Asi po prvý krát atmosféra pred futbalovým zápasom s Českom bola naklonená v náš prospech. Média stále dokola, že máme na to, že Česi po debakli s Rusmi sú v zložitom futbalovom útlme .... atď. Toto masírovanie zasiahlo rôznou intenzitou všetkých, funkcionárov, futbalistov ale aj futbalové Slovensko, ktoré uverilo, že na to ozaj máme. Viera v úspech je potrebná a nenahraditeľná ale sama o sebe nestačí.

Po zápase je každý generál, preto na výsledok treba sa dívať z nadhľadu. 

  Výsledok je o góloch a góly padajú po chybách. Futbal nerobia iba futbalisti na ihrisku, ale je tu dvanásty hráč - diváci. Ak sa vyhráva, eufória ide samospádom, ale ak ... potom piskot a nedôvera včera ešte oslavovaných miláčikov. Potlesk na otvorenej scéne si zaslúžia tí diváci, ktorí chceli povzbudzovaním prekričať pískajúcich, pre ktorých futbal je snáď korida? 

  Haniť Škriniara, že v Kyjeve „urobil“ jedenástku a v Trnave nereagoval na Dočkalovu kolmicu medzi stopérov na Krmenčíka, futbalovo prekabátil Škriniara a Dúbravka nemal šancu, bolo by nespravodlivé. Ani jeden futbalista, ani tréner nechcú prehrávať ...  

  Veľkým povzbudením bol príchod kvalitných mladých futbalistov z „21“ do A mužstva. Práve mladá futbalová chasa mala dôvod sa zamyslieť, či ona nebola dôvodom slabej hry hlavne v prvom polčase, nedôrazná hra, veľa zbytočných nedorozumení v obrane, veľa súbojov sme prehrávali. Keď prišli do „A“ boli opradení gloriolou, že sú nádejou slovenského futbalu. Od ich príchodu pretieklo dosť vody vo Váhu a oni si neuvedomili, že bez zodpovednosti nebudú výsledky a bez výsledku bude upadať u niektorých ich rating. Alebo sa nádejajú, že Hamšík bude hrať futbal do 60 rokov? 

  Vyvodenie dôsledku J.Kozákom je neočakávane iba pre tých, ktorí ho nepoznajú. Kozák je originálny v prístupe ku futbalu a životu, ale vždy si ide za svojou pravdou. Čo povie, nech je aj „celý“ svet proti nemu, stojí si vždy za svojou pravdou. U neho platí, že slovo robí chlapa. Bez skromnosti môžeme povedať, tréner Kozák bol najsmutnejší zo všetkých na štadióne, ktorého prehra na dlho bude poznačený ani nie tak prehra ale „odmena“ akú mu pripravili siedmi futbalisti.

Na záver trochu optimisticky. Futbal na Slovensku je na vzostupe, aj napriek skľučujúcej prehre. Liga sa skvalitňuje, rastú nové štadióny, máme kvalitné mužstva - Ružomberok, Slovan, Trnavu, Trenčín či Žilinu. Za chvíľu môže pribudnúť aj Nitra. Predchádzajúca „21“ vygenerovali mladých hráčov, ktoré hrajú vo vyspelých futbalových krajinách. Taktiež súčasná „21“ ma dobrých futbalistov. Hráči musia vedieť, že každý zápas sa začína stavom 0:0. Ak vyhráme zápasy s Ukrajinou a Čechmi, potom môže byť aj trochu veselo.

Tu treba mladým pripomenúť múdrosť, že svetoví nie sú vtedy ak behajú po svete, svetoví sú vtedy, ak to čo získajú vo svete vedia uplatniť doma ... a v sobotu si (mladí) hráči nadšenie a možno aj trochu profesionality a to nie iba športovej zabudli vo svojich zahraničných kluboch. Škoda.  

A propo: Ak sa hovorí o dvanástom hráčovi a problém by presiahol hranicu verejnej únosnosti, publikum môže byť účinným vychovávateľom. Týmto tiež futbalistom pri strete s loptou pri jednom z najbližších stretnutí môže prejaviť svoju nevôľu, aby sa hráčom dalo na známosť, že okrem miliónov a slobody existuje aj zodpovednosť. 

Hráči, ktorí sa „odvďačili“ trénerovi Kozákovi: M.Dúbravka, N.Győmbér, S.Lobotka, L.Šatka, M.Šulla, M.Škriniar, V.Weiss budú na dlho soľou na duši J.Kozáka.