Čím menšie je srdce, tým viacej nenávisti prechováva

Viktor Hugo

Vo veku 60 rokov zomrel známy politik Pavol Paška. Smrť bývalého predsedu parlamentu otriasla politickou scénou. Na správu o jeho úmrtí zareagovali priatelia a kolegovia.   Okrem členov koalície vyjadrili úprimnú sústrasť aj opoziční politici.

I.Matovič si však servítku pred ústa rozhodne nedal, na svojom facebookovom profile napísal

"Mafia dnes prišla o jednu hlavu ... a tá sa postaví pred najspravodlivejší súd"

Po uverejnení statusu sa na Matoviča zniesla spŕška kritiky. Odpovede na FB vypovedajú o  necitlivom a neprimeranom slovnom ataku. Zabudol, že kondolencia nemá za cieľ hodnotiť  život človeka na zemi, na to je tu ten nad nami, ktorý príde súdiť živých i mŕtvych, ale vyjadriť sústrasť o skone človeka. Tu sú niektoré odozvy na jeho „kondolenciu“

• "Fúúúj tak toto vyjadrenie je slušne povedané veľmi nízke. To je priam suterén ... ako sa môže v človeku sústrediť toľko zloby. Pán poslanec Vy ste v podstate nešťastný človek". 

• „Pán poslanec, týmto výrokom ste padol na úplné dno politickej kultúry"

• "Igor, nehanbíš sa ?!!" uzavrel jeden z diskutujúcich.

Zamyslíme sa, že každý hrob nie je anonymný, je tam pochovaný konkrétny človek. Tak ako on bol pokračovateľom života svojich rodičov, tak on živým odovzdal posolstvo svojho života.

Z každého človeka v hrobe zostane kôpka hmoty, ktorá tvorila za jeho života jeho telo, ale jeho posolstvo života stále žije v nás. Bez neho by sme neboli ani MY dnes. 

V zhone a v starostiach života rýchlo zabúdame na pozostalých. Oni sú naďalej v spomienke naši rodičia, bratia, deti, priatelia, aj tí z ktorými sme nemali dobrý vzťah, aj to sú naši blížni, všetci bez ohľadu na to, či sme ich poznali. Príbuzenský, priateľský, ľudský vzťah ostáva.

Našou jedinou šancou ako zostať s nim v spojení zostáva, položiť na hrob kyticu a zapáliť sviečku, najlepšie by bolo sa pomodliť.  

Na záver, nech znejú len slova úcty bez politického nádychu nikoho nesúdiť, o mŕtvom vždy len v dobrom.