ktorou  je natiahnutý koberec so znakmi 12 hviezdičiek. Výstižné? Otázka znie, akú ma koláž vypovedaciu hodnotu?  

Zaspomínajme si aké boli ceny pred rokom 1989 a aké po ňom v tvorivom trhovom prostredí. Halušky v roku 1988 stáli 0,57€, v roku 2018 prepočítané pomocou inflačnej kalkulačky 4,50€. Ruské vajce 0,32€/2,50€, parížsky šalát 0,38€/3,00€, treska 100 gr a dva rohlíky 0,26€/2,00€, jahodový koktail 0,38€/3,00€. Dobrú chuť !!!